پرش به محتوا

ضمانت اتمی

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی وضعیت کشورش را به عنوان نهمین قدرت هسته ای در جهان تثبیت و تایید کرد
نویسنده: راینر ورنینگ
یونگه ولت
ترجمه مینا صابریچوسئوک، جشنواره سنتی برداشت محصول در کره، که در آخر هفته گذشته در محافل خانوادگی جشن گرفته شد، بار دیگر در دو طرف مدار ۳۸ درجه با سر و صداهای تند و تیزی همراه بود.
در کره جنوبی (جمهوری کره)، بزرگترین مانورهای نظامی در سالهای اخیر با نیروهای آمریکایی چند روز قبل انجام شده بود که طی آن حمله به کره شمالی شبیه سازی شده بود.
در همین حال، در کره شمالی (جمهوری دموکراتیک خلق کره)، به گزارش خبرگزاری مرکزی رسمی کره (KCNA)، کیم جونگ اون، رئیس دولت در ۸ سپتامبر در سخنرانی خود در جلسه مجلس عالی خلق گفت: (پارلمان کره شمالی) : «هدف ایالات متحده تنها از بین بردن تسلیحات هسته‌ای ما نیست، بلکه در نهایت سرنگونی دولت ما با مجبور کردن [کره شمالی] به نابودی سلاح‌های هسته‌ای و کنار گذاشتن یا تضعیف قدرت دفاع از خود است.»

از زمان روی کار آمدن در ماه مه، دولت محافظه کار جدید کره جنوبی به ریاست یون سوک یول، رئیس جمهور این کشور گفته است که موضع سخت تری در قبال پیونگ یانگ اتخاذ خواهد کرد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، سئول روز پنجشنبه اعلام کرد مقامات کره جنوبی و آمریکا در واشنگتن روز جمعه درباره «اقدامات جامع» برای «بازدارندگی» کره شمالی گفتگو خواهند کرد.
به نوبه خود، پیونگ یانگ لحن خود را در پی مانورهای نظامی مشترک ۱۱ روزه اخیر آمریکا و کره جنوبی تندتر کرد.
مهمتر از همه، کره شمالی از مذاکرات هسته ای با ایالات متحده ناامید است، مذاکراتی که پس از دومین نشست سران دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا و کیم جونگ اون در فوریه ۲۰۱۹ در هانوی، پایتخت ویتنام، بدون توافق پایان یافت.
معمار اصلی شکست در آن زمان، جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ بود که مدام مطالبات جدیدی را مطرح می کرد که طرف کره شمالی آنها را غیرقابل قبول می دانست.
این کشور سال‌هاست که برای ایجاد «بزرگ‌ترین پتانسیل بازدارندگی ممکن» تلاش می‌کند تا خود را در برابر ایالات متحده مسلح کند.
در جریان چندین جنگ آغاز شده در خاورمیانه و خاور نزدیک، واشنگتن نشان داده است که در نهایت چقدر به توافقاتی که قبلاً انجام شده اهمیت چندانی نمی دهد – حتی اگر به صورت مکتوب تنظیم و حتی امضا شده باشند.

پرزیدنت کیم در سخنرانی خود در ۸ سپتامبر وضعیت کره شمالی را به عنوان یک کشور مجهز به سلاح هسته ای «غیرقابل بازگشت» اعلام کرد و گفت: «تا زمانی که سلاح های هسته ای بر روی زمین باقی بماند، امپریالیسم پابرجاست و مانورهای ایالات متحده و حامیان آن علیه جمهوری ما پایان نیافته باشد، ما کار خود را برای تقویت قدرت هسته ای متوقف نخواهیم کرد.» .

به گزارش KCNA، مجلس عالي خلق در همان روز قانوني را تصويب كرد كه به كره شمالي اجازه مي دهد در صورت تشخيص هرگونه حمله به رهبري و سازمان رهبري كره شمالي، حمله هسته اي پيشگيرانه را انجام دهد.

از این پس هیچ مذاکره دیگری به اصطلاح خلع سلاح هسته ای انجام نخواهد شد. کیم گفته بود: «ما هرگز از تسلیحات هسته‌ای خود دست نمی‌کشیم، حتی اگر این کشور ۱۰۰ سال تحریم شود».

دو قدرت پیروز جنگ جهانی دوم، ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی، کره را در امتداد مدار جغرافیایی موازی ۳۸ درجه تقسیم کردند.

کره جنوبی در ۱۵ اوت ۱۹۴۸ استقلال خود را اعلام کرد و اندکی پس از آن جمهوری دموکراتیک خلق کره در ۹ سپتامبر ۱۹۴۸ استقلال خود را اعلام کرد.
جنگ بعدی کره (۱۹۵۰-۱۹۵۳)، که به عنوان یک جنگ داخلی برای برتری سیاسی و ایدئولوژیک در شبه جزیره آغاز شد، توسط ایالات متحده بین المللی شد و توده عظیمی از ویرانی با مجموع بیش از چهار میلیون کشته بر جای گذاشت.
از آن زمان، شبه جزیره کره توسط یک منطقه غیرنظامی به طول بیش از ۲۴۰ کیلومتر تقسیم شده است که نفوذ ناپذیرترین، نظامی ترین و امنیتی ترین منطقه در جهان بشمار میرود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: