پرش به محتوا

ریسک خطرناک بایدن

نوشته یورگ کروناور

یونگه ولت

ترجمه مجله هفته

جرقه، جرقه، جرقه: این اصل ساده سیاست تایوان در ایالات متحده است. 

جدیدترین نمونه اجرای چنین سیاستی، دو رزمناو مجهز به موشک هدایت شونده ایالات متحده است که روز یکشنبه از تنگه تایوان عبور کردند، مسیر دریایی بین سواحل جنوب شرقی چین و جزیره که فقط در حدود ۱۸۰ کیلومتر از هم فاصله دارند. همه به خوبی می دانند که پکن این  سیاست عبور قایق‌های توپ‌دار نظامی را به‌عنوان یک تحریک آشکار طبقه بندی می‌کند. 

اصرار واشنگتن بر چنین رفتار تحریک آمیزی گویای همه چیز است. حتی ارتش آمریکا نیز ظاهراً دیگر چندان رضایتی از این تصمیم های واشنگتن ندارد. 

با همین دلیل هم، نیروی دریایی آمریکا با لحنی ملایم این نکته را توضیح داد که آنها نهایت دقت خود را به خرج داده بودند تا به آبهای حاکمیتی جمهوری خلق چین وارد نشوند. کشورهای مختلف آسیایی از جمله چین شرایط سختگیرانه ای را برای عبور و مرور واحدهای دریایی وضع کرده اند تا از این طریق مانع تجاوز دیگر کشور به محدوده دریایی خود شوند.

جالب است بدانیم که که همین ارتش ایالات متحده قبلاً هم به صراحت در مورد سفر نانسی پلوسی به تایپه در اوایل ماه اوت هشدار داده بود:

«احتمالا سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا تنها منجر به برانگیختن  واکنش های خطرناکی خواهد شد. »

همینطور هم شد. پکن دستور مانورهای گسترده در اطراف تایوان را صادر کرد که به افکار عمومی جهانی نشان داد که جمهوری خلق امروز چه گزینه هایی در جنگ قدرت برای حفظ این جزیره دارد. 

مشکل اصلی از دیدگاه نیروهای مسلح ایالات متحده: کارشناسان به طور فزاینده ای این سوال را مطرح می کنند که آیا ایالات متحده می تواند در جنگ احتمالی علیه جمهوری خلق چین با تایوان پیروز شود. 

در این میان، پکن تسلیحات دفاعی خود را ارتقا داده است و آنها را برای جنگنده های آمریکایی و  کشتی های جنگی ایالات متحده که بیش از حد به مرزهای آبی و هوایی نزدیک میشوند خطرناک کرده است. اگر واشنگتن با این وجود به مسیر انتخابی و تحریک آمیز خود ادامه دهد، این نشان می دهد:

«تمایل ایالات متحده برای پذیرش خطر جنگ علنی در حال افزایش است. »

بر اساس گزارش رسانه‌های آمریکایی، دولت بایدن در حال برنامه‌ریزی برای تحویل تسلیحات بیشتر به تایوان به مبلغ ۱.۱ میلیارد دلار است. 

به طور خاص، این سرمایه گذاری در مورد رادار نظارتی، موشک های هوا به هوا و ضد کشتی است. 

این امر به نیروهای مسلح در تایوان اجازه می دهد تا در صورتی که اقدامات تحریک آمیز ایالات متحده منجر به درگیری بزرگی شود، جت های جنگنده و کشتی های جنگی جمهوری خلق چین را ساقط کنند. 

علاوه بر این، واشنگتن مدتهاست که از تایپه خواسته است تا تجهیزات جنگی از آمریکا تهیه و آنها را ذخیره کند، مانند اوکراین که اندکی قبل و اندکی پس از حمله روسیه این کمک ها را دریافت کرد – سلاح هایی که با آن می توان از خود در برابر دشمن مهاجم به کشور خود دفاع کرد. 

طرح این است که اگر تحریکات آمریکا به نتیجه برسد و چین زمانی به تایوان حمله کند، این کشور را هم مانند روسیه در اوکراین دچار فرسودگی نظامی کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: