پرش به محتوا

ترکیه در آینده ۲۵ درصد از گاز روسیه را به روبل پرداخت خواهد کرد

آنکارا به عنوان یکی از اعضای ناتو از زمان جنگ اوکراین از روابط نزدیک خود با مسکو دست برنداشته است.

اکنون پوتین رئیس جمهور روسیه و اردوغان همتای ترکیه ای وی توافق کرده اند که ۲۵ درصد از گاز روسیه به ترکیه به زودی به روبل پرداخت شود.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه روز جمعه گفت که ۲۵ درصد از گاز روسیه به ترکیه به روبل تسویه خواهد شد و توافقنامه‌ای در این زمینه به زودی اجرایی خواهد شد.

پوتین در دیدار با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در حاشیه اجلاس اخیر سازمان همکاری شانگهای در ازبکستان گفت: توافق ما برای تامین گاز طبیعی روسیه به ترکیه باید در آینده نزدیک اجرایی شود و ۲۵ درصد از پرداخت این گازها به روبل روسیه انجام شود.

از زمانی که کشورهای غربی به دلیل عملیات ویژه روسیه در اوکراین تحریم‌های گسترده‌ای را علیه کرملین اعمال کردند، روسیه سعی کرد تا حد امکان معاملات را با ارزهایی غیر از دلار یا یورو انجام دهد.

اقتصاد ترکیه در آستانه سقوط است، تورم رسما تقریباً ۸۰ درصد بود. کارشناسان تخمین می زنند که ارزش واقعی حتی دو برابر بیشتر است.

کارشناسان می گویند که پرداخت بخشی از گاز وارداتی روسیه به روبل برای سیاست گذاران ترکیه تسکین دهنده است تا لیر را ثابت نگه دارد و از موج دیگری از افزایش قیمت ها قبل از انتخابات سال آینده جلوگیری کند.

بر اساس گزارش ها، اردوغان به منظور گفتگو با پوتین رئیس جمهور روسیه در مورد کاهش قیمت گاز از جمله موارد دیگر به سمرقند سفر کرده است.
زیرا آنکارا نیمی از گاز خود را از روسیه می گیرد و قیمت آن را در بازار جهانی می پردازد. در دوازده ماه گذشته، شهروندان ترکیه به دلیل تورم بالا، یک چهارم قدرت خرید خود را از دست داده اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: