پرش به محتوا

باید مقاومت کرد. – سارا واگنکنشت

جنگ و افزایش قیمت
نوشته سارا واگنکنشت
یونگه ولت
ترجمه حمید علوی
مجله هفتهپوتین آنچه را که یک جفت سبز دیوانه و همچنین فردریش مرتس از حزب دموکرات مسیحی آلمان در بهار گذشته درخواست می کردند، اکنون جامه عمل پوشانده:
ارسال گاز از روسیه متوقف شده است و قیمت انرژی آنقدر بالاست که بسیاری از کسب و کارها زیر فشار آن استخوان هایشان خرد می‌شود و میلیون ها نفر را به فقر و ناامیدی می کشانند.
بسته امدادی جدید دولت که با مبالغ اندک و وعده های مبهم برای آرام کردن مردم در نظر گرفته شده است، تغییر چندانی در این وضعیت ایجاد نمی کند.
دولت ائتلافی آلمان ما را به یک فاجعه اجتماعی و اقتصادی سوق می دهد.
از هر سه شرکت یکی در خطر ورشکستگی قرار دارد، حتی خاموشی برق را دیگر نمی توان رد کرد، و در حالی که شرکت های نفتی و تسلیحاتی از سودهای بی سابقه خود گزارش می دهند، مصرف کنندگان در آلمان باید هزینه عوارض گازی را که لابی گران انرژی به وزیر اقتصاد سبز آلمان هابک دیکته کرده اند را بپردازند.
اروپا و بویژه آلمان در بازی پوکر تحریم با روسیه دست بدی دارند.
این دیوانه بازی است که آنقدر به تحریکات ادامه دهیم تا زمانی که چین هم وارد بازی شود.
و اگر خانواده ها در این آلمان فقیر و فقیر تر شوند و صنعت ما ویران شود این چه فایده ای برای مردم اوکراین دارد؟
جدای از آن، وقتی رهبری اوکراین را تشویق می کنیم که از تسلیحات ارسالی برای تحریک و نابودی جمعیت خود آن هم برای اهداف جنگی غیرواقعی مانند فتح مجدد کریمه استفاده کند، این دیگر هیچ ربطی به همبستگی ندارد.
با این حال، هرکسی که متعاقباً خواستار پایان دادن به دور بی حاصل تحریم‌ها شود و خواستار مذاکره با روسیه شود، در معرض خطر بدنام شدن به عنوان یک مبلغ کرملین قرار می‌گیرد و به همکاری با راست ها متهم میشود.
این بحث واقعاً بیمار است: آنهایی که از صلح حمایت می کنند در جناح راست هستند، کسانی که از سختگیری نظامی دفاع می کنند در چپ هستند؟
سوال اینجاست، چرا وقتی چپ ها خواستار لغو تحریم‌ها علیه روسیه هستند فورا آنها را به حزب راست افراطی «آلترناتیو برای آلمان» می چسبانند ولی وقتی همین فریدریش مرتس رئیس حزب دموکرات مسیحی مانند حزب «آلترناتیو برای آلمان» خواستار تحریم‌های شدیدتر برای بیکاران میشود کسی مرتس را به راست‌گرایان افراطی نمیچسباند؟
پاسخ به سیاست «اول آمریکا» دارودسته بئربوک و مرتس «آلمان بالاتر از همه» نیست. – همانگونه که ما به این دلیل که از فاشیست ها در اوکراین متنفریم نمی توانیم از ناسیونالیست های روسی حمایت کنیم.
البته که ما با راست افراطی برای اعتراضات اجتماعی همکاری نمی کنیم.
اما ما چه میتوانیم بکنیم وقتی راست ها به حمایت از اعتراضات ما فراخوان میدهند و حتی ما را تشویق میکنند، آنها دقیقا می دانند که با این کار به چپ ها آسیب می رسانند.
یک چیز واضح است: ابتکار مخالفت با سیاست دولت ائتلافی را نباید به آقای مرتس یا خانم وایدل بسپاریم!
ما نباید یک روز از هفته (تظاهرات دوشنبه) یا یک استدلال خوب را به راست ها واگذار کنیم.
هرکسی که از مواضع درست و مردمی صرفاً به این دلیل که برخی از آنها توسط راست افراطی نیز نمایندگی می شوند، دست بکشد، قبل از شروع مبارزه، مبارزه را باخته است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: