پرش به محتوا

هشدار شی جین پینگ نسبت به انقلاب های رنگی در آسیای مرکزی .

رئیس جمهور چین شی جین پینگ نسبت به انقلاب های رنگی در آسیای مرکزی هشدار داد.
ترجمه مجله هفته

در نشست سران سازمان همکاری شانگهای (SCO) در سمرقند، شی جین پینگ، رئیس جمهور چین به همقطارانش هشدار داد «با هرگونه دخالت در امور داخلی سایر کشورها به هر بهانه ای متحدا مخالفت کنند.»

روز جمعه، شی جین پینگ، رئیس جمهور چین به همسایگان آسیای مرکزی خود هشدار داد که اجازه ندهند بیگانگان از طریق انقلاب های رنگی و شورش، آنها را بی ثبات کنند و پیشنهاد ایجاد یک مرکز آموزشی منطقه ای مبارزه با تروریسم را داد.

وی این موضوع را در سخنرانی در جمع مقامات ارشد سازمان همکاری شانگهای (SCO) در نشست امنیتی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و دیگر رهبران آسیای مرکزی، هند و ایران اعلام کرد.

اعضا باید با هم در برابر مداخله در امور داخلی به هر بهانه ای مقاومت کنند.

رئیس جمهور چین روز جمعه در آخرین روز اجلاس سران گروه کشورها در سمرقند ازبکستان گفت: ما باید از ایجاد انقلاب های رنگی توسط نیروهای خارجی جلوگیری کنیم.

شی در سخنرانی خود هشدار داد که جهان در حال ورود به «مرحله جدیدی از آشفتگی و تغییر است».

«آثار بیماری همه گیر قرن هنوز پاک نشده است، دود درگیری‌های محلی دوباره بلند شده است، ذهنیت جنگ سرد و سیاست بلوک بازگشته است.»

یکجانبه گرایی و حمایت گرایی در حال افزایش است. جهانی شدن اقتصادی با جریان های متقابل روبرو می شود. «بشریت بر سر دوراهی قرار دارد.»

یکی از موضوعات اصلی نشست روز جمعه، چالش‌ها و فرصت‌های امنیتی منطقه‌ای برای تقویت تجارت و ارتباط بین کشورهای عضو در پی همه‌گیری جهانی و بحران اوکراین بود.

رهبران چین و روسیه پیش از این در حاشیه اجلاس روز پنجشنبه در مورد مسائل سیاست خارجی گفتگو کردند.

پوتین خاطرنشان کرد که تلاش‌های اخیر برای ایجاد یک جهان تک قطبی «شکل کاملاً زشت» به خود گرفته است که اکثریت جهان آن را رد می‌کنند.

وی افزود: روسیه و چین در کنار هم برای «نظم جهانی عادلانه، دموکراتیک و چندقطبی مبتنی بر قوانین بین‌المللی و نقش مرکزی سازمان ملل متحد، و نه قوانینی که کسی وضع کرده و سعی می‌کند بدون اینکه بداند بر دیگران تحمیل کند، ایستاده‌اند. برای توضیح آنچه در جریان است».

رئیس جمهور چین از اعضا خواست تا با قاچاق مواد مخدر، سایر جنایات فراملی و «سه نیروی شیطانی» یعنی تروریسم، جدایی طلبی و افراط گرایی مذهبی مبارزه کنند.

چین مایل است ۲۰۰۰ افسر مجری قانون از کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای را آموزش دهد و یک مرکز آموزش مبارزه با تروریسم را طی پنج سال آینده راه اندازی کند.
شی همچنین اعلام کرد، برای رفع نیازهای جهان، چین به ارزش 1.5 میلیارد یوان مواد غذایی و تدارکات بشردوستانه را در اختیار کشورهای در حال توسعه نیازمند قرار می دهد.
این اجلاس بخشی از اولین سفر خارجی شی جین پینگ پس از مدت کوتاهی پس از شیوع بیماری همه گیر کووید-۱۹ در دو سال و نیم پیش است و بر اهمیت این نشست برای پکن تاکید می کند.
سازمان همکاری شانگهای در سال ۲۰۰۱ توسط روسیه و چین به عنوان اتحادی برای یکپارچگی اقتصادی و اعتمادسازی تأسیس شد.
این کشور از هشت کشور چین، هند، روسیه، قزاقستان، پاکستان، ازبکستان، تاجیکستان و قرقیزستان تشکیل شده است ایران بزودی به عضویت کامل آن در خواهد آمد. همچنین سه کشور ناظر – افغانستان، بلاروس و مغولستان – به عضویت کامل نزدیک‌تر می‌شوند و شش «شریک گفتگو» – ترکیه، ارمنستان، آذربایجان، کامبوج، نپال و سری‌لانکا.
این اجلاس برای اولین بار در سه سال گذشته با حضور سران کشورها و دولت ها برگزار شد.
در این اجلاس «اعلامیه سمرقند» در مورد تعمیق همکاری ها تصویب شد.
تعدادی از اسناد در مورد امنیت غذایی جهانی، تامین انرژی، تغییرات آب و هوا و تضمین زنجیره تامین قابل اعتماد نیز ارائه شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: