پرش به محتوا

همسایگان خوب


آرس رئیس جمهور بولیوی و لولا نامزد ریاست جمهوری برزیل علاقه خود را برای گسترش همکاری های دو کشور در سائوپائولو تایید کردند
اثر فولکر هرمزدورف
یونگه ولت
ترجمه مجله هفتهاگر لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهور سابق برزیل در انتخابات دوم اکتبر پیروز شود، این کشور می خواهد با بولیوی همکاری نزدیک تری داشته باشد.
لولا در دیدار با لوئیس آرس رئیس دولت و دولت بولیوی در روز دوشنبه (به وقت محلی) در سائوپائولو، قول داد که از پیوستن کشور همسایه به بازار مشترک جنوب (مرکسور) حمایت کند.

این سازمان علاوه بر برزیل شامل آرژانتین، پاراگوئه و اروگوئه نیز می شود. در سه کشور دیگر عضو این بلوک، الحاق بولیوی قبلاً توسط پارلمانهای مربوطه تصویب شده است.

با این حال، تا کنون، ژائیر بولسونارو، رئیس‌جمهور راست افراطی برزیل، پیوستن بولیوی که توسط حزب چپ‌گرا به سوی سوسیالیسم اداره می‌شود، به بازار مشترک جنوب (مرکسور) را مسدود کرده است.
به گزارش شبکه خبری تله‌سور، علاوه بر این، وضعیت فعلی آمریکای جنوبی و جهان نیز موضوع گفتگوی آرس و لولا بود. آنها توافق کردند که برای تقویت همکاری بین کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب با یکدیگر همکاری کنند.
هر دو سیاستمدار بارها نسبت به تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه روسیه ابراز تردید کرده‌اند که بر اقتصاد منطقه نیز تأثیر منفی می‌گذارد.
در پایان ماه اوت، لولا همچنین از توافقنامه امضا شده بین مرکوسور و اتحادیه اروپا در ژوئن ۲۰۱۹ – اما هنوز لازم الاجرا نشده است – انتقاد کرد و اعلام کرد که در صورت انتخاب مجدد، برای مذاکره مجدد در مورد توافق تلاش خواهد کرد.
توافق فعلی در آمریکای جنوبی با مخالفت بسیاری از کشورها مواجه شده زیرا تصریح می کند که اتحادیه اروپا عمدتا کالاهای صنعتی را به منطقه عرضه می کند، در حالی که کشورهای مرکوسور باید عمدتا مواد خام و محصولات کشاورزی را صادر کنند.
طبق گزارش آژانس اسپانیایی افه در ۲۲ اوت، لولا توضیح داد که سهم بخش صنعت از تولید ناخالص داخلی کشورش «از ۳۰ درصد در ۴۰ سال گذشته امروز به تنها یازده درصد » کاهش یافته است.
نامزد حزب کارگر (PT) اعلام کرد که می‌خواهد این روند را که با توافق با اتحادیه اروپا ادامه و تسریع خواهد شد، متوقف و معکوس کند.
مذاکرات مجددی که او خواستار آن است باید به نتیجه ای منتهی شود که «همه برنده باشند».
بولیوی که بزرگترین ذخایر لیتیوم جهان را در اختیار دارد، همین موضع را دارد و در صورت پیوستن این کشور به مرکوسور – همراه با آرژانتین – از لولا حمایت خواهد کرد.
همکاری های آینده باید بر برنامه های اجتماعی جدید، مبارزه با گرسنگی و حفاظت از منطقه آمازون متمرکز شود.
آرس در توییتر نوشت، ما با نمایندگان حزب کارگران و برادرمان لولا داسیلوا که به خاطر محبت زیاد او به مردم بولیوی و مبارزه دائمی او برای وحدت میهن بزرگ («Patria grande») از آنها تشکر می کنیم، دیدار بسیار خوشایندی داشتیم.»
به گفته آرس، او همچنین از سفر خود به سائوپائولو برای دیدار با نمایندگان جامعه بولیوی که بین ۲۰۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰۰ عضو دارد، استفاده کرد.
به گزارش تله سور، این دیدار به خاطر پی بردن به خواسته ها و انتظارات آنها از همکاری های آینده بین دو کشور صورت گرفت. رئیس دولت همچنین دستاوردهای اقتصادی دولت خود را تشریح کرد: «از جمله مازاد تجاری که در ژوئیه امسال به ۱.۲۷۸ میلیارد دلار رسید، پایین‌ترین تورم در منطقه و خیلی بیشتر، و همه اینها در دنیایی که دچار بحران اقتصادی پس از همه‌گیری کووید-۱۹ و درگیر درگیری‌های مسلحانه است.
پس از صحبت با روسای حدود ۹۰۰ تعاونی، لولا نظرات خود را در مورد «اقداماتی برای مبارزه با گرسنگی» ابراز کرد و با آنها به تبادل نظر پرداخت.
در برزیل، بسیاری از رای دهندگان امیدوارند که رئیس جمهور سابق، که برنامه های اجتماعی در مقیاس بزرگی را در دو دوره اول ریاست جمهوری خود (۲۰۰۳-۲۰۱۱) آغاز کرد، ادامه داده و بدین ترتیب دوباره وضعیت را بهبود بخشد.
در آستانه انتخابات ریاست جمهوری دوم اکتبر، لولا به وضوح در نظرسنجی ها پیشتاز است.
نظرسنجی موسسه تحقیقات افکار دیتافولها در ۱۸ اوت او را با ۴۷ درصد آرا پیشتاز ارزیابی کرده در حالی که ۳۲ درصد ،از رای دهندگان همچنان از بولسونارو حمایت میکنند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: