پرش به محتوا

بن بست

مذاکرات هسته ای غرب با ایران به بن بست رسید. اسرائیل در حال تشدید جنگ در سوریه است

نوشته کنوت ملنتین
یونگه ولت
مینا صابریبه گفته دولت دمشق، پنج سرباز در حملات هوایی اسرائیل به فرودگاه بین‌المللی دمشق و دیگر نقاط جنوب پایتخت سوریه در شنبه شب کشته شدند.
بیانیه‌ای از سوی اسرائیل در این مورد تا روز یکشنبه منتشر نشده است.
در حالی که دولت و ارتش اسرائیل از انجام «صدها حمله هوایی» علیه اهدافی در خاک سوریه طی چند سال گذشته می بالند، آنها به ندرت در یک مورد مشخص اظهار نظر می کنند.
فرودگاه های دمشق و حلب در شمال سوریه مرتبا مورد حمله نیروی هوایی اسرائیل قرار می گیرند.
به‌طور غیررسمی ادعا می‌شود که این اقدام برای جلوگیری از ارسال تسلیحات از ایران به حزب‌الله لبنان و سازمان‌های فلسطینی در نوار غزه بوده است.
تخریب گسترده باندها بارها باعث توقف ترافیک هوایی شد.
روز چهارشنبه، یک نماینده کمیسیون تحقیق سازمان ملل در مورد نقض حقوق بشر در سوریه گفت که حمله به فرودگاه دمشق در ماه ژوئن باعث اختلال در ارسال کمک های بشردوستانه به مدت ۱۳ روز شده است.
اسرائیل ظاهرا می خواهد جنگ خود را در سوریه گسترش دهد.
این هدف را با حضور بنجامین گانتز وزیر دفاع در روز دوشنبه یک هفته پیش نشان داد. گانتز در سخنرانی ویژه ای که برای روزنامه راستگرای جروزالم پست برگزار شد، مدعی شد که ایران در حال تبدیل پایگاه های خود در سوریه به کارخانه هایی برای تولید انبوه موشک های بسیار هدفمند است.
او داستان خود را با عکس های ماهواره ای و نقشه هایی که ده مکان از این قبیل را نشان می دهد، به اصطلاح سندیت بخشید.
این سخنرانی در اعلامیه‌ای هم به اوج خود رسید: «این روند باید متوقف شود.»
ساختار اجرای نمایش یادآور نمایش چند رسانه ای کالین پاول وزیر دفاع ایالات متحده در ۵ فوریه ۲۰۰۳ در شورای امنیت سازمان ملل بود که بعداً به عنوان لکه ننگ در زندگی خود از آن نام برد.
در آن زمان این نمایش حمله به عراق را توجیه کرد که پس از گذشت تقریباً ۲۰ سال هنوز کشور زیر بار عواقب آن عذاب میکشد .
اگر بعد از صحبت های گانتز هیچ اقدامی از سوی اسرائیل صورت نگیرد، تعجب آور خواهد بود: «ائتلاف ضد نتانیاهو» که او نمایندگی می‌کند پیش از انتخابات پارلمانی اول نوامبر – پنجمین رای گیری در چهار سال گذشته – یک موفقیت نظامی خوب به کارش می‌رود.
در عین حال باید توجه داشت که مذاکرات بین‌المللی با ایران درباره بازگشت آمریکا به توافق وین (معروف به برجام در سال ۲۰۱۵) که در برخی مواقع با خوش‌بینی اغراق‌آمیز درباره آن اظهارنظر می‌شد، به بن بست رسیده است.

پس از اینکه جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، چهارشنبه هفته گذشته از «بن بست» صحبت کرد، وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا، این عبارت را از بازی شطرنج برای روزنامه واشنگتن پست در روز جمعه به کار برد.
شرمن در سال ۲۰۱۵ رئیس تیم ایالات متحده در وین بود، اما مستقیماً در مذاکراتی که از آوریل ۲۰۲۱ در جریان بوده است، شرکت نکرده است.
بر اساس توافق وین، بورل و معاونش انریکه مورا در صورت بروز اختلاف نظر بین کشورهای امضا کننده، دارای موقعیت‌های «مدیریت‌ کننده» و میانجی هستند.
اصطلاح پات یا «بن بست» وضعیتی را توصیف می کند که در آن هیچ یک از دو شطرنج باز نمی توانند حرکت معتبری انجام دهند. بازی با تساوی به پایان می رسد اما احتمالاً این چیزی نیست که بورل و شرمن می خواستند بگویند.
از نظر عملی، اولین مسئله این است که احتمالاً حداقل تا ۸ نوامبر، زمانی که کل مجلس نمایندگان و یک سوم سنا در ایالات متحده مجدداً انتخاب می شوند، مذاکرات قطع خواهد شد.
با این حال، اظهارات شرمن به واشنگتن پست همچنین حاوی نشانه‌ای است که به سختی می‌توان آن را اشتباه فهمید، مبنی بر اینکه ایالات متحده اکنون به آخرین موضع‌گیری ایران پاسخ داده است. این واقعیت تا آن زمان شناخته شده نبود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: