پرش به محتوا

تاکتیک های چریکی ساخت آمریکا


برنامه آموزش جنگ زیرزمینی نقش مهمی در اوکراین ایفا می کند
نوشته یورگ کروناور – یونگه ولت
ترجمه مجله هفته


جدیدترین محصولی که از ایالات متحده در زمینه نظامی صادر میشود – علاوه بر انواع محصولات اسلحه سازان ایالات متحده – «ROC» نام دارد.
ROC به معنی «مفهوم عملیات مقاومت» راهبردی است که یک کشور از نظر نظامی ضعیفتر باید بتواند از آن برای دفاع از خود در برابر یک دشمن قدرتمندتر استفاده کند – نه با درگیری مستقیم ارتش منظم در جبهه جنگ، بلکه با استفاده از ابزارهای نامتقارن دیگر علیه او این راهبرد احتمالا پس از آنکه کشور قوی تر دست به اشغال کشور ضعیف تر میزند ممکن میشود.
طبق ROC، تمام پتانسیل موجود باید برای این منظور استفاده شود – نه فقط نظامی، بلکه غیرنظامی. گاهی هم صحبت از «دفاع کامل» می شود.
ROC در پاسخ به جنگ قفقاز در اوت ۲۰۰۸ به عنوان راهبردی نو توسعه یافت.
در آن زمان، دولت گرجستان به ریاست میخائیل ساکاشویلی، آتش بس در منطقه تجزیه طلب را با گلوله باران اوستیای جنوبی شکست.
نیروهای روسی ظرف چند روز به نیروهای گرجستان حمله کردند و آنها را شکست دادند و آتش بس را در اوستیای جنوبی برقرار کردند.
این واقعیت که گرجستان – که از آوریل ۲۰۰۸ رسماً چشم‌انداز پیوستن به ناتو را داشت و به این سرعت شکست خورد، باعث وحشت در غرب شد.
استراتژیست های نظامی ایالات متحده به زودی دست به کار شدند. آنها به دنبال راه ها و روش هایی برای اجتناب از شکست هایی مانند شکست گرجستان در آینده بودند. در نهایت از آشپزخانه آنها ROC بیرون آمد.
ROC توسط Otto C. Fiala، سرهنگ بازنشسته ارتش ایالات متحده که به عنوان یکی از اعضای فرماندهی عملیات ویژه اروپا (Soceur)، نقش پیشرویی در توسعه این مفهوم داشت، به تفصیل توصیف و گسترش یافت. از یک سو، استراتژیست های نظامی ایالات متحده از تاریخ الهام گرفتند.
آنها اقدامات مقاومت فرانسه در جنگ دوم علیه ارتش اشغالگر نازی و همچنین مقاومت فیلیپین در برابر اشغالگران ژاپنی در جنگ جهانی دوم یا عملیات زیرزمینی ضد کمونیستی در جمهوری های شوروی بالتیک پس از جنگ جهانی دوم را بررسی و ارزیابی کردند.
از سوی دیگر، آن‌ها ساختارهای Stay Behind «پنهانکاری» مانند «گلادیو» را موشکافی کردند و با استراتژی‌هایی برخورد کردند که دولت‌های کوچک‌تری مانند سوئیس برای مقاومت در بدترین حالت با همه ابزارهای موجود توسعه داده بودند.
گزارش Fiala از ROC به عنوان مخفی طبقه بندی نشده است، و مخصوصا در دسترس عموم است و به روشی نوشته شده است که درک آن آسان باشد: نشانه روشنی است که باید آن را در هر جایی که ایالات متحده فکر می کند تهاجم یکی از مخالفان قوی و اصلی خود قابل تصور است خوانده شود و مورد استفاده نیروهای طرفدار غرب قرار بگیرد. می توانید حدس بزنید صحبت درباره چه کسی است.
به گفته ژنرال مارک شوارتز، که بازنشسته شده است، ROC از ۲۴ فوریه در اوکراین آزمایش می شود. شوارتز باید آدم مطلعی باشد: زمانی که ROC در آنجا توسعه یافت، او فرمانده فرماندهی عملیات ویژه اروپا (Soceur) بود. در اوکراین، در واقع، همه منابع، از جمله منابع غیرنظامی، از همان ابتدا برای جنگ بسیج شدند.
به عنوان مثال: دستورالعمل ساخت کوکتل مولوتف که در آغاز جنگ منتشر شد و با پشتکار آزمایش شد.
همچنین عملیات زیرزمینی نیروهای ویژه انجام می شود. شوارتز در مصاحبه با CNN به انفجارهای مشکوک در کریمه اشاره کرد.
از نقطه نظر صرفا استراتژیک، ROC احتمالاً می تواند به عنوان یک موفقیت در نظر گرفته شود. و منافع بین المللی بسیار زیادی دارد.
سخنگوی Soceur اخیرا گفت که حداقل ۱۵ کشور برنامه های آموزشی ROC را تکمیل کرده اند. از جمله طرف های ذینفع می‌توان از کشورهای بالتیک و لهستان نام برد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: