پرش به محتوا

مکزیک: تلاش برای آزادی آسانژ.امید برای آسانژ: مکزیکو سیتی کلیدهای شهر را به نشانه خوش آمد به او تقدیم کرد.

کلودیا شینباوم، شهردار مکزیکوسیتی، کلیدهای شهر را به طور نمادین به جولیان آسانژ تقدیم کرد.
برادر آسانژ، گابریل شیپتون، این خبر را تایید کرد. این کلیدها توسط گابریل شیپتون و جان شیپتون، پدر بنیانگذار ویکی لیکس دریافت شد.
هر دو در حال حاضر به عنوان مهمانان افتخاری رئیس جمهور مکزیک، آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهور مکزیک برای شرکت در مراسم بزرگداشت ۱۶ سپتامبر استقلال مکزیک دعوت شده بود، در مکزیک هستند.
گابریل شیپتون گفت: «این حرکت سمبولیک به این معنی است که مکزیک همچنان آماده است به جولیان پناهندگی سیاسی بدهد.»
اکنون توپ در زمین دولت آمریکاست که راه آسانژ برای سفر به مکزیک را هموار کند.
شینبام در رابطه با دریافت کلید در توییتی نوشت: «کلیدهای شهر را به خانواده جولیان آسانژ دادیم. برای ما، جولیان از حقیقت و آزادی بیان دفاع می کند. ما شهری مترقی هستیم که همیشه از آزادی‌ها و حق دسترسی آزاد به اطلاعات دفاع کرده‌ایم.»
لوپز اوبرادور بارها از آسانژ حمایت کرده و گفته است که آسانژ را «بهترین روزنامه نگار زمان ما» می داند.
اوبرادور گفت که «درهای مکزیک به روی آسانژ باز است» و به او پیشنهاد پناهندگی سیاسی داد.

همه چیز به دولت آمریکا بستگی دارد

ابتدا باید با دولت آمریکا به راه حلی دست یافت. تنها در صورتی که آنها درخواست استرداد آسانژ را رد کنند، آسانژ می‌تواند از زندان فوق امنیتی بلمارش در نزدیکی لندن، جایی که در حال حاضر در در حبس انفرادی است، خارج شود.
مقامات بریتانیا تاکنون از دادن هرگونه امتیازی به آسانژ خودداری کرده اند.
مکزیک می خواست این موضوع را در سفر هفته جاری آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در دستور کار قرار دهد. مشخص نیست که آیا دو کشور پیشرفتی در این زمینه داشته اند یا خیر.
به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، لوپز اوبرادور، رئیس‌جمهور مکزیک در ماه ژوئیه گفت: من نامه‌ای به رئیس جمهور بایدن نوشتم که آسانژ مرتکب جنایتی نشده است، کسی را نکشته است، هیچ حقوق انسانی را نقض نکرده است. زندانی شدن او به معنای حمله بی وقفه به آزادی بیان و آزادی انسانی است. «و من اعلام می کنم که مکزیک از جولیان آسانژ حمایت میکند و به او پناهندگی می دهد.» اوبرادور گفت که اگر ایالات متحده آسانژ را آزاد نکند، او کمپینی را برای برداشتن مجسمه آزادی در شهر نیویورک راه اندازی خواهد کرد.
گابریل شیپتون گفت که خانواده آسانژ به یک راه حل سیاسی امیدوارند و روی عقب نشینی دولت ایالات متحده حساب میکنند. جولیان برای درخواست پناهندگی در مکزیک ابتدا باید از زندان آزاد شود.
نکته اصلی در حال حاضر یافتن راه حلی برای حفظ چهره دولت آمریکا در صورت توافق برای آزادی آسانژ است.
وکلای آسانژ به آخرین تصمیم دادگاه بریتانیا اعتراض کرده است.
قوه قضائیه انگلیس استرداد تحت شرایط خاصی را مجاز اعلام کرده بود. با این حال، به گفته وکلای بنیانگذار ویکی لیکس، وعده های ایالات متحده در صورت استرداد برای تضمین امنیت و سلامت آسانژ بسیار مبهم است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: