پرش به محتوا

دولت شیلی هر روز بیشتر به راست نزدیک میشود.

شیلی: رئیس جمهور پس از رفراندوم کابینه را تغییر داد تظاهرکنندگان خواستار روند جدید قانون اساسی شدند
نویسنده: فردریک اشناترر
یونگه ولت
ترجمه حمید علویاین تصاویر یادآور شورش اجتماعی سه سال پیش است. روز سه شنبه (به وقت محلی) هزاران دانش آموز و دانش آموز در مرکز سانتیاگو دی شیلی برای یک روند جدید قانون اساسی تظاهرات کردند.
از «میدان کرامت» به کاخ ریاست جمهوری لا موندا رفتند، جایی که رئیس دولت گابریل بوریک می خواست کمی بعد ترمیم کابینه خود را اعلام کند.
در آنجا پلیس نظامی کارابینروس به تظاهرکنندگان حمله کرد. پورتال آنلاین piensaprensa.cl در توییتر از یک «شکار واقعی» تظاهر کنندگان سخن گفت، ویدئوهای موجود در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که نیروهای انتظامی چگونه وحشیانه علیه دانش آموزان عمل می کنند.
از جمله، تظاهرکنندگان خواستار حل سریع بحرانی شدند که روند قانون اساسی پس از همه پرسی در آن گرفتار شده است.
روز یکشنبه اکثریت قاطع به پیش نویس قانون اساسی جدید رای منفی دادند. بوریک که از این پیش نویس حمایت کرده بود، «جدول زمانی» جدیدی را اعلام کرد که تمام نیروهای نمایندگی در پارلمان را شامل می شود. تا آن زمان، قانون اساسی تدوین شده در زمان دیکتاتور آگوستو پینوشه (۱۹۷۳-۱۹۹۰) به قوت خود باقی خواهد ماند.
تقریباً همه احزاب موافق هستند که قانون اساسی باید تغییر کند.
زمانی که در سال ۲۰۲۰ تقریبا ۸۰ درصد از رای دهندگان در همه پرسی به جایگزینی متن پینوشه رای دادند، آنزمان این یک رای کاملا روشنی بود.
چپ که از تظاهرات توده ای در سال ۲۰۱۹ موسوم به «شورش اجتماعی» پر توان بیرون آمده بود، مهر خود را بر پیش نویس رد شده در روز یکشنبه گذاشت.
از جمله حق مسکن، تحصیل و بهداشت، سهمیه ۵۰ درصدی زنان در تمامی مقامات دولتی و حق تعیین سرنوشت برای مردم بومی در این پیش نویس پیش بینی شده بود.
اکثریت جناح چپ در کنوانسیون قانون اساسی مسئول پیشبرد این پیش نویس مترقی بود. این که مجلسی که به تازگی تشکیل شده هم به همین روش عمل کند جای سوال دارد.
سخنگوی دولت کامیلا والخو از حزب کمونیست روز یکشنبه گفت که کنوانسیون آینده باید مانند گذشته دارای تعادل جنسیتی باشد.
با این حال، تعداد تضمینی کرسی برای افراد بومی یا کاندیداتوری آسان برای اعضای جنبش های اجتماعی بعید است.
بوریک که تنها شش ماه است که در قدرت میباشد، در اعتراضات علیه دولت راستگرای سباستین پینیرا و جهت گیری نئولیبرالی کشور در سال ۲۰۱۹ شرکت داشت.
با این حال، روز سه‌شنبه، به دلیل درگیری‌ها در مقابل کاخ ریاست‌جمهوری، اعلام تغییرات کابینه وی به تعویق افتاد.
تغییراتی که در نهایت پس از تأخیر ارائه شد، حاکی از یک نوسان آشکار در جهت نزدیک شدن بیشتر به میانه است، به عبارت دیگر: دولت مخالفان پیش نویس قانون اساسی را به همکاری دعوت میکند.
چهار وزیر باید کنار میرفتند، از جمله ایزکیا سیچس که مسئول امور کشور بود. محافل مخالف او را متهم کرده بودند که درگیری بین دولت شیلی و بومیان ماپوچه در جنوب این کشور را «آرام نمی‌کند».
کارولینا توها که قبلاً در چندین دولت برای حزب خود برای دموکراسی (PPD) از جمله دولت میشل باشله (۲۰۱۴-۲۰۱۸) حضور داشت. علاوه بر این، دبیر کل دفتر ریاست جمهوری، جورجیو جکسون، از سمت خود برکنار شد که او خوش شانس بود و به ریاست وزارت توسعه اجتماعی منصوب شد.
نزدیکی او به پیش نویس شکست خورده قانون اساسی موجب شکست او شده است. آنالیا اوریارته، که یکی از افراد مورد اعتماد باچله نیز مطرح است که ریاست این دفتر را بر عهده خواهد داشت.
سوسیال دموکراتیک شدن بیشتر دولت به ویژه در شخص نیکلاس کاتالدو آشکار است. در واقع در نظر گرفته شده بود که او عضو حزب کمونیست شیلی میباشد جایگزین ماریو مونسالوو سیاستمدار از حزب سوسیالیستا به عنوان معاون وزیر امور داخلی شود.
با این حال، راست جلوی این تغییر را گرفت، راست ها با تهدید به تحریم روند قانون اساسی مورد نظر دولت در صورت انتصاب یک کمونیست توانستند مانع این جایگزینی شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: