پرش به محتوا

احیای برادری

احیای برادری
توافق برای بازگشایی تدریجی مرزها: ونزوئلا و کلمبیا می‌خواهند همسایگای خود را بر پایه محکمی بنا کنند.
نویسنده: فولکر هرمزدورف
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

کشورهای همسایه آمریکای جنوبی ونزوئلا و کلمبیا که سال ها دشمن یکدیگر بوده اند، می خواهند هر چه سریعتر روابط خود را دوباره عادی کنند. تنها یک ماه پس از روی کار آمدن گوستاوو پترو، رئیس‌جمهور چپ‌گرای کلمبیا، دولت‌های بوگوتا و کاراکاس اعلام کردند که مرزهای خود را که به مدت هفت سال به روی تجارت و وسایل نقلیه بسته شده بود، در ۲۶ سپتامبر باز خواهند کرد.
این تصمیم به طور همزمان توسط سران دو کشور روز جمعه (به وقت محلی) از طریق توییتر تایید شد. پترو خاطرنشان کرد: ابتدا تردد وسایل نقلیه و حمل و نقل بار مجدداً مجاز می شود.
در حال حاضر، گذرگاه های مرزی فقط برای عابران پیاده باز است، در حالی که تردد و حمل و نقل بار تقریباً به طور کامل محدود شده است.
نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، افزود که پروازهای بین بوگوتا و شهرهای کاراکاس و والنسیا ونزوئلا نیز از سر گرفته خواهد شد.
رئیس جمهور گفت: «مبادله و همکاری بین مردمان ما به وضعیت خوبی بازگشته است. پترو تاکید کرد که پیوندهای آینده فراتر از «روابط تجاری یا مبادلات بین دو کشور مستقل» خواهد بود. وی در توییتر نوشت: «ما قصد دولت خود را برای احیای روابط برادری با ونزوئلا تأیید می کنیم.
دو دولت روابط دیپلماتیک خود را که در سال ۲۰۱۹ قطع شده بود در ۲۸ اوت از سر گرفتند. با این حال، اولین ملاقات شخصی بین پترو و مادورو هنوز صورت نگرفته است.
آرماندو بندتی، سفیر جدید کلمبیا در کاراکاس، خاطرنشان کرد که حدود هشت میلیون کلمبیایی از تجارت با کشور همسایه امرار معاش می کنند. با این حال، روابط اقتصادی به دلیل بسته شدن چندین گذرگاه مرزی کاراکاس در سال ۲۰۱۵ پس از حملات شبه نظامیان کلمبیایی به گشت‌های نظامی ونزوئلا متوقف شد. ونزوئلا میخواست با این تصمیم همچنین جلوی قاچاق مواد غذایی و سوخت از کشورش به کلمبیا را که توسط رژیم وقت بوگوتا حمایت میشد را بگیرد.
بر اساس برآوردها، حدود ۴۰ درصد از کل مواد غذایی که قرار بود وارد بازار ونزوئلا شود، به کشور همسایه ,قاچاق میشد و در آنجا با قیمت های بسیار بالاتر فروخته می شد. از آنجایی که دولت راستگرای کلمبیا تحت رهبری ایوان دوکه درخواست های مکرر مادورو برای توقف فروش کالاهای قاچاق را نادیده گرفت، تقریباً کل مرز به طول بیش از ،۲۲۰۰ کیلومتر در نهایت بسته شد.
بازگشایی آنها امیدها را در هر دو طرف مرز افزایش می دهد. مادورو روز پنجشنبه در مراسم پذیرایی از وزیر تجارت، صنعت و گردشگری کلمبیا آلمان اومانیا مندوزا در کاخ میرافلورس در کاراکاس گفت:
«مسیر اتحاد مجدد و همکاری فرصت های جدیدی را برای تقویت اقتصاد دو ملت برادر باز می کند.»
رهبر ونزوئلا امیدوار است تجارت بین دو کشور در سال جاری به ۲ میلیارد دلار برسد. رئیس اتاق ادغام اقتصادی ونزوئلا و کلمبیا، لوئیس آلبرتو روسیان، همچنین انتظار دارد که اعلام بازگشایی، از سرگیری تجارت و احیای زنجیره ارزش دو ملیتی به یک امر اقتصادی تبدیل شود. منجر به رونق در منطقه شود.
روس کمی محتاط تر از رئیس دولت به آژانس آمریکایی آسوشیتدپرس گفت که تجارت پس از باز شدن مرز در سال جاری به ۱.۲ میلیارد دلار خواهد رسید. مادورو از دیدار با وزیر کلمبیا برای اشاره به اهمیت کشورش برای تامین انرژی جهانی استفاده کرد.
وی گفت: من به اروپا و ایالات متحده می گویم که ونزوئلا با نفت و گاز خود برای ایجاد ثبات در جهان آماده است. در عین حال، رئیس جمهور «کارزارهای خصمانه» و تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ونزوئلا را رد کرد.
مادورو ظاهراً به عنوان اشاره ای به دولت واشنگتن که هنوز هم خوان گوایدو، سیاستمدار مخالف دولت ونزوئلا را رئیس جمهور قانونی ونزوئلا توصیف می کند، تأکید کرد: ما با ثبات و کاملاً مستقل هستیم.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: