پرش به محتوا

درگذشت یک انسان درستکار.هانس کریستیان اشتروبله سیاستمدار سبز درگذشت، او روز دوشنبه در سن ۸۴ سالگی درگذشت.
هانس کریستیان اشتروبله، متولد ۷ ژوئن ۱۹۳۹ در «هاله آن در زاله»، از سال ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۵ عضو حزب سوسیال دمکرات آلمان بود. اما حزب او را اخراج کرد زیرا در نامه ای اعضای فراکسیون ارتش سرخ (RAF) را «رفقای عزیز» توصیف کرده بود.

در سال ۱۹۷۸ او یکی از بنیانگذاران آلترناتیو لیسته برای دموکراسی و حفاظت از محیط زیست بود که بعدها به حزب سبز در برلین تبدیل شد.

در اوایل دهه ۱۹۶۰ پس از شروع تحصیل در رشته حقوق در هایدلبرگ، به برلین غربی نقل مکان کرد و در آنجا اولین امتحان دولتی خود را در رشته حقوق به پایان رساند.

در این مدت او اولین توجه رسانه ای را به عنوان وکیل APO، اپوزیسیون خارج از پارلمان، به خود جلب کرد.

او یکی از بنیانگذاران گروه وکلای سوسیالیست بود که بر فرآیندهای جنبش دانشجویی، APO و بعداً فراکسیون ارتش سرخ (RAF) نظارت داشت. در پایان دهه ۱۹۷۰ اشتروبله یکی از بنیانگذاران روزنامه برلینی تاتس بود.

در طول اولین ائتلاف قرمز-سبز از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۵ او بزرگترین منتقد داخلی حزبی معاون صدراعظم جوزف «یوشکا» فیشر به حساب می آمد.
در بیانیه مشترکی در بوندستاگ، هفت عضو سبزها از جمله اشتروبله تاکید کردند که با حملات هوایی ناتو خود را بخشی از «منطق تشدید جنگ» در کوزوو می کند.
فریاد خشمگین او در ۲۵ مارس ۱۹۹۹ در سالن عمومی رایشتاگ یک یادگار فراموش نشدنی تلقی می شود:
«این که آلمان پس از ۵۴ سال از شب گذشته دوباره درگیر یک جنگ شده است و این بوندستاگ حاضر به صحبت در مورد آن نیست، شایسته این مجلس نیست. این بیشرمانه است. من شرمنده رفتار کشورم هستم که اکنون دوباره در کوزوو در حال جنگ است و دوباره در حال بمباران بلگراد است. »
درخواست جداگانه اشتروبله در کنفرانس فوق العاده نمایندگان سبزها در ۱۳ مه ۱۹۹۹ در بیله فلد، برای توقف نامحدود بمباران ناتو در جنگ یوگسلاوی رد شد.
از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۸۷ و همچنین از ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۷ هانس کریستیان اشتروبله برای سبزها در بوندستاگ آلمان به عنوان نماینده حضور داشت.
از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۹ به عنوان رهبر ارشد گروه پارلمانی.
با اینکه حزب سبز او را از لیست کاندیداهای پارلمانی خود حذف کرده بود، او توانست برای اولین بار در سال ۲۰۰۲ مجدداً وارد بوندستاگ شود و سپس دو بار دیگر به عنوان کاندیدای مستقیم برای حوزه انتخابیه منطقه کرویتسبرگ-فریدریشهاین در برلین.

او بخش زیادی از دوران حضور در پارلمان خود را در برلین در کمیته‌های تحقیقاتی گذراند، مانند ماجرای اختلاس هلموت کهل یا کمیته تحقیق سازمان امنیت آلمان در مورد نقش سرویس‌های اطلاعاتی خارجی آلمان پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱.
در سال های اخیر، اشتروبله مجبور به مبارزه با بیماری سرطان بود.
همانطور که تاتس امروز گزارش داده است، او صبح روز سه شنبه در آپارتمان خود در برلین-موآبیت درگذشت.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: