پرش به محتوا

وال استریت ژورنال: پهپاد های ایرانی توازن قوآ در اوکراین را بر هم میزنند.

استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی کامیکاز خطرات جدیدی برای سربازان اوکراینی ایجاد می کند

حضور شاهد-۱۳۶ در جنگ اوکراین بدون شک برنامه های عملیاتی کیف را تغییر می دهد. بزرگی میدان نبرد اوکراین، دفاع در برابر شاهد-۱۳۶ را دشوار می کند.

به گفته کرینو، شاهد-۱۳۶ را می توان در موارد بسیار زیادی مورد استفاده قرار داد، یکی درنابودی سیستم راداری و دومی حمله به توپخانه دشمن.
او گفت که پهپادهای ایران مجهز به سیستم های ضد پارازیت هستند که می تواند مقابله با آن را برای نیروهای اوکراینی دشوار کند. او گفت: «وقتی یک شاهد روی یک هدف قفل می‌شود، متوقف کردن پهپاد خیلی مشکل خواهد بود.»

منتشر شده در وال استریت ژورنال

ترجمه میر فخرایی برای مجله هفته

تنها در منطقه عملیاتی تیپ من، پهپادهای ایرانی – که معمولاً به صورت جفتی پرواز می کنند و سپس خود را به اهدافشان می کوبند – دو هویتزر خودکششی ۱۵۲ میلی متری، دو هویتزر خودکششی ۱۲۲ میلی متری و همچنین دو نیروی پیاده زرهی بی تی آر را منهدم کرده اند.

سرهنگ کولاگین گفت که روسیه قبل از استفاده گسترده کنونی از پهپاد های شاهد در جبهه واقعی جنگ، آزمایشاتی را در ماه گذشته روی آنها انجام داد و توانست یک هویتزر یدک‌کشی ۱۵۵ میلی‌متری ام ۷۷۷ را که توسط ایالات متحده به اوکراین ارسال شده بود را با این پهپادها مورد حمله قرار داده و از نابود کند. به گفته وی، یک پهپاد ایرانی دیگر که در عملیات شرکت داشت دچار نقص فنی شد و توسط ارتش اوکراین کشف شد.

تاکنون، به نظر می‌رسد پهپادهای ایرانی بیشتر در منطقه خارکف مستقر شده‌اند، جایی که تیپ ۹۲ و سایر نیروهای اوکراینی در این ماه حمله بزرگی را انجام دادند و حدود ۸۵۰۰ کیلومتر مربع یا تقریباً ۳۳۰۰ مایل مربع از زمین‌های تحت اشغال روسیه را پس گرفتند.
سرهنگ کولاگین گفت: «در مناطق دیگر، روس‌ها قدرت آتش توپخانه‌ای دارند و با آن جبهه را مدیریت می‌کنند. در اینجا، آنها دیگر آن مزیت توپخانه ای را ندارند و بنابراین شروع به توسل به استفاده از این پهپادها کرده اند.»

کارشناسان مستقلی که عکس‌های لاشه هواپیمای بدون سرنشین اخیر از منطقه خارکف را بررسی کردند، می‌گویند که به نظر می‌رسد شاهد-۱۳۶ آخرین طراحی تکمیل شده ایران با طراحی بالهای دلتا باشد.

اسکات کرینو، بنیانگذار و مدیر اجرایی Red Six Solutions LLC، یک شرکت مشاوره استراتژیک، گفت که شاهد-۱۳۶ می تواند برای روسیه به یک وزنه تعادل قوی برای سیستم های تسلیحاتی پیشرفته مانند پرتابگرهای موشک هیمارس که ایالات متحده در اختیار به اوکراین ارسال کرده است تبدیل شود.
وی گفت: حضور شاهد-۱۳۶ در جنگ اوکراین بدون شک برنامه های عملیاتی کیف را تغییر می دهد. بزرگی میدان نبرد اوکراین، دفاع در برابر شاهد-۱۳۶ را دشوار می کند.

به گفته کرینو، شاهد-۱۳۶ را می توان در موارد بسیار زیادی مورد استفاده قرار داد، یکی درنابودی سیستم راداری و دومی حمله به توپخانه دشمن.
او گفت که پهپادهای ایران مجهز به سیستم های ضد پارازیت هستند که می تواند مقابله با آن را برای نیروهای اوکراینی دشوار کند. او گفت: «وقتی یک شاهد روی یک هدف قفل می‌شود، متوقف کردن پهپاد خیلی مشکل خواهد بود.»

استقرار پهپادهای شاهد-۱۳۶ روسیه در اوکراین، دشوارترین افزوده شده به زرادخانه تهران فراتر از خاورمیانه است، جایی که ایران با موفقیت از هواپیماهای بدون سرنشین خود برای فشار به آمریکا و متحدانش در منطقه استفاده کرده است.
همچنین کاستی‌های برنامه هواپیماهای بدون سرنشین روسیه را برجسته می‌کند که نمی‌تواند با قدرت آتشباری پهپادهای مسلح (ترکیه ای – مترجم) توسط اوکراین برابری کند.
اسرائیل و غرب ایران و گروه های نیابتی آن را به پرواز پهپادهای مسلح برای حمله به صنعت نفت در عربستان سعودی، پایتخت امارات متحده عربی، سربازان آمریکایی در سوریه و نفتکش ها در خلیج عمان در سال های اخیر متهم کرده اند.
وزارت دفاع بریتانیا در گزارش اطلاعاتی خود در ۱۴ سپتامبر اعلام کرد که به احتمال زیاد روسیه برای اولین بار از پهپادهای ایرانی در اوکراین استفاده کرده است.
وی خاطرنشان کرد که شاهد-۱۳۶ دارای برد احتمالی ۲۵۰۰ کیلومتر است و به نظر می رسد تاکنون مسکو از این پهپادها برای حملات تاکتیکی نزدیک به خطوط مقدم به جای انهدام اهداف استراتژیک بیشتر در عمق قلمرو اوکراین استفاده می کند.

سرهنگ کولاگین گفت: پهپادهای ایرانی نسبتاً کوچک هستند و در ارتفاعات بسیار پایین پرواز می کنند و این امر شناسایی آنها توسط سامانه های پدافند هوایی اوکراین را دشوار می کند.

وی اظهار امیدواری کرد که آمریکا و متحدانش بتوانند فناوری پیشرفته تری را برای پهپادهای بدون سرنشین در اختیار اوکراین قرار دهند یا برای جلوگیری از ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه وارد عمل شوند.
در ماه ژوئیه، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده هشدار داد که مقامات دفاعی روسیه از ایران بازدید کرده اند و در یک جدول زمانی تسریع شده برای خرید بیش از صدها پهپاد ایرانی، از جمله پهپادهای دارای قابلیت تسلیحات، آماده شده اند.
در آن زمان، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در تماس تلفنی با همتای اوکراینی خود این طرح را تکذیب کرد و گفت که تهران با جنگ اوکراین مخالف است.

روسیه به طور علنی درباره خرید هواپیماهای بدون سرنشین ایران اظهار نظری نکرده است. وزارت امور خارجه ایران به درخواست اخیر وال استریت ژورنال برای اظهار نظر در این مورد پاسخی نداد.

در ۸ سپتامبر، ایالات متحده وزارت خزانه داری اعلام کرد که شرکت ایرانی خدمات فرودگاهی سفیران را به دلیل هماهنگی پروازهای نظامی روسیه که پهپادهای ایرانی و تجهیزات مرتبط با آن را به روسیه منتقل می کند و شرکت های پهپاد ایرانی پرآور پارس، داما و بهارستان کیش را تحریم کرده است.

هواپیماهای بدون سرنشین از انواع مختلف نقش مهمی در درگیری اوکراین دارند، تا حدی به این دلیل که هیچ یک از طرفین برتری هوایی ندارند و بنابراین تمایلی به استفاده از هواپیماهای سرنشین دار بر روی مواضع دشمن ندارند.
صدها پهپاد تجسسی نظامی و تجاری هر روز در هوا در امتداد خطوط مقدم به پرواز در می آیند تا اهداف را شناسایی و آتش توپخانه را به این اهداف شناسایی شده هدایت کنند.
بر خلاف روسیه، اوکراین همچنین ناوگانی از پهپادهای مجهز به موشک را اداره می کند. این هواپیماهای بدون سرنشین Bayraktar TB2 ساخت ترکیه در روزهای اولیه جنگ چندین ستون تانک روسیه را منهدم کردند و اکنون پس از تضعیف پدافند هوایی روسیه در بسیاری از مناطق توسط کیف، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند، تا حدی به لطف AGM-88 های آمریکا. موشک های ضد رادار HARM.

هم روسیه و هم اوکراین از پهپادهای موسوم به کامیکازه یا مهمات استفاده می کنند. کنسرن کلاشینکف روسیه یک پهپاد ساخت داخل به نام Kub-Bla تولید کرده است، در حالی که اوکراین از پهپادهای Warmate ساخت لهستان و Switchblade تولید شده توسط ایالات متحده و همچنین برخی پهپادهای ساخت داخل استفاده می کند. این پهپاد ها برد و زمان پرواز بسیار کمتری نسبت به پهپادهای شاهد ساخت ایران دارند و محموله بسیار کمتری را حمل می کنند.

ایران تا حدی با مهندسی معکوس پهپادهای آمریکایی که در دو دهه گذشته در عراق و افغانستان سرنگون شده بودند، به یکی از هوشمندترین توسعه دهندگان پهپادهای جنگی در جهان تبدیل شده است.

از زمانی که ایران در سال ۲۰۱۶ از پهپادهای کامیکازه خود رونمایی کرد، نسخه هایی از آنها در حملات در سراسر خاورمیانه مورد استفاده قرار گرفته است. سال گذشته دولت انگلیس ایران را متهم کرد که از پهپادهای شاهد-۱۳۶ برای حمله به یک نفتکش وابسته به اسرائیل در سواحل عمان استفاده کرده و دو خدمه آن کشته شدند. تحقیقات ارتش ایالات متحده بقایای هواپیماهای بدون سرنشین را در نفتکش MT Mercer Street پیدا کرد و به این نتیجه رسید که این هواپیما بخشی از پهپادهای ایرانی با بال دلتا است.

واشنگتن همچنین ایران را به استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین بال دلتا به عنوان بخشی از حمله هماهنگ به صنعت نفت عربستان سعودی در سال ۲۰۱۹ متهم کرد.

ایالات متحده و اسرائیل ایران را متهم کرده اند که به شبه نظامیان در همه جا از یمن گرفته تا لبنان، آموزش و قطعات مورد نیاز برای توسعه پهپادهای خود را ارائه می دهد.

نیروهای حوثی تحت حمایت ایران در یمن بارها از پهپادهای بال دلتا برای حمله به عربستان سعودی همسایه استفاده کرده اند. در ماه فوریه، مقامات اسرائیلی اعلام کردند که دو پهپاد ایرانی با بال دلتا را بر فراز شمال عراق سرنگون کرده اند. مقامات اسرائیلی می گویند این هواپیماهای بدون سرنشین اسرائیل را هدف گرفته است.

در حالی که دولت بایدن ماه‌ها هشدار می‌داد که ایران قصد دارد صدها پهپاد را برای استفاده در اوکراین به روسیه ارائه دهد، ایالات متحده در ابتدا تصور می‌کرد که تهران به جای هواپیماهای کامیکازه مانند شاهد، پهپادهای راکتی را عرضه کرده است.
مایکل نایتز، متخصص نظامی در موسسه واشنگتن یک اتاق فکری برای سیاست خاور نزدیک، پیش بینی کرد که نیروهای اوکراینی قادر خواهند بود به سرعت با تهدید پهپادهای کامیکازه ایرانی مقابله کنند. وی گفت: «پهپادهای ایران در یمن، سوریه و غزه شیک به نظر می رسند، اما به طور فزاینده ای قابل مقابله هستند. »

او گفت که اوکراین «یک فضای ضد هوایی جدی و محیط جنگ الکترونیکی است که ایران واقعاً قبلاً آن را تجربه نکرده است». آقای نایتز افزود، این پهپادها در ابتدا تأثیر گذارند و بعدا در اثر شوک از بین می رود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: