پرش به محتوا

روسیه: بسیج بی بسیج، عقب نشینی تاکتیکی بود.کارشناسان نظامی غربی پس از محقق نشدن پیش‌بینی‌هایشان درباره فروپاشی سریع اوکراین، ماه‌ها منتظر بسیج ذخایر نظامی در روسیه بودند. به گفته سخنگوی کرملین، با این حال، در حال حاضر هیچ برنامه ای برای استقرار نیروهای ذخیره در اوکراین وجود ندارد.
دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت: دولت روسیه در حال حاضر درباره بسیج نیروهای ذخیره صحبت نمی‌کند.
او در پاسخ به سوالی درباره واکنش مسکو به ضد حمله و دستیابی به اراضی نیروهای اوکراینی در منطقه خارکف هفته گذشته بود.
ارتش روسیه نیروهای خود را از تعدادی شهرک در منطقه خارج کرده بود.
وزارت دفاع روسیه این مانور را به عنوان یک سازماندهی مجدد توصیف کرد که برای ادامه عملیات نظامی علیه اوکراین ضروری شده بود.
پسکوف اطمینان داد که صحبتی از بسیج عمومی در روسیه وجود ندارد. او همچنین انتقاد مفسران مختلف به رهبری نظامی و وزارت دفاع مبنی بر عقب نشینی نیروهای روسیه که منجر به دستیابی اوکراین به مناطقی را شد رد کرد.
او ارزیابی کرد که مردم روسیه همچنان از تصمیم رئیس جمهور پوتین برای حمله نظامی به اوکراین حمایت می کنند و در نتیجه نسبت به رویدادهای آنجا بسیار حساس هستند.
این به این معنی است که برخی افراد اتفاقات هفته گذشته را از زاویه ای بسیار احساساتی مطرح کرده اند.
پسکوف افزود: «نقد بخشی طبیعی از کثرت گرایی عقیده است، تا زمانی که در محدوده قانونی باقی بماند».
کارشناسان نظامی غربی پس از محقق نشدن پیش‌بینی‌هایشان درباره فروپاشی سریع اوکراین، ماه‌ها منتظر بسیج نیروهای ذخیره در روسیه بودند. اوج قبلی چنین پیش بینی ها در اوایل ماه مه بود، زمانی که روسیه به طور سنتی سالگرد پیروزی خود بر آلمان نازی را جشن می گیرد.
با این حال، سخنرانی پوتین در ,نهم ماه مه نه حاوی اعلان رسمی جنگ علیه اوکراین و نه اعلام بسیج بود – بر خلاف انتظار بسیاری از ناظران خارجی.
«تا رسیدن به اهداف تعیین شده ادامه خواهد داشت.»
به گفته زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، منطقه ای به مساحت بیش از ۶۰۰۰ کیلومتر مربع از زمان آغاز عملیات ضد حمله بازپس گرفته شده است.
با این حال، او یک واقعیت را ناگفته گذاشت: اینکه حمله نیروهایش در منطقه خارکف تنها بین ۶ و ۱۰ آوریل انجام شد. به گفته وزارت دفاع در مسکو، در ماه سپتامبر حدود ۱۲۰۰۰ سرباز اوکراینی زخمی و کشته شدند – از جمله در حملات نیروهای روسی ۴۰۰۰ نفر کشته شدند.
این وزارتخانه در شبکه های اجتماعی اعلام کرد که این حملات توسط نیروهای هوابرد و رگبار راکت و توپخانه انجام شده است.لاوروف: کیف از مذاکره اجتناب می کند، غرب دسته جمعی مسئول اوضاع اوکراین است

لاوروف وزیر امور خارجه روسیه از اینکه غرب می خواهد اقتصاد روسیه را نابود کند و این کشور را در سیاست جهانی منزوی کند، گلایه دارد. در اوایل ماه اوت، وزارت خارجه روسیه هشدار داد که این جنگ ترکیبی خطر درگیری هسته ای را افزایش می دهد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز سه‌شنبه گفت، جنگ ترکیبی که غرب برای سال‌ها علیه روسیه به راه انداخته است به ابعاد بی‌سابقه‌ای رسیده است.

لاوروف در یک سخنرانی در جلسه شورای اقتصادی وزارتخانه خود گفت: «هدف این جنگ ترکیبی آشکارا اعلام شده است.» غرب در تلاش است تا اقتصاد روسیه را نابود کند و این کشور را به آفساید سیاست جهانی سوق دهد. وزیر خارجه روسیه به حاضران گفت: اخیراً درخواست‌های آشکاری مبنی بر استفاده از تحریم‌ها به گونه‌ای مطرح شده است که ثبات روسیه را تضعیف کند. لاوروف همچنین تاکید کرد که اولویت وزارت خارجه روسیه ارتقای روابط پایدار «با همه شرکای خارجی علاقه مند بر اساس احترام و همکاری متقابل» است.

در اوایل ماه اوت، وزارت امور خارجه هشدار داد که این جنگ هیبریدی ادامه دار خطر یک درگیری هسته ای را به همراه دارد که در آن هیچ برنده ای وجود نخواهد داشت.
با این حال، به گفته ایگور ویشنوتسکی، معاون واحد منع گسترش سلاح های هسته ای وزارت خارجه، روسیه همچنان «متعهد به تلاش برای جهانی عاری از سلاح های هسته ای» است.
از زمان آغاز درگیری ها در اوکراین، واشنگتن در صدر فهرست کشورهای تامین کننده تجهیزات نظامی کیف از جمله تسلیحات ضد تانک جاولین، موشک های ضد هوایی قابل حمل انسان استینگر، توپخانه سنگین و موشک های دوربرد HIMARS قرار گرفته است.
در اوایل سپتامبر، آخرین کمک ۲.۸ میلیارد دلاری تسلیحات سنگین به اوکراین و همسایگانش ارائه شد که کل کمک نظامی ایالات متحده به کیف را از اواخر فوریه به حدود ۱۵.۲ میلیارد دلار رساند.
مسکو کیف را مسئول عدم مذاکرات می داند. لاوروف اخیرا در تلویزیون دولتی گفت: روسیه مخالف مذاکره با اوکراین نیست، اما هر چه این روند بیشتر به تعویق بیفتد، رسیدن به توافق دشوارتر می شود.
با این حال، روسیه شرایط روشنی را برای آتش بس تعیین کرده است.
اوکراین نه تنها باید از عضویت در ناتو چشم پوشی کند، بلکه باید تلفات زیادی از اراضی خود را نیز بپذیرد.
دیگر اصطلاحات رسمی کرملین، غیرنظامی کردن و غیر نظامی کردن اوکراین پس از تبدیل شدن این کشور به پایگاه ثابت شده نئونازی‌های و فاشیسم است.
تعداد کمی از آنها در گردان های به اصطلاح داوطلبانه علیه ارتش روسیه می جنگند. جناح هایی مانند آزوف، آیدار و کراکن بدنام ترین در میان آنها هستند.
علاوه بر این، لاوروف مجدداً اقدامات مسکو در اوکراین را توجیه کرد و از «رویرویی با غرب جمعی» صحبت کرد.
او در هر شرایطی تلاش می کند تا برتری جهانی خود را حفظ کند.
اما بشریت به سمت نظم جهانی عادلانه تر و متعادل تر با مراکز قدرت چندقطبی حرکت می کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: