ترور برنامه ریزی شده.تحقیقات در مورد ترور نافرجام معاون رئیس جمهور آرژانتین: محیط اطراف ترروریست زیر ذره بین.
فولکر هرمزدورف
یونگه ولت
ترجمه مجله هفتهسوء قصد نافرجام علیه کریستینا فرناندز دی کرشنر، معاون رئیس جمهور آرژانتین، ظاهراً چند روزی بود که با دقت آماده شده بود.
دادگاهی در بوئنوس آیرس فرناندو آندره ساباگ مونتیئل و دوست دخترش برندا اولیارته (این یکی به عنوان همدست) را که در اول سپتامبر اسلحه با مهمات واقعی به سمت فرناندز د کرشنر نشانه رفته بود را متهم کرد که می خواستند این سیاستمدار را “برنامه ریزی شده و با هماهنگی قبلی” بکشند.

هر دو در بازداشت هستند. روزنامه Página 12 روز پنجشنبه (به وقت محلی) گزارش داد که بازرسان در حال حاضر در حال بررسی نقش گروهی از مخالفان دولت و نئونازی های نزدیک به آنها هستند که در تظاهرات های مختلفی علیه معاون رئیس جمهور در هفته های اخیر شرکت کرده اند.
در حالی که متهمان تدارک حمله را با همکاری هم انکار می‌کنند، فیلم‌های دوربین‌های نظارتی در منطقه نشان می‌دهد که این حمله از مدت ها قبل طراحی شده بود.
این ویدئوها وانت شیرینی و پشمک فروشی را نشان می‌دهد که در چند متری خانه دی کرشنر در حالی که حامیان معاون رئیس‌جمهور در روزهای ,۲۳ و ۲۷ اوت برای استقبال او آنجا جمع شده بودند پارک شده است.
اولیارته اعتراف کرده است که او در آنجا شیرینی را که در بین کودکان محبوبیت دارد میفروخته و حتی اخیراً گروهی از کارمندان ادعایی خود را در یک گزارش تلویزیونی به نمایش گذاشته است که ظاهرا با آنها در فروش شیرینی شریک است.
به گزارش آژانس آرژانتینی تلم، وانت شیرینی فروش اولین بار پس از درخواست دادستانی برای محکومیت فرناندز دی کرشنر به ۱۲ سال زندان و محرومیت مادام العمر از مشاغل دولتی به دلیل جرایم فساد اداری در دوران ریاست جمهوری او (۲۰۰۷-۲۰۱۵) در محل ترور ظاهر شد.
از آن زمان، صدها نفر از هواداران خانم دی کرشنر در مقابل خانه او تجمع کرده و این روند قضایی را که با انگیزه سیاسی صورت می گرفت را محکوم کردند.
«آن ماشین وسط تظاهرات حمایتی بیرون از خانه معاون رئیس جمهور چه می کرد؟»
تلم به نقل از یکی از فرضیه‌های بازپرس می‌گوید آیا این پوششی بود که ببیند تظاهرات چگونه شکل گرفت و چگونه از رئیس‌جمهور سابق توسط تیم امنیتی‌اش محافظت می‌شود؟
این واقعیت که مونتیل و اولیارته – طبق کیفرخواست – حداقل از ۵ اوت ۲۰۲۱ اسلحه توقیف شده و مهمات مربوط به آن را در اختیار داشتند، همچنین نشان دهنده برنامه ریزی طولانی تر برای تلاش برای قتل در کار بوده است.
بنا بر گزارش روزنامه Página 12، بازرسان همچنین در حال تجزیه و تحلیل ارتباط متهمان با گروه های دست راستی هستند که یکی از آنها در ماه ژوئیه گیوتینی را در میدان مرکزی Plaza de Mayo در بوئنوس آیرس برپا کرده بود.
در شب حمله، یکی از اعضای این گروه به نام گابریل کاریزو تهدید کرد: “آلبرتو بعدی تو هستی، مراقب باش.”
رئیس جمهور آلبرتو فرناندز این ترور را “یکی از جدی ترین رویدادها” از زمان پایان دیکتاتوری نظامی (۱۹۷۶-۱۹۸۳) توصیف کرد.
همانطور که در صفحه ۱۲ گزارش شده است، پس از جنایت، اولیارته یک اس ام اسی با پیام “من افتخار می کنم” برای کاریزو ارسال کرد، در حالی که کاریزو همبستگی خود را با مونتیل اعلام کرد.
در حال حاضر، تحقیقات با این هدف دنبال میشود که تعیین شود آیا تلاش برای ترور کریستینا کرشنر توسط یک گروه حدوداً هفت نفره از اعضای تحت نفوذ یک سازمان جناح راست انجام شده است که همیشه به اعمال خشونت آمیز علیه دولت دست میزنند یا خیر. این روزنامه روز پنجشنبه در مورد وضعیت فعلی تحقیقات گفت. احتمالا این گروه از ایدئولوگ و تامین کننده مالی نیز برخوردار است.
این ترور، دولت به رهبری آلبرتو فرناندز و کریستینا فرناندز دی کرشنر را به هم نزدیک کرد، تا قبل از ترور نافرجام آنها مواضع متفاوتی در زمینه اقتصادی، اجتماعی و سیاست خارجی داشتند و گمانه‌زنی‌ها در مورد بال گرفتن درگیری‌ها بین آنها وجود داشت.
هزاران نفر در سراسر کشور در آخر هفته حمایت خود را از معاون رئیس جمهور اعلام کردند. اتحادیه های کارگری و سازمان های اجتماعی نیز اعضای خود را برای راهپیمایی علیه نفرت و خشونت جناح راست بسیج کردند.