پرش به محتوا

زمان بدبینی فرا رسیده است.


شانس دستیابی به توافق هسته ای با ایران در حال کاهش است. اسرائیل برای حملات نظامی، تحریم های بیشتر آمریکا آماده است
نوشته کنوت ملنتین
یونگه ولت
ترجمه حمید علوی
مجله هفتهچشم انداز رسیدن به توافق در مذاکرات بین المللی با ایران بر سر «توافق هسته ای» جدید روز به روز کمتر می شود.
پس از آنکه طی چند ماه گذشته همه طرفین درگیر خوش بینی ظاهری از خود ابراز کردند، از هفته گذشته اظهارات بدبینانه در دستور کار قرار گرفت.
جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، که تا آن زمان یکی از خوش‌بین‌ترین افراد بود، دوشنبه اولین کسی بود که در این مورد اظهار نظر کرد: او به خبرنگاران گفت« متأسفم که بگویم امروز نسبت به ۲۸ ساعت قبل نسبت به دورنمای امضای توافق نامه در آینده نزدیک امیدواری کمتری دارم. »
تغییر روحیه وی مربوط میشود به آخرین بیانیه ایران که سه روز پیش آن را به اتحادیه اروپا ارسال کرده بود و طبق معمول محتوای آن مخفی نگه داشته می شود.
دیگر ناظران به این سنت مبادله کنایه‌ها عادت کرده‌اند که عموم علاقه‌مندان آن را درک نمی‌کنند. در نتیجه بازی ادامه پیدا میکند.
روز چهارشنبه، رسانه‌های اسرائیلی مدعی شدند که در گفت‌وگوی تلفنی با جوزف بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و دیگر مقامات ارشد ایالات متحده، نخست‌وزیر ژائیر لاپید این برداشت را کرده است که توافق با ایران در حال حاضر از دستور روز خارج شده و به این زودی‌ها امکان رسیدن به این توافق موجود نیست.
روز سه شنبه، لاپید هنگام بازدید از یک پایگاه نیروی هوایی در کنار یک هواپیمای جنگنده اف-۳۵ فیلمی را منتشر کرد و در آن مدعی شد:
«هنوز خیلی زود است که بدانیم آیا واقعاً موفق به توقف توافق هسته ای شده ایم یا خیر، اما اسرائیل برای هر تهدید و سناریویی آماده است.
اگر ایران به آزمایش ما ادامه دهد، قدرت دست دراز شده اسرائیل و پتانسیل آن را تجربه خواهد کرد. بایدن به او اطمینان داده است که اسرائیل آزادی کامل دارد تا هر طور که صلاح بداند برای جلوگیری از تبدیل شدن ایران به یک تهدید هسته‌ای عمل کند».
روز جمعه نوبت به آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا رسید که به خبرنگاران گفت: در چند هفته گذشته، برخی از اختلاف نظرها حل شده و ایران از برخی «خواسته های نامربوط» فاصله گرفته است.
«اما آخرین پاسخ آنها ما را به عقب بازگرداند»: ایالات متحده با هیچ توافقی که الزامات اساسی مارا را برآورده نکند موافقت نخواهد کرد.
روز شنبه، دولت های فرانسه، آلمان و بریتانیا بیانیه مشترکی را منتشر کردند که بسیار نزدیک به قطع مذاکرات است.
مطالبات اخیر ایران «تردیدهای جدی» را در مورد اینکه آیا تهران اصلاً به توافق علاقه مند است یا نه، ایجاد می کند.
بیانیه تهاجمی با این جمله پایان می یابد: «با توجه به شکست توافق ایران، با شرکای بین المللی درباره چگونگی آن بحث خواهیم کرد که چگونه می توان به ادامه تشدید تنش های هسته ای و عدم همکاری ایران با آژانس در مورد توافق پادمان NPT (معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای) واکنش نشان داد.
نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی که امروز دوشنبه در وین آغاز می شود، اولین فرصت برای انجام این کار را ایجاد میکند.
پس از آنکه کمیته در ماه ژوئن قطعنامه‌ای را تصویب کرده بود که در تهران به عنوان یک اقدام تحریک‌آمیز تلقی شد، اکنون می‌توان انتظار بیانیه تندتری را هم داشت.
تصویر تکمیل کننده دو بسته تحریمی است که وزارت خزانه داری آمریکا در روزهای پنجشنبه و جمعه اعلام کرده است.
تحریم های جدید مربوط به چند شرکت ایرانی است که گفته می شود در تولید هواپیماهای بدون سرنشین و وزارت اطلاعات و امنیت تهران می شود، تحریم های تازه شخص وزیر را هم هدف میگیرد.
ایرانی ها متهم به حملات هکری در سراسر جهان هستند که ادعا می شود اخیراً در آلبانی هم اتفاق افتاده است. جریمه ها همچنین شرکت های خارجی را که به هر نحوی با تحریم شدگان همکاری می کنند، تهدید می کند.
این اقدام بار دیگر کاملاً روشن می کند که دولت آمریکا قصد ندارد با لغو همه تحریم ها موافقت کند. به نظر می رسید ایران نیز اخیراً با این تحریم ها و تهدیدها کنار آمده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: