پرش به محتوا

پوتین: شما یخ میزنید نه ما!

کمیسیون اتحادیه اروپا می خواهد در اوایل دسامبر سقف قیمت برای نفت روسیه تعیین کند. در ۲ سپتامبر، کشورهای G7، از جمله آلمان، در این مورد به توافق رسیدند و اکنون با رقبای آسیایی مانند هند که تجارت سودآوری با نفت فرآوری شده روسیه انجام می دهد، مشغول بحث و گفتگو هستند. با این حال، قیمتی که قرار است فروش نفت روسیه را محدود کند هنوز مشخص نشده است. اما این هم برای اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا کافی نیست.
او اکنون برای تعیین سقف قیمت گاز روسیه فشار می آورد و افزایش قیمت گاز روسیه توجیه فون درلاین برای پیشنهادش است.
به گفته فون در لاین، درآمد روسیه باید کاهش یابد چرا که ظاهرا ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه از این پول برای تأمین مالی جنگ در اوکراین استفاده می کند.
در همان زمان، کمیسیون اتحادیه اروپا در حال برنامه ریزی برای محدود کردن سود شرکت های برق اروپایی است، اما فون در لاین برای آنها لزومی نمی بیند که اتحادیه اروپا در مکانیسم قیمت گذاری مداخله کند.
پوتین: ما چیزی صادر نخواهیم کرد.
آیا شرکت انرژی روسیه گازپروم که بنابر ادعا و تبلیغات غرب به طور غیررسمی توسط رئیس جمهور پوتین کنترل می شود، در صورت افزایش قیمت، همچنان به اروپا گاز می دهد؟
رئیس جمهور پوتین روز چهارشنبه در حاشیه مجمع اقتصادی شرق درباره طرح فون در لاین اظهار نظر کرد.
این مجمع سالانه در ولادی وستوک برگزار می شود و هدف آن ترویج سرمایه گذاری خارجی در خاور دور روسیه و همکاری اقتصادی در منطقه آسیا و اقیانوسیه است.
پوتين چنین اظهار نظر کرد: روسیه در صورت اتخاذ «تصمیمات سیاسی» مغایر با قراردادهای عرضه نفت و گاز، دیگر انرژی را به کشورها صادر نخواهد کرد. باید توجه کرد «تعهدات قراردادی وجود دارد بین ما دیگران وجود دارد.»
اگر تصمیماتی با ماهیت سیاسی گرفته شود که خلاف معاهدات باشد، خوب، ما به سادگی از اجرای آنها سر باز خواهیم زد.»
به طور کلی، ما چیزی را که بر خلاف منافع ما باشد نمی پذیریم و صادر نخواهیم کرد.
«ما گاز، نفت، زغال سنگ یا نفت گرمایشی صادر نمی کنیم، دیگر هیچ چیزی صادر نمی کنیم.»
اما این همه ماجرا نیست. پوتین گفت: «اگر کسی بخواهد چیزی را به ما تحمیل کند، می خواهم به این نکته اشاره کنم که کسی، نمی تواند اراده خود را به ما تحمیل کند.»
در انتها پوتین با اشاره به داستان فولکلور روسی گفت آنکه در زمستان یخ میزند شما هستید و نه ما.
از یک سو، در آغاز جنگ اوکراین، این کشورهای اتحادیه اروپا بودند که هدف دراز مدت خود را قطع خرید گاز از روسیه اعلام کردند.
پروژه نورد استریم ۲ یک طرفه غرب متوقف کرد.
از سوی دیگر، گازپروم بارها عرضه گاز به اروپا را به دلایل فنی و تحریم های غرب که شامل تعمیرات نیز میشود کاهش داده است که سیاستمداران آلمانی و شرکای تجاری گازپروم مانند زیمنس انرژی خود را در این مورد به کوچه علی چپ میزنند. دولت آلمان که شدیدترین تحریم های اقتصادی و سیاسی را علیه روسیه تصویب اجرا کرده و تسلیحات نظامی به اوکراین صادر میکند از باج خواهی روسیه در این زمینه صحبت می کند.
علاوه بر این، با توقف نورد استریم ۱ توسط گازپروم به دلیل نشت روغن در توربین ها، دیگر گاز روسیه از طریق خط لوله دریای بالتیک به اروپا جریان نمی یابد.
با این حال، هنوز ترانزیت از طریق اوکراین وجود دارد: گازپروم روزانه حدود ۴۲ میلیون متر مکعب (از روز پنجشنبه) حدود ۴۰ درصد از حداکثر مقادیر تضمین شده قراردادی را از طریق اوکراین به اروپا صادر میکند.
اسلواکی، اتریش و حتی آلمان این گاز را دریافت می کنند و آلمان روزانه بین چهار تا نه میلیون متر مکعب گاز دریافت می کند.
بخشی از آن نیز در اوکراین می ماند، اما اسلواکی به عنوان واسطه دریافت کننده بهای گاز است و نه مستقیما روسیه!
گرهارد منگوت، کارشناس اتریشی روسیه، به دلیل دیگری دیگری اشاره میکند که چرا روسیه ترجیح می‌دهد در پاسخ به تعیین سقف قیمت، صادرات گاز را متوقف کند: این برای روسیه یک مزایای حقوقی در دعوای حقوقی احتمالی (قبل از دادگاه داوری استکهلم) دارد. با این حال، مشخص نیست که آیا چنین ابتکاری توسط کمیسیون اتحادیه اروپا اصلاً اجرا خواهد شد یا خیر. حتی تعیین قیمت سقف قیمت نفت بدون حمایت اقتصادهای نوظهور بزرگی مانند چین و هند منطقی نیست.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: