پرش به محتوا

اتحادیه اروپا خواهان مشارکت بیشتر در جنگ است


پراگ: قرار است آموزش مشترک نیروهای مسلح اوکراین مورد بررسی قرار گیرد
نویسنده: فردریک اشناترر
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

اتحادیه اروپا مایل است  بیشتر از این در جنگ در اوکراین آنهم به طور مستقیم «درگیر» شود. 

روز سه‌شنبه، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌خواهند وضعیت را برای یک مأموریت آموزشی مشترک برای نیروهای مسلح اوکراین بررسی کنند. 

وزرای دفاع اتحادیه اروپا پیش از این در پراگ، جمهوری چک برای رایزنی های غیررسمی در مورد پیشنهاد مربوطه توسط بورل با یکدیگر ملاقات داشتند.

۲۷ کشور عضو اصولاً توافق کرده بودند که «پارامترها را برای مأموریت نظامی اتحادیه اروپا در اوکراین تعیین کنند». 

نحوه مشارکت اتحادیه اروپا بطور دقیق مشخص نیست. 

با این حال، الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین، ایده های دقیق تری را ارئه کرده است. به گفته بورل، رزنیکوف روز سه شنبه یک لیست کامل از خواسته های نظامی را از طریق پیوند ویدیویی در کنفرانس پراگ مطرح کرد. بورل در واکنش به این طرح ها گفت: «اتحادیه اروپا باید سریع و بلندپروازانه واکنش نشان دهد.»

تاکنون، کشورهای اتحادیه اروپا از کیف در مبارزه با روسیه با ارسال بخشی از تسلیحات و انجام ماموریت های آموزشی دوجانبه حمایت کرده اند. 

اما تصمیم برای یک ماموریت مشترک مستلزم اتفاق آرا است. 

در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا که روز سه شنبه نیز در پراگ برگزار شد، احتمال تعلیق توافقنامه صدور روادید با روسیه نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت. 

دولت آلمان قبلاً به نفع تعلیق قوانین تسهیل ویزا و صدور روادید چند ساله و چند باره ابراز تمایل کرده بود. 

در حاشیه عقب نشینی کابینه دولت آلمان در قصر مزهبرگ در براندنبورگ، وزیر امور خارجه بئربوک از سبزها توضیح داد که یک پیشنهاد جدید ارائه کرده، این یک پیشنهاد «میانی» است پیشنهادی بین کشورهایی  در اتحادیه اروپا که دیگر نمی خواهند برای روسها ویزا صادر کنند و آنهایی که خواستار هیچ تغییری در مورد صدور ویزا برای روس ها نیستند.

روسیه روز سه‌شنبه در مورد تعلیق صدور ویزا برای شهروندانش توسط  اتحادیه اروپا هشدار داد. 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دیمیتری پسکوف، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری گفت: «این یک تصمیم بسیار جدی است که می تواند علیه شهروندان ما گرفته شود و چنین تصمیمی نمی تواند بی پاسخ بماند». 

او کشورهای عضو اتحادیه اروپا را به «فقدان توانایی قضاوت و تصمیم گیری» متهم کرد.

«این که تصمیمات اتحادیه اروپا هم‌مرز با تصمیمات غیرمنطقی جنون آمیز است منجر به این میشود که اصولا  چنین اقداماتی مانند عدم صدور ویزا اصلا در اتحادیه اروپا مورد بحث قرار گیرد.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: