پرش به محتوا

حمله نیروهای اوکراینی برای تصرف نیروگاه هسته ای زاپوروژیه

ترجمه مجله هفته

به گزارش رسانه‌های، در حالیکه قرار است یک هیئت ۱۴ نفره از آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) بزودی از نیروگاه هسته ای زاپوروژیه را بازرسی کند. به گفته مسکو، دو تیم کماندوی اوکراینی در صبح امروز سعی کردند نیروگاه را تصرف کنند.
به گفته وزارت دفاع روسیه، کیف صبح روز پنج شنبه کماندوها را برای تصرف نیروگاه اتمی زاپروژیه فرستاد.
بر اساس این بیانیه، دو «گروه خرابکار» مجزا شامل ۶۰ ,نفر بودند که با هفت قایق از طریق کاخوفکا عبور کردند و در حدود سه کیلومتری شمال شرق نیروگاه اتمی زاپروژیه فرود آمدند.
وزارت روسیه گفت که آنها سپس سعی کردند نیروگاه برق را که از ماه مارس توسط نیروهای روسی محافظت می شود، تصرف کنند.
ارتش روسیه گفت که در حال انجام اقداماتی برای «نابودی دشمن، از جمله با استفاده از جت های جنگنده برای پشتیبانی نزدیک هوایی» است.
این وزارتخانه همچنین گزارش داد که حدود دو ساعت پس از فرود کماندوها، توپخانه اوکراین اهدافی را در نزدیکی شهر انرژیگودار، جایی که نیروگاه در آن قرار دارد، گلوله باران کرد.
بر اساس این گزارش، قرار است بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که برای بازدید از این نیروگاه در حرکت هستند باید از این نقطه مورد حمله توپخانه اترین قرار گرفته است عبور کنند. محل ملاقات در نزدیکی روستای واسیلیوکا قرار دارد.
وزارت دفاع در ادامه بیان کرد: هدف تحریک رژیم کی یف جلوگیری از ورود ماموریت آژانس بین المللی انرژی اتمی به نیروگاه اتمی زاپروژیه است.

نیروگاه زاپروژیه و شهر انرگودار از ماه مارس تحت کنترل روسیه است.

از ماه اوت، نیروگاه هسته ای به طور مرتب با توپخانه و هواپیماهای بدون سرنشین مورد حمله قرار گرفت، که مسکو مقامات کیف را مقصر این حملات می داند.

اما طرف اوکراینی این موضوع را تکذیب کرد و در عین حال مدعی شد که گویا ارتش روسیه از این نیروگاه به عنوان پایگاه نظامی استفاده می کند و سلاح های سنگین را در آنجا مستقر کرده است.

مسکو این اتهامات را رد کرد و گفت که تنها نگهبانان مسلح سبک در آنجا برای محافظت و دفاع از تأسیسات حضور داشتند.

به گزارش خبرگزاری ریانووستی، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه درباره اوضاع پیرامون نیروگاه اتمی اظهار داشت:

«من امیدوارم که تحریکاتی که اوکراین در وضعیت اطراف نیروگاه زاپوروژیه ادامه می‌دهد، از جمله فرود امروز نیروها، منجر به فاجعه نشود.»

ماموران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با حدود ۱۴ کارشناس انرژی هسته‌ای چندملیتی به رهبری رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، این هفته پس از چند بار تعویق به اوکراین اعزام شد.

مسکو و کیف هر دو بازدید بازرسان را تایید و استقبال کردند و متعهد شدند که از این ماموریت حمایت کنند.

در این میان اما هر دو طرف طرف مقابل را متهم کردند که می خواهد از رسیدن کارشناسان به نقطه هدف جلوگیری کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌عنوان یک مرجع نظارتی مستقل و مرتبط با سازمان ملل، قرار است ارزیابی از وضعیت موجود در محل پیدا کند، ایمنی نیروگاه هسته‌ای را بررسی کند و اطمینان حاصل کند که استانداردهای جلوگیری از گسترش خطرات رادیواکتیو رعایت شده است.

به گفته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تاسیسات زاپوروژیه بزرگترین در نوع خود در اروپا است و همچنین ده‌ها تن اورانیوم و پلوتونیوم غنی‌شده را در هسته‌های راکتور و تأسیسات ذخیره‌سازی خود در خود جای داده است.

انرگو اتم اپراتور اوکراینی نیروگاه هسته ای، روز پنجشنبه ادعا کرد که روسیه گلوله های خمپاره ای را به سمت این نیروگاه شلیک کرد که منجر به خاموش شدن یکی از دو راکتور از شش رآکتور VVER-1000 شده است که در حال حاضر کار می کنند.
مقامات محلی متحد با روسیه نیز با استناد به گزارش های تایید نشده، تعطیلی را گزارش کردند، اما گفتند که در واقع اوکراین بود که به نیروگاه حمله کرد. اگرچه نیروگاه هسته ای تحت کنترل روسیه است، پرسنل اوکراینی همچنان برای عملیات فنی در آنجا به کار می روند.
مقامات محلی که با دولت روسیه متحد می باشد بر اساس گزارشات که منتشر کرده‌اند خاموش شدن دو راکتور را تایید کردند اما علت خاموشی را حملات ارتش اوکراین اعلام کرده اند، پرسنل اوکراینی همچنان برای انجام عملیات فنی در آنجا با نیروهای روسیه همکاری می کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: