پرش به محتوا

حرفش را سبزهای آلمان میزنند، عملش را انصارالله یمن میکند!

استقلال از طریق خودکفایی
یمن: تلاش انصارالله برای تقویت کشاورزی محلی. این نیز به منظور به حداقل رساندن نفوذ ریاض است
نوشته ویبکه دیل
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته«یک دست برای دفاع و یکدست برای سازندگی» – این شعار «چشم انداز ملی برای یک دولت مدرن یمن» است، مانیفست عملی این سازمان، که توسط انصارالله («حوثی ها») در سال ۲۰۱۹ منتشر شد.
همانند دیگر بیانات دایره رهبری حوثی ها، تقویت کشاورزی یمن یک هدف کلیدی است.
به این ترتیب، وابستگی به کمک‌های بشردوستانه و کمک‌کنندگان بین‌المللی مانند بانک جهانی کاهش یافته و در درازمدت پایان می‌یابد.
با این حال، مهم‌تر از همه، هدف از آن جلوگیری از افتادن یمن به دام همسایه بزرگ خود عربستان سعودی و تبدیل شدن به تلقی ریاض به عنوان «حیاط خلوت» آن است.
درست است که کشاورزی یمن یکی از سودآورترین بخش های اقتصادی این کشور بود تا زمانی که ائتلاف جنگی سعودی زمین های زراعی را به زمین بایر تبدیل کرد، پمپ ها و ژنراتورهای آب را نابود کرد و قیمت مواد غذایی و همچنین بذر، سوخت و کود به شدت افزایش داد.
در عین حال، افول بخش کشاورزی توسط دولت های قبلی نادیده گرفته شده بود، بدین ترتیب کشاورزی در چندین دهه گذشته همیشه در حال سقوط بود.
حتی قبل از جنگ کنونی، یمن «فقیرترین کشور» جهان عرب محسوب می شد و به شدت به واردات برق و مواد غذایی و همچنین به کمک کمک های مالی بین المللی وابسته بود.
به دلیل این وابستگی، کشور مورد تهدید بحران مواد خام در سال ۲۰۰۸ و افزایش سریع قیمت‌ها پس از آن قرار گرفت.
اندکی پس از به دست گرفتن قدرت در بخش های بزرگ و به ویژه در شمال یمن در سال ۲۰۱۴/۱۵، انصارالله شروع به ایجاد یک اقتصاد کشاورزی خودکفایی کرد: کمیته کشاورزی و شیلات تشکیل شد و در سال ، ۲۰۱۶ سازمان کل تولید و توسعه غلات به دستور «کمیته انقلاب» تأسیس شد.
برنامه های آموزشی در کشاورزی ایجاد کرد، تعاونی ها را تأسیس کرد، از جوامع محلی و طرح های داوطلبانه حمایت کرد و کشاورزان را تشویق کرد تا محصولات کشاورزی مختلف، به ویژه غلات را پرورش دهند.
هم زمان، انصارالله ثروت مالکان بزرگ را به طور مداوم کاهش داد.
به عنوان مثال، در ماه مه ۲۰۲۲، کمیته کشاورزی «مرحله سوم انقلاب کشاورزی» را در استان عمران اعلام کرد و زمین‌های قابل کشت وسیعی را که ۱۰۴۰۰۰ هکتار تنها در منطقه تیهاما بود، مصادره کرد.
مبالغ هنگفتی در کشت سبزیجات، ذرت، حبوبات، ادویه جات، سیر و خرما سرمایه گذاری شد و انواع جدیدی از دانه های غلات به بازار عرضه شد.
همچنین به طور اجتناب ناپذیری به دلیل کمبود گاز و نفت، انرژی های پایدار و تجدیدپذیر در حال ترویج هستند.
،استفاده و ترویج انرژی خورشیدی را دولت انصارالله را از مالیات معاف کرده است.
این تصمیمات بر تجربیات گذشته استوار است: یمن تا دهه ۱۹۶۰ عمدتاً خودکفا بود، همچنین به این دلیل که مفهوم آگرواکولوژی تعاونی اجرا شد.
تنها زمانی که سیستم بر اساس استانداردهای سرمایه داری بازسازی شد، وابستگی کشور به وام و واردات افزایش یافت – اما بالاتر از همه ناامنی غذایی هم بشدت افزایش یافت.
برای مقابله با این امر، ابراهیم الحمدی، رئیس جمهور چپ گرای آن زمان جمهوری عربی یمن شمالی، یک برنامه پنج ساله را آغاز کرد که با آن می خواست بر روی گذشته موفق در کشاورزی ایجاد کند.
قبل از اینکه این امر به ثمر بنشیند، الحمدی در سال ۱۹۷۷ ترور شد. (توسط کودتای نظامی طرفدار آمریکا و عربستان ترور شد – مترجم)
در یمن شمالی تحت کنترل انصارالله موفقیت هایی حاصل شده است، اگرچه به دلیل حملات مستقیم ائتلاف جنگی به مزارع و زیرساخت ها و عدم دسترسی به آب، نهاده ها و بازارها، وضعیت بسیار دشوار است.
به عنوان مثال، واردات سیر در مناطق تحت کنترل انصارالله دیگر لازم نیست و متوقف شده است، در حالی که قبل از سال ۲۰۱۴ واردات سیر بالغ بر تقریباً ۲۰۰۰۰ تن در سال بود.
فرهنگ ۶۰۰ ساله قهوه یمن نیز برای مقابله و جایگزینی کت، دارویی که از جویدن برگ های آن ماده ملایم مخدری آزاد می شود، توسط انصارالله احیا شده است.
به عنوان مثال، در فوریه ۲۰۲۲، فرماندار صعده ابتکاری را برای جایگزینی درختان بادام، قهوه و درختان میوه آغاز کرد.
«در گذشته، کشت کت نه تنها باعث افزایش ثروت مالکان بزرگ شده است بلکه استفاده گسترده از این ماده مسکر، مردم را مطیع‌تر و به اهداف آسان‌تری برای استثمار و سرکوب سیاسی تبدیل کرد.
این نه تنها به نفع حاکمان اسمی در یمن، بلکه به نفع ریاض، حاکم واقعی این کشور، برای چندین دهه بود.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: