پرش به محتوا

گل به خودی اروپا


گاز طبیعی روسیه در اتحادیه اروپا با هزینه اضافی از طریق چین خریداری می شود. بروکسل اکنون در حال برنامه ریزی برای «سقف قیمت گاز» است
نوشته کنوت ملنتین
یونگه ولت
ترجمه مینا صابری
مجله هفتهاز سال ۲۰۲۱ که چین از ژاپن در زمینه اقتصادی پیشی گرفت، بزرگترین وارد کننده گاز طبیعی مایع در جهان بوده است.
در آن زمان حجم واردات نسبت به سال قبل ۱۸ درصد افزایش داشت. قبل از هر چیز، این بازتاب بهبود اقتصاد چین پس از اولین مرحله دشوار همه‌گیری کرونا بود.
تقریباً همزمان، چین نیز وارد تجارت صادرات گاز طبیعی مایع – به اختصار LNG – به عنوان یک بازیگر جدی شد.
اصولاً جمهوری خلق چین که اسماً پس از ایالات متحده شماره دو به حساب می‌آید، اما به عنوان یک قدرت اقتصادی جهانی در واقعیت شماره یک است، شرایط خوبی را برای تجارت و حمل و نقل LNG ایجاد کرده است. این شامل گسترش عظیم ظرفیت های ذخیره سازی آن و جهت گیری آشکار برای بستن قراردادهای تامین بلند مدت است.
این امر به چین این امکان را میدهد که گاز طبیعی یا حتی نفت خام و محصولات تصفیه شده را در زمانی که قیمت‌ها نسبتاً پایین هستند خریده و ذخیره کند و هنگامی که قیمت ها بالا می روند آنها را بفروش برساند و یا صادر کند. با این حال، این نیاز به پرسنل مدیریت واجد شرایط با اطلاعات خوب و احساس توسعه بازار در سال های آینده دارد.
توانمندی های چین در این حوزه نیز در روزهای اخیر مورد توجه رسانه های اروپایی قرار گرفته است.
ظاهراً این توجه با یک مقاله پر مخاطب از فایننشال تایمز (FT) مستقر در لندن آغاز شد، روزنامه‌ای که از سال ۱۸۸۸ اطلاعاتی را در اختیار مدیران اقتصاد سرمایه‌داری قرار میدهد و جالبتر اینکه از سال ۲۰۱۵ در مالکیت ژاپنی ها قرار دارد.
این مقاله در تاریخ ۳۰ اوت با این عنوان منتشر شد: «چین با فروش مجدد LNG یک حلقه نجات انرژی برای به اروپایی پرتاب می کند. گاز مازاد چینی فشار روسیه را از بین می برد اما به پکن امکان و اهرم بیشتری می دهد. »
این ادعایی جنجالی است، و به شدت در مورد روند واقعی و پیامدهای آن اغراق می کند. خود فایننشال تایمز سهم جمهوری خلق در واردات گاز اروپا را هفت تنها درصد در نیمه اول سال اعلام کرده است.
به عنوان مبنای مادی برای فروش مجدد LNG چین، مقاله فاینشنال تایمز اساساً به این واقعیت اشاره دارد که اقتصاد جمهوری خلق به دلایلی در حال تضعیف شدن است و بنابراین تقاضا داخلی برای گاز طبیعی در این کشور رو به کاهش است. این در «اصل» درست است، درست همانطور که دستورالعمل دولت پکن برای افزایش تولید انرژی داخلی، واردات را برای فروش مجدد آزاد می کند نیز درست است.

در نتیجه آنچه که فاینشنال تایمز منتشر می‌کند مبنی بر اینکه به علت ضعف اقتصاد چین اکنون این کشور گاز اضافه دارد درست نیست.
اگر چین گاز طبیعی «بیش از حد» لازم برای مصرف داخلی دارد، عمدتاً به این دلیل است که در واکنش به تحریم‌های غرب از زمان آغاز جنگ اوکراین واکنش نشان داد و واردات گاز طبیعی از روسیه را به شدت افزایش داده است.
این که آیا چین گاز روسیه را مستقیماً با قیمت های بسیار بالاتر به اتحادیه اروپا می فروشد یا از واردات LNG از ایالات متحده و استرالیا برای این منظور استفاده می کند، هیچ تفاوتی در نتیجه کار ندارد.
در همین حال، اتحادیه اروپا در حال آماده شدن برای تعیین»سقف قیمت گاز» برای روسیه است. یعنی متوقف کردن قیمت فروش برای انرژی روسیه در یک سطح پائین تر از بازار واقعی.
تا کنون، نه تنها جزئیات این تصمیم ناشناخته است، بلکه حتی ایده های مشترکی در مورد روش های مورد استفاده وجود ندارد.
همانطور که خبرگزاری حکومتی آلمان توصیف می کند، این جمعه، وزرای انرژی اتحادیه اروپا قرار است «برای بحث در مورد گزینه های مختلف» ملاقات کنند.
در واقع، کار در سطوح دیگر و در زمینه های دیگر اتفاق می افتد.
دو مشکل اصلی در حال حاضر آشکار است.
اولا، اتحادیه اروپا نمی تواند روسیه را مجبور کند که نفت و گاز خود را زیر قیمت بازار جهانی بفروشد.
ثانیاً، با کمک چین، نفت و گاز روسیه می تواند به طور مستقیم یا غیرمستقیم با قیمت های واقعی به بازار جهانی برسد.
روز جمعه هفته گذشته، G7 – اتحادیه هفت کشور مهم امپریالیستی در جهان – قبلاً در مورد تعیین «سقف قیمت نفت» تصمیم گرفته بودند.
با این حال، جزئیات خاص آن هنوز مشخص نشده است، و انتظار نمی رود که با توجه به ساختار پیچیده آن تا دسامبر اجرایی شود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: