پرش به محتوا

اوکراین: روسیه با پهپاد ایرانی به ما حمله کرده است.+ تصاویر

ارتش اوکراین مدعی است که یک پهپاد ایرانی که مورد استفاده روسیه قرار گرفته را رهگیری کرده است

ارتش اوکراین ادعا میکند برای اولین بار یک «پهپاد انتحاری» ایرانی را رهگیری کرده است.
ادعا می شود که این پهپاد توسط ارتش روسیه در جنگ اوکراین بکار گرفته شده. ایران و روسیه در حال گسترش همکاری های خود هستند. هر دو کشور اما همکاری در زمینه هواپیماهای بدون سرنشین را انکار می کنند.
ارتش اوکراین روز سه شنبه برای اولین بار مدعی شد که یک «پهپاد انتحاری» ایرانی را که توسط روسیه در میدان جنگ مستقر شده بود، رهگیری کرده است.
یک مقام نظامی اوکراین و یک وب‌سایت طرفدار اوکراین نزدیک به ارتش، تصویر ادعایی پیدا شدن لاشه هواپیمای بدون سرنشین را منتشر کردند.


بنابر ادعای اوکراین این پهپاد «شاهد ۱۳۶» ساخت ایران است. گفته می شود این تصویر نشان می دهد که پهپاد «شاهد» توسط نیروهای اوکراینی سرنگون شده است و در هنگام برخورد به هدف به طور کامل منفجر نشده است. مقامات کیف اطلاعات بیشتری منتشر نکردند.
این مقام نظامی ناشناس مدعی شد که نیروهای اوکراینی این پهپاد را در حومه شهر کوپیانسک در بحبوحه حمله کی یف که تلاش می کرد خطوط روسیه را در اطراف خارکف در جبهه شرقی مورد حمله قرار دهد، رهگیری کردند.


نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد به درخواست فوری اوکراین برای اظهار نظر پاسخی نداده است.
ایران چندین نوع پهپاد «شاهد» دارد. پهپاد بدون سرنشین ایرانی «شاهد» حتی بر فراز یک ناو هواپیمابر آمریکایی در خلیج فارس به پرواز درآمد. گفته می شود که پهپادهای «شاهد» توسط جنبش حوثی های مورد حمایت ایران در یمن در حمله گسترده به تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان سعودی در سال ۲۰۱۹ استفاده شده است.
سپاه پاسداران ایران از جمله این نوع «پهپاد انتحاری» را در دسامبر ۲۰۲۱ به عنوان بخشی از رزمایش نظامی در خلیج فارس معرفی کرد که طی آن ایران برای اولین بار یک دستگاه پرتاب چند پهپادی جدید را معرفی کرد.
سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا در اوایل ماه جولای علناً هشدار دادند که تهران می‌خواهد صدها هواپیما از این پهپادها را برای حمایت از عملیات در اوکراین به روسیه تحویل دهد. اعتقاد بر این است که این نوع پهپاد «شاهد» بردی در حدود ۲۰۰۰ کیلومتر دارد.
این پهپاد میتواند به مقصدی پرواز کند که قبل از پرتاب برنامه ریزی شده و سپس در هوا بر فراز هدف یا در اثر برخورد به هدف منفجر شود.
هنوز مشخص نیست که آیا این پهپاد واقعا توسط ارتش اوکراین رهگیری شده است یا خیر.
غرب اخیراً از طریق یک کمپین رسانه ای گسترده فشار بر ایران را افزایش داده و اتهامات متعددی را علیه تهران مطرح کرده است.


سی ان ان اخیرا گزارشی در مورد ادعای فروش تسلیحات ایرانی به روسیه و نمایش پهپادهای رزمی ایران در یک فرودگاه برای هیئت روسی منتشر کرده است.
ایالات متحده معتقد است که ایران در هفته های اخیر آموزش افسران روسی را در هواپیماهای ایرانی آغاز کرده است. جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا در اواسط ژوئیه گفت که ایران در حال آماده شدن برای ارائه چند صد هواپیمای بدون سرنشین از جمله پهپادهای تسلیحاتی است.
هواپیماهای ترابری روسیه در اواسط مرداد ماه پهپادهای شاهد ۱۲۹ و شاهد ۱۹۱ را از ایران خریداری و خارج کردند.


گفته می شود پهپاد نسبتا جدید «مهاجر ۶» را هم روسیه دریافت کرده است.
درحالی‌که رسانه‌های غربی در هفته‌های اخیر گزارش داده‌اند که در اولین آزمایش‌های پهپادهای ایرانی «خطاهای متعددی» رخ داده است، آنها اما همچنین از تحویل پهپادهای ادعایی از ایران به روسیه خبر دادند. ایران و روسیه در حال گسترش همکاری های خود هستند.
هر دو طرف تکذیب می کنند که این همکاری در زمینه هواپیماهای بدون سرنشین است.
ارتش اوکراین ظاهرا از پهپاد ترکیه مدل «Bayraktar TB2» در جنگ اوکراین استفاده می کند که از همان روزهای اول جنگ به یکی از مهم ترین سامانه های تسلیحاتی کیف تبدیل شده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: