پرش به محتوا

به سوی سوسیالیسم قدرتش را نشان می دهد

بولیوی: هزاران نفر در لاپاز علیه خطر کودتا تظاهرات کردند و حمایت خود را از دولت چپکرا اعلام کردند
نویسنده: فولکر هرمزدورف
یونکه ولت
ترجمه مجله هفته


به رهبری رئیس جمهور بولیوی، لوئیس آرس، معاون رئیس جمهور دیوید چوکوهوآنکا و رهبر حزب حاکم جنبش به سوی سوسیالیسم (MAS)، اوو مورالس، هزاران نفر در لاپاز روز پنجشنبه (به وقت محلی) با برگزاری تظاهراتی حمایت خود از دولت چپگرای این کشور اعلام کردند.
کنفدراسیون اتحادیه های کارگری COB، اتحادیه های فردی و ده ها سازمان بومی و اجتماعی به این فراخوان پیوسته بودند.
شرکت کنندگان به حملات جناح راست اعتراض کردند و با این حرکت خود نسبت به کودتای جدیدی در کشور هشدار دادند.
مردم غافلگیر نخواهند شد، زیرا آنها عواقب یک دولت دست راستی و یک کودتا را می دانند. آرس در این تظاهرات گفت: «ما از آزار، زندان و مرگ رفقای جنگی رنج برده ایم و هرگز اجازه کودتای دیگری را نخواهیم داد. »
او افزود که مردم با این تظاهرات به راست گرایان و حامیان آنها درس دموکراسی می دهند.
روزنامه لا رازون گزارش داد که رئیس جمهور هشدار داد که مخالفان «می خواهند دولت را به دست بگیرند تا منابع طبیعی و شرکت های عمومی خود را بفروشند.»
خوان کارلوس گارسیا، دبیر کل کنفدراسیون بازرگانان غیررسمی COB، که بخشی از COB است، گفت: «ما باید هوشیار باشیم زیرا سرمایه داری، گرینگوها، می خواهند قدرت را در دست بگیرند.»
بولیوی با حدود ۲۱ میلیون تن، بزرگترین ذخایر لیتیوم شناخته شده در جهان را دارد. در حالی که دولت جنبش به سوی سوسیالیسم تحت رهبری آرس در تلاش برای بازیافت و استخراج فلز سبک و گرانبها در کشور خود است و تنها چند هفته پیش اولین کارخانه تولید باتری های لیتیومی را افتتاح کرد، ایالات متحده آمریکا و همچنین اتحادیه اروپا به ویژه به این منابع حساس و گرانبها هم علاقه مند هستند.
مورالس، رئیس‌جمهور سابق، که قربانی کودتای مورد حمایت واشنگتن بود و پس از انتخاب مجددش در نوامبر ۲۰۱۹ مجبور به تبعید شد، مخالفان را در تظاهرات در لاپاز به پیروی از دستورالعمل‌های امپریالیسم آمریکای شمالی متهم کرد. «از دید آنها این یک جنایت است که ما حاکمیت یک دولت مستقل را احیا کرده ایم».
بسیج جنبش به سوی سوسیالیسم در بحبوحه تنش های اجتماعی انجام میگیرد که دلیلش به تعویق افتاد سرشماری به سال ۲۰۲۴ است.
آرس سرشماری را که در ابتدا برای ۱۶ نوامبر برنامه ریزی ,کرده بود به تعویق انداخت تا اطمینان حاصل شود که «سرشماری از نظر فنی قابل اعتماد، مسئول و دور از هرگونه منافع سیاسی است».
فرماندار جناح راست سانتا کروز، لوئیس فرناندو کاماچو و دیگر چهره های مخالف خواستار برگزاری سرشماری در اوایل سال ۲۰۲۳ هستند. آنها در درجه اول به منافع مادی و نفوذ سیاسی بیشتر خود علاقه مند هستند.
بر اساس تعداد ساکنان تعیین شده توسط سرشماری، از جمله کرسی های مجلس و سهم مالیاتی مناطق مختلف تعیین می شود.
در آخرین سرشماری ده سال پیش، جمعیت منطقه سانتا کروز، که تحت سلطه نخبگان تجاری محافظه کار و سیاستمداران جناح راست بود، بعد از لاپاز پر جمعیت ترین منطقه شد.
آرس اکنون کاماچو و حامیانش را متهم می کند که می خواهند دولتش را با درگیری ساختگی بر سر سرشماری بی ثبات کنند.
«راستگرایان فقط به دنبال پر کردن جیب خودشان و خالی کردن جیب مردم هستند. »

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: