پرش به محتوا

اوکراین پس از حملات احتمالی روسیه دچار قطعی گسترده برق شددر اوکراین، اواخر روز یکشنبه قطع برق در مقیاس بزرگ در جنوب شرق این کشور بوجود آمده است. ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، روسیه را متهم به حملات موشکی به «زیرساخت های حیاتی» که منجر به قطع برق شد کرد. قطعی برق و تنگناها شب روز یکشنبه در چندین منطقه در جنوب شرقی اوکراین رخ داد.
در اوایل صبح آخرین راکتور نیروگاه اتمی زاپوروژیه از شبکه خارج شد تا نیروگاه دیگر نتواند برق تولید کند. مقامات ارشد اوکراین، از جمله ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، گفتند که خاموشی‌ها ناشی از حملات موشکی روسیه به «زیرساخت‌های حیاتی» بوده است.
زلنسکی در پستی در شبکه های اجتماعی گفت که برق بطور گسترده در خارکف و دونتسک قطع شده است، ظاهراً او به بخش تحت کنترل اوکراین در جمهوری خلق دونتسک اشاره می کند.
به گفته رئیس جمهور، قطعی برق در مناطق سومی، دنپروپتروفسک، پولتاوا، زاپوروژیه و اودسا رخ داده است که «تروریست های روسی» را مسئول این حادثه می داند.
مسکو تاکنون در این مورد اظهار نظری نکرده و دخالت خود در خاموشی اوکراین را تایید و یا تکذیب نکرده است.


با این حال شاهدان عینی از شلیک چندین موشک کروز از کشتی های نظامی روسیه مستقر در دریای سیاه و خزر خبر می دهند.
گفته می‌شود که فیلم‌های ویدئویی منتشر شده در اینترنت، عواقب حملات موشکی ادعایی را نشان می‌دهد و آتش‌نشانان تلاش می‌کنند تا شعله‌های آتش نیروگاه‌ها را خاموش کنند.
ویدیوی دیگری که گفته می‌شود در پولتاوا گرفته شده است، آتش گرفتن یک اتوبوس برقی را نشان می‌دهد که ظاهراً به دلیل افزایش فشار برق در کابل های ارتباطی اتوبوس بوده است.
خاموشی بر عملیات راه‌آهن اوکراین تأثیر گذاشته است که از تاخیر در جدول زمانی در سراسر کشور خبر داده است.
سیستم مترو در شرق خارکف نیز متوقف شد، همانطور که گفته می شود تصاویری که در اینترنت دست به دست می شود نشان می دهد.
بر اساس گزارش رسانه های اوکراینی، خدمات اورژانس تاکنون تنها توانسته اند برق را در مناطق پولتاوا، سومی و دنپروپتروفسک بازگردانند.
گفته می شود که نیروگاه ترکیبی حرارت و برق CHPP-5 در خارکف مورد اصابت قرار گرفته است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: