پرش به محتوا

همکاری ایران و روسیه علیه زورگویی غربی ها.لاوروف: ایران و روسیه بر روی سازوکارهای همکاری برای دور زدن زورگوئی های غرب کار می کنند.
ترجمه مجله هفته

دیپلمات ارشد ایرانی در مسکو پیام یک سیاستمدار ارشد اروپایی را درباره حل و فصل جنگ اوکراین به وزیر امور خارجه روسیه ابلاغ کرد.

به گزارش رسانه های روسی، لاوروف در یک کنفرانس مطبوعاتی با همتای ایرانی خود گفت که مسکو و تهران بر روی ایجاد سازوکارهای قابل اعتمادی متمرکز هستند که اجازه می دهد همکاری دو کشور مستقل از سیاست های زورگویانه غرب توسعه یابد.

«مسکو و تهران بر روی ایجاد سازوکارهای قابل اعتمادی متمرکز هستند که اجازه می دهد همکاری مستقل از سیاست دیکته شده غرب توسعه یابد. »

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه در سخنانی درباره مذاکرات با حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود در مسکو گفت: «همکاران غربی ما در تلاش برای تثبیت تسلط کامل بر جهان، به طور یکدست و سیستماتیک کل تار و پود روابط بین‌الملل را ویران کرده‌اند. در این زمینه، همراه با دوستانمان که البته جمهوری اسلامی ایران را نیز در بر می‌گیرد، بر ایجاد مکانیسم‌های قابل اعتماد و سازنده تمرکز می‌کنیم که بدون توجه به هر دستوری امکان همکاری دوجانبه سودمند برای توسعه را فراهم می‌کند.»
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در نشست خبری مشترک با همتای روس خود گفت که در دیدار با لاوروف پیام یکی از رهبران اروپایی در مورد اوکراین را ارائه کرد.

امیرعبداللهیان گفت: «محتوای این پیام دربردارنده ایده هایی برای پایان دادن به جنگ اوکراین است.»

وزیر امور خارجه ایران در خصوص روابط دوجانبه گفت: مسکو و تهران در مورد موضوعات مهمی مانند تجارت، اقتصاد، ترانزیت، شیلات، دفاع و امنیت در روابط دوجانبه گفت‌وگو کرده‌اند. و افزود:
ما خوشحالیم که روابط دو کشور در مسیر درستی پیش می رود و ما متعهد به توسعه همکاری های اقتصادی با استفاده از ظرفیت های موجود هستیم.
لاوروف به نوبه خود گفت که روسیه در حال کار بر روی توافقنامه همکاری بلندمدت با ایران در حوزه اقتصادی است. این دیپلمات ارشد تاکید کرد:
«روابط ما با ایران در سطح راهبردی است و می‌توانیم یک نقشه راه اقتصادی را ترسیم کنیم. »
«در حال حاضر ما روی یک توافقنامه ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا کار میکنیم. »
لاوروف در جای دیگری گفت که مسکو نیز روند الحاق ایران به سازمان همکاری شانگهای (SCO) را به عنوان یک عضو کامل پی‌گیری می کند.

وزیر امور خارجه روسیه در خصوص مذاکرات هسته ای گفت کرملین از بازگرداندن توافق هسته ای با ایران و لغو تمامی تحریم ها علیه تهران حمایت می کند.
«مواضع ما در بسیاری از مسائل با مواضع ایران مطابقت دارد.»
وزیر امور خارجه ایران در پایان این نشست خبری با بیان اینکه ایران از موقعیت ژئوپلیتیکی ویژه ای در منطقه برخوردار است، گفت:

«ما تقویت مسیرهای ترانزیتی از جمله کریدور شمال به جنوب را عامل مهمی در کمک به توسعه منطقه و تامین منابع غذایی می دانیم. »

گزارش ها حاکی از آن است که در دیدار امروز لاوروف و امیرعبداللهیان، مسائل منطقه ای از جمله سرنوشت مردم فلسطین و درگیری ها در سوریه، یمن، عراق، لیبی و وضعیت قفقاز نیز در دستور کار قرار گرفت.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: