پرش به محتوا

واشنگتن مذاکرات را طولانی میکند.

آمریکا پیشنهاد ایران را «غیر سازنده» توصیف کرد. تسلیحات جدید برای اسرائیل
نوشته کنوت ملنتین
یونگه ولت
ترجمه مجله هفتهپیش بینی های که عمداً خوش بینانه مبنی بر قریب الوقوع بودن توافق بین آمریکا و ایران در «مناقشه هسته ای» ضربه جدی خوردند.

پس از آنکه وزارت امور خارجه تهران آخرین موضع خود را در روز پنجشنبه به دولت آمریکا ارائه کرد، ودانت پاتل، سخنگوی وزارت امور خارجه، به طور خلاصه به مطبوعات چنین ارزیابی اولیه را ارائه کرد:
«ما در حال بررسی آن هستیم و پاسخ خواهیم داد، اما متأسفانه «سازنده و یا راهگشا» نیست.»
ظاهراً او با این نکته کنایه آمیز مستقیماً به همکار ایرانی خود ناصر کنعانی واکنش نشان داده است که پیش از تسلیم متن اصلاح شده توافق نامه روی سازندگی و راهگشایی پیشنهاد ایران تاکید کرده بود: «رویکرد «سازنده ای» با هدف به نتیجه رسیدن مذاکرات دارد».
چند ساعت قبل از کنایه اهانت آمیز پاتل، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بار دیگر بر «امید» بی معنی خود به توافق تاکید کردند که امیدوارند مذاکرات «در چند روز آینده» به نتیجه موفقیت آمیز برسد.
حتی قبل از واکنش منفی دولت ایالات متحده به مواضع جدید ایران، این امر به دلایل فنی قابل رد بود چرا که «هر دو طرف اعلام کرده اند که قبل از توافق بر سر توافق با پارلمان های خود مشورت خواهند کرد. ».
نامه ۵۰ نماینده مجلس نمایندگان آمریکا به جوزف بایدن رئیس جمهور آمریکا نیز روز چهارشنبه منتشر شد.
آنها از بایدن درخواست کرده‌اند که متون کامل همه پیش نویس معاهدات جدید به طور منظم به هر دو مجلس کنگره ارسال شود و قبل از دستیابی به توافق با کنگره مشورت شود.
در همان زمان، امضاکنندگان نامه – ۳۴ دموکرات و ۱۶ جمهوریخواه – نسبت به جزئیات ادعایی نتایج تابحال گرفته شده مذاکرات محرمانه ابراز نگرانی کردند.
از جمله، آنها ادعا کرده اند که در صورت دستیابی به یک توافق با ایران باید آمریکا باید مبالغ عظیمی که بالغ بر یک تریلیون دلار میشود به دلیل ده ها سال تحریم یک جانبه به ایران بپردازد.
با این حال، این یک عدد فانتزی است که بر اساس هیچ حقایق و محاسبات قابل تأییدی بدست نیامده و توسط ژائیر لاپید، نخست وزیر و امور خارجه اسرائیل اختراع شده است.
مثل همیشه اطلاعات کمی در مورد وضعیت مذاکرات در دسترس است.
تنها چیزی که می توان بدیهی انگاشت این است که طرف ایرانی رضایت داده است که «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» در «لیست سازمان های تروریستی خارجی» که توسط وزارت امور خارجه آمریکا تهیه و منتشر میشود بماند. بنابراین مسلم است که بسیاری از تحریم‌ها حتی در صورت توافق جدید همچنان اعمال خواهند شد، زیرا بخش‌های مهمی از اقتصاد و نظام مالی ایران به سپاه مرتبط است.
مطالبات اخیر تهران تنها بر دو نکته هنوز حل نشده متمرکز است:
اول، ایالات متحده باید تضمین های قابل اعتمادی را ارائه دهد که در دولت آینده نتواند توافق نامه را لغو کند، همانگونه که دولت دونالد ترامپ آنرا لغو کرد و این بحران کنونی را بوجود آورد.
ثانیاً، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) در وین، که نوعی سازمان زیرمجموعه سازمان ملل است، باید تحقیقات خود را که به ۲۰ سال پیش باز میگردد و در آن به پیدا شدن ذرات بسیار جزئی اورانیوم اشاره شده و از طرف ایرانی هرگز به رسمیت شناخته نشده است را پایان دهد.
در هیچ یک از این موارد اشاره شده هنوز توافقی به وجود نیامده. در بهترین حالت، ایران می‌تواند ترفند مورد استفاده در توافقنامه وین ۲۰۱۵ را تکرار کند، یعنی تسلیم شدن به زورگویی آمریکا و در داخل کشور با انتشار روایت های نادرست خود را برنده مذاکرات اعلام کردن کاری که دولت روحانی و ظریف کردند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: