پرش به محتوا

سکوت آلمان ارزشی در قبال حملات آذربایجان.

دولت فدرال در قبال اقدام نظامی آذربایجان علیه ارمنستان سکوت اختیار کرده است

وزارت امور خارجه «ارزشی» آلمان نیز مانند سایر ادارات دولت فدرال در قبال درگیری نظامی کنونی بین آذربایجان و ارمنستان سکوت اختیار کرده است. در آغاز ماه سپتامبر، افسران ارتش آلمان مهمان وزارت دفاع ببخشید وزارت جنگ جمهوری آذربایجان بودند.
کل دولت آلمان فدرال در قبال اقدامات نظامی اخیر آذربایجان علیه همسایه خود ارمنستان به طرز چشمگیری سکوت کرده است.
موضعی در حال حاضر توسط وزیر امور خارجه شدیدا مکتبی و ارزشمدار بئربوک (Bündnis 90/Die Grünen)، صدراعظم فراموشکار اولاف شولز (SPD) یا وزیر دفاع فدرال لامبرشت (SPD) به صورت کتبی یا شفاهی منتشر نشده.
در وب سایت وزارت خارجه فدرال، فقط دستورالعمل های سفر و ایمنی («هشدار سفر جزئی») با جملات زیر به روز شد:

«در ۱۳ سپتامبر، توپخانه آذربایجان مواضع نظامی ارمنستان را در نزدیکی شهرهای گوریس، سوتک و جرموک و در استان های گغارکونیک، وایوتس دزور و سیونیک گلوله باران کرد. تشدید درگیری منتفی نیست. »

تا به امروز، هیچ متنی یا نظری از سوی کمیسیون اروپا یا رئیس کمیسیون فون در لاین «پاکدامن» یافت نشده است.

در یک مقاله منتشر شده در وبلاگ روزنامه نگاری Tichys Insight روزنامه نگار در مورد تلاش های خود برای به دست آوردن اظهاراتی مرتبط با موضوع حمله آذربایجان از سیاستمداران در برلین ارائه می دهد و چندین پرسش کتبی را به وزارت خارجه فدرال ارسال کرده است. همانطور که یک مقاله آمده:
«وزارت خارجه فدرال نیازی به پاسخگویی احساس نکرد. صبح چهارشنبه، Tichys Insight درخواست بی پاسخ را به وزارت خارجه فدرال یادآوری کرد. این درخواست با توجه به دیدار بائربوک و دارچیاشویلی به این موضوع مرتبط است.»
این درخواست مربوط به گفتگوی اخیر بین بئربوک و همتای گرجستانی اش ایلیا دارچیاشویلی در ۱۳ سپتامبر است. کشورهای همسایه گرجستان ارمنستان، آذربایجان، روسیه و ترکیه هستند.
بر اساس این مطلب، وزارت خارجه آلمان نیز در مورد این درخواست سکوت کرده است. وزارت خارجه فدرال فقط در توییتر درباره این دیدار اعلام کرد:

«گرجستان بخشی از خانواده اروپایی است. اکنون مهم است که اصلاحات لازم برای گام های بعدی در راه اتحادیه اروپا را به سرعت اجرا کنیم. آلمان قاطعانه در کنار گرجستان است.»

وقتی وبلاگ نویس تیلو یونگ مستقیماً در جریان کنفرانس مطبوعاتی فدرال (BPK) در ۱۴ سپتامبر از سخنگوی وزارت خارجه پرسید که آیا دولت می تواند از «یک کشور متجاوز در درگیری آذربایجان و ارمنستان» نام ببرد، کریستین واگنر سخنگوی وزارت خارجه به خبرنگاران حاضر اطلاع داد:

«به دلیل عدم حضور ناظران مستقل در محل، اطلاعات ارائه شده از سوی هر دو طرف به طور مستقل قابل تأیید نیست.» «بنابراین نمی توانم بیشتر در این مورد اظهار نظر کنم.»

در پاسخ به سوال خبرنگاری که در صورت تایید حمله آذربایجان، واکنش دولت آلمان چه خواهد بود، با این اظهار نظر کلیشه‌ای پاسخ داد که این سنت حسنه وزارت خارجه است که «به سؤالات گمانه‌زنانه پاسخ ندهد».

آخرین اظهارنظر رئیس مجلس در مورد این موضوع این بود:«دولت آلمان به شدت نگران خصومت ها در امتداد مرز ارمنستان و آذربایجان، از جمله حمله به زیرساخت ها و مناطق غیرنظامی است.»

«ما از آذربایجان و ارمنستان می‌خواهیم که فوراً از هرگونه اقدامی که امنیت بین دو کشور و منطقه را به خطر می‌اندازد، پایان دهند. و ما از هر دو کشور می خواهیم به گفت وگو ادامه دهند.»

به سوالی که از استفن هبستریت، سخنگوی دولت مبنی بر اینکه چه زمانی می توان انتظار داشت که دولت در مورد رویدادهای نظامی ارزیابی کند، صریح پاسخ داده شد:
«وقتی آنها بدستتان برسد متوجه خواهید شد.»

سياستمدار حزب چپ و نماينده بوندستاگ سويم داغدلن در ۱۵ خبر داد. سپتامبر در پستی در توییتر در مورد این واقعیت قابل توجه که چند روز قبل از شروع درگیری ها در منطقه قفقاز، گروهی از اعضای ارتش آلمان مهمان وزارت دفاع جمهوری آذربایجان بودند.
بر اساس اطلاعات موجود در وب سایت وزارت دفاع جمهوری آذربایجان، سفر ارتش آلمان به منظور اجرای «برنامه همکاری نظامی دوجانبه» بین دو کشور انجام شد. در ادامه آمده است:

«طرفین درباره وضعیت کنونی و چشم‌انداز توسعه همکاری‌های نظامی بین کشورها و همچنین مسائل امنیتی منطقه‌ای و بین‌المللی تبادل نظر کردند.»

مشخص نیست که آیا اعضای ارتش آلمان که در آنجا حضور داشتند اطلاعاتی در مورد رویدادهای نظامی آتی به عنوان بخشی از مذاکرات دریافت کردند یا خیر. در اواسط ژوئیه اعلام شد که اتحادیه اروپا قصد دارد واردات گاز خود از آذربایجان را دو برابر کند.

اورسولا فون در لاین در جریان بازدید از جمهوری قفقاز در ۱۸ ژوئیه شخصاً اعلام کرد:

«اتحادیه اروپا به تامین کنندگان قابل اعتماد انرژی روی می آورد. آذربایجان یکی از آنهاست. با توافق امروز، ما متعهد هستیم که کریدور گاز جنوبی را گسترش دهیم تا عرضه گاز از آذربایجان به اتحادیه اروپا را دو برابر کنیم. این خبر خوبی برای تحویل گاز ما در این زمستان و بعد از آن است.»
در پایان این نشست در باکو، پایتخت آذربایجان، قرارداد گازی مربوطه امضا شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: