پرش به محتوا

زیر بال و پر برادر بزرگتر


شورای جنگ در رامشتاین: واشنگتن استراتژی نظامی در دونباس را تعیین می کند و قراردادهای صنایع تسلیحاتی در مقیاس بزرگ را در دراز مدت تضمین می کند.
نوشته یورگ کرونائر
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

مشکلات لجستیکی
در نشست گروه تماس دفاعی اوکراین در رامشتاین، لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، از کشورهای ناتو خواست که فوراً «پایه های صنعتی دفاعی» خود را گسترش دهند.
او دلایل زیادی برای این کار داشت. اوکراین تا حد زیادی توسط نیروهای مسلح غربی پشتیبانی تسلیحاتی و مالی می شود و شکاف ها در آنجا در حال افزایش است.
به عنوان مثال: مهمات کالیبر ۱۵۵ میلی متر، مانند مهمات مورد نیاز هویتزر ام-۷۷۷ که نیروهای مسلح اوکراین با آن مسلح شده اند.
به گفته واشنگتن، اکنون ۸۰۶۰۰۰ گلوله به کیف تحویل داده شده است.
پنتاگون فاش نمی کند که هنوز چه مقدار از این گلوله ها را در انبارهای خود ذخیره دارد. با این حال، یکی از نمایندگان دولت ایالات متحده در مصاحبه ای با وال استریت ژورنال در پایان ماه اوت اعتراف کرد که اگر ما مجبور شویم در جایی وارد نبرد شویم، در انبار هایمان آنقدر ها هم ذخیره باقی نمانده.
از آنجایی که کمبود ها در مقاطعی به ویژه در مورد نیروهای مسلح کشورهای ناتو در اروپا احساس میشود، دولت بایدن به دست و پا افتاده و آنها را تحت فشار قرار می دهد.
از یک سو به دنبال راه هایی برای گسترش هرچه سریعتر تولید مهمات برای نیروهای مسلح خود است.
از سوی دیگر، کاتلین هیکس، معاون وزیر دفاع، یک کارگروه عالی رتبه را برای تسریع صادرات تسلیحات به کشورهای متحد تشکیل داده است – به ویژه به منظور تکمیل ذخایر آنها، تا آن جایی را که از طریق ارسال به اوکراین دچار کمبود شده اند را پر کنند.
با این وجود شرکت های تسلیحاتی ایالات متحده نگران از دست دادن قراردادهای صادراتی آینده خود هستند، چینی ها میتوانند این حفره را پر کنند.برای مثال در شبه جزیره عربستان، اخیراً نشانه هایی از خرید تسلیحات چینی بجای آمریکایی دیده میشود.
از منظر ایالات متحده، این نه تنها یک فاجعه اقتصادی بلکه یک فاجعه سیاسی است.
تسریع فرآیندهای صادرات نه تنها در جنگ قدرت علیه روسیه، بلکه علیه چین نیز مفید است.


اگر حرف های لوید آستین را باور کنیم، انتقال به مرحله جدیدی در تسلیح اوکراین توسط کشورهای ناتو قریب الوقوع است.
حداقل از حرف های وزیر دفاع آمریکا در جدیدترین، پنجمین نشست «گروه تماس دفاعی اوکراین» در روز پنجشنبه در پایگاه نیروی هوایی رامشتاین آمریکا می توان این را فهمید.
آستین میخواهد که گروه تماس، که همیشه سعی کرده است نیاز فوری نیروهای مسلح اوکراین به سلاح – نیاز برای نبرد بعدی را برآورده کند – باید یک قدم هم از این فراتر برود.
گروه تماس باید شروع به حمایت از اوکراین از نظر فناوری تسلیحات در درازمدت کند – نه تنها برای جنگ، که ممکن است چند سال دیگر ادامه داشته باشد، بلکه برای زمان پس از آن نیز.
آستین توضیح داد که با نگاهی به گذشته، اولین گام مهم در آوریل تحویل هویتزرهای ام-۷۷۷ توسط ایالات متحده بود.
هویتزرها که اولین نمونه‌های آن در آوریل به اوکراین آورده شد، به کاهش سرعت حمله روسیه در دونباس کمک کرد.
آنها اولین سلاح های توپخانه ای در اوکراین بودند که استانداردهای ناتو را برآورده کردند – این یک گام مهم است. تعداد ام-۷۷۷ هایی که واشنگتن در اختیار کیف قرار داده است به ۱۲۶ فروند رسیده است که رقم قابل توجهی است.
به گفته آستین، گام مهم بعدی این بود که گروه تماس، در اولین نشست خود در رامشتاین در پایان ماه آوریل، عرضه سیستماتیک تسلیحات سنگین به اوکراین را آغاز کرد – که در نهایت حمله فعلی اوکراین در جنوب این کشور را ممکن کرد.
آخرین اما نه کم‌اهمیت، موشک‌اندازهای متعدد «هایمارس» و «مارس» در آنجا مورد استفاده قرار می‌گیرند که از ماه جولای از ذخایر آمریکا و آلمان تحویل داده شده‌اند. اتفاقاً، ارتش اوکراین قبلاً به عنوان بخشی از یک بازی جنگی، عملیات تهاجمی را با جزئیات با کارشناسان آمریکایی تمرین کرده بود.
مقامات دولتی اخیراً به شبکه تلویزیونی سی ان ان آمریکا گفتند که در این فرآیند، خطاها شناسایی و تصحیح شدند.
یک مثال: سی ان ان گزارش داد که ژنرال های اوکراینی در ابتدا می خواستند تهاجم را گسترش دهند. با این حال، آنها در نهایت توسط ارتش ایالات متحده متقاعد شدند تا روی خرسون تمرکز کنند.
اکنون که تهاجم در جریان است، مقامات نظامی ایالات متحده طرح هایی را برای اوکراین به رهبری مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش، پیش برده اند.
چندین مقام پنتاگون به سی ان ان گفتند که این روند هنوز در مراحل اولیه است. آنها در حال کار بر روی تجزیه و تحلیل هستند که احتمالا در یکی دو ماه آینده به همراه طرف اوکراینی شکل خواهد گرفت.
این دیگر فقط در مورد جنگ علیه روسیه نیست، اگرچه کاملاً فرض می شود که برای مدت طولانی، احتمالاً چند سال، ادامه خواهد داشت. اما آنها در حال حاضر پنج سال اول پس از پایان جنگ با روسیه را در ذهن دارند.
«آینده نیروهای مسلح اوکراین» چگونه است؟ کدام سلاح برای آنها مفید است؟
کارشناسان پنتاگون توضیح دادند که چنین سؤالاتی مهم هستند – هر چه باشد، سلاح هایی که اکنون در حال ارائه به اوکراینی ها هستند، پایه و اساس نیروهای مسلح آینده این کشور را می گذارند.
یک چیز واضح است: اوکراین به جای سلاح های قدیمی شوروی که در آغاز جنگ در اختیار داشت و بعداً هم توسط کشورهای مختلف اروپای شرقی و جنوب شرقی به آنها مسلح شد، در آینده سلاح هایی دریافت خواهد کرد که مطابق با استانداردهای ناتو باشد، به ویژه سلاح هایی ایالات متحده آمریکا.
این امر به شرکت های تسلیحاتی غربی و احتمالاً ایالات متحده امکان می دهد تولید خود را افزایش دهند: آستین در رامشتاین اعلام کرد: «ما برای گسترش پایگاه صنعتی دفاعی خود و پوشش نیازهای اوکراین در دراز مدت همکاری خواهیم کرد.»
میلیاردها دلاری که واشنگتن برای تحویل تسلیحات به اوکراین فراهم می کند نه تنها در خدمت مبارزه با روسیه است، بلکه به تجارت آینده صنعت تسلیحات ایالات متحده نیز کمک می کند.
سی ان ان آنچه را که کارکنان پنتاگون به رسانه ها توضیح داده بودند اینگونه خلاصه کرد، سازندگان تسلیحات آمریکایی و کشورهای متحد احتمالاً می توانند «قراردادهای تسلیحاتی بلندمدت و چندین ساله» را قبل از انتخابات ریاست جمهوری بعدی آمریکا با کیف امضا کنند.
حداکثر تا آن زمان، نیاز اوکراین به نیروی هوایی جدید نیز مشکل ساز خواهد شد.
البته طبق اظهارات کارشناسان پنتاگون، برنامه های ایالات متحده تنها یک «تخمین» است. اما این تخمین هم نشان می دهند که چگونه ایالات متحده معتقد است که اوکراین باید در آینده «نظامی خود را توسعه دهد».
بخصوص محتمل نیست که کیف بتواند در چنین موضوعات گسترده ای اصلا با واشنگتن مخالفت کند.
به خصوص از آنجایی که احتمالاً تحویل تسلیحات باید به برنامه های آموزشی نظامی طولانی مدت توسط پرسنل نظامی ایالات متحده مرتبط است.
این واقعیت که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از یک مأموریت آموزشی اتحادیه اروپا برای نیروهای مسلح اوکراین در پایان ماه اوت حمایت کرد نیز می‌تواند به عنوان نشانه‌ای در نظر گرفته شود، که کشورهای اتحادیه اروپا و صنعت تسلیحاتی آنها نباید نفوذ و سود در اوکراین پس از جنگ را به آمریکا بسپارند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: