پرش به محتوا

واگنکنشت در یک قدمی جدایی از حزب چپ.

حزب چپ: لغو دعوت سخنرانی واگنکنشت در تجمع اعتراضی در ۵ سپتامبر. جناح راست حزب فشار را افزایش می دهد
نوشته نیکو پاپ
یونگه ولت
مجله هفتهاختلافات درون حزب چپ، چند روز قبل از برگزاری تظاهرات علیه سیاست گسترش فقر دولت فدرال که توسط سورن پلمان، نماینده بوندستاگ با حمایت گروه پارلمانی حزب چپ در ۵ سپتامبر در لایپزیگ سازماندهی شده، شدت گرفت.

رسانه های مختلف شب سه شنبه از «رد دعوت» و کنار گذاشتن نماینده مجلس و رهبر سابق گروه پارلمانی سارا واگنکنشت خبر دادند که بر اساس اطلاعات روزنامه یونگه ولت، در ابتدا در کنار دیگر سیاستمداران حزب چپ به عنوان سخنران در مراسم لایپزیک قرار بود سخنرانی کند.

گفته می شود علاوه بر امیرا محمدعلی، رهبر گروه پارلمانی، گرگور گیزی، رهبر سابق گروه پارلمانی و مارتین شیردوان، رهبر مشترک حزب ، که در کنگره حزب در ماه ژوئن گذشته انتخاب شد، در ۵ سپتامبر سخنرانی خواهند کرد.
در درون حزب، هر دو طرفدار رویکرد مطرح کردن حزب چپ به عنوان یک اپوزیسیون پیشتاز سیاسی-اجتماعی در چارچوب جنبش اعتراضی مبارزه با گرانی در فصل پاییز هستند و از دولت می‌خواهند که فشار بر مردم را «کم کند» و قیمت‌ها را «کاهش» دهند. در حالی که سیاست خارجی دولت فعلی در قبال روسیه – به ویژه جنگ اقتصادی که علیه مسکو راه انداخته شده که تا حد زیادی مسئول بوجود آمدن موج تورم بوده- به طور جدی مورد سوال قرار نمی گیرد، و حتی در نهایت بی سرو صدا این سیاست تحریمی مورد حمایت حزب چپ هم قرار می گیرد.
در این میان، واگنکنشت همواره آشکارا با سیاست تحریم‌ها مخالفت کرده است.
بدیهی است که کسانی در حزب تمام تلاش خود را بکار میگیرند تا مانع از بیان حقیقت در مورد تحریم و انتقاد از آن در حزب چپ شوند، طبعا این افراد علاقه ای به حضور واگنکنشت در راهپیمایی سراسری لایپزیگ ندارند.

به گزارش اشپیگل، واگنکنشت در پیامک اس ام اسی که در نهایت به دست « حامیانش» رسیده نوشت که «تحت فشار مرکز کارل لیبکنشت» از او برای شرکت در مراسم لایپزیگ دعوت نشده است.

در پیامک، واگنکنشت همچنین به شدت با اظهارات اخیر بودو راملو، نخست وزیر ایالت تورینگن، که جمعه هفته گذشته در مصاحبه با روزنامه تورینگنرآلگماینه نوشته شده بود: «بنابراین، هرکسی که در مورد افتتاح نورد استریم ۲ صحبت می‌کند، به ولادیمیر پوتین تعظیم می‌کند – صرف نظر از اینکه این همکاران من در حزب چپ، سارا واگنکنشت و کلاوس ارنست، بیورن هوکه (عضو رهبری حزب نژادپست آلمان و فاشیست – مترجم ) یا ولفگانگ کوبیکی باشند. »
در این زمینه، راملو به «همه» توصیه کرد که «با پیمان هیتلر-استالین ۱۹۳۹ و پروتکل مخفی اضافی را مطالعه کنند». (برای پی بردن به جعلیات راملو نگاه کنید به:حقیقت پیمان مولوتوف و ریبنتروپ – مترجم)
واگنکنشت در پیامک نوشت: «این دومین باری است که راملو کلاوس (ارنست) و من را مبلغان پوتین خطاب می‌کند و ما را هم‌زمان با هوکه مقایسه می‌کند. اگر این توهین ها بدون چالش باقی بماند، او به این کار ادامه خواهد داد. این اتفاقات با عدم دعوت من به مراسم لایپزیگ جور است.
واگنکنشت در ادامه: »البته می توانید همه اینها را بدون اعتراض بپذیرید. شما بعدا نمی توانید شکایت کنید، اگر من این دکان (حزب چپ) را ترک کنم و از آن بیرون بروم.»

روز جمعه، فراکسیون چپ سوسیالیست حزب در بیانیه ای از راملو خواست تا از «افترا به رفقا» و «انشقاق چپ و جنبش اعتراضی» دست بردارد.
قرار دادن رفقای که نظرات دیگری دارند «در گوشه ای با بیورن هوکه یا حتی با آدولف هیتلر» یک «گستاخی وقیحانه» است. آخرین چیزی که در حال حاضر به آن نیاز داریم این است که «چپ های دولتی در در برابر دولت ائتلافی برلین تعظیم کنند.»
در پاسخ به پرسش یونگه ولت در روز سه شنبه، دفتر مطبوعاتی اجرایی حزب چپ اظهار داشت که مرکز کارل لیبکنشت «نمی تواند» دعوت یا لغو این دعوت را تایید کند. این رویداد «در لایپزیک و با حمایت گروه پارلمانی سازماندهی خواهد شد».

روز سه شنبه یونگه ولت در این رابطه با دفتر پلمن در لایپزیگ تماس گرفت، آنها نمی خواستند تایید کند که اصلا یک درخواست رسمی از واگنکنشت برای ۵ سپتامبر وجود دارد.
در مورد سخنرانان، «ایده های متعددی» وجود داشت. حالا قرار است گیزی، شیردوان و محمدعلی صحبت می کنند. حالا ما باید به پیش رو نگاه کنیم.

بر اساس اطلاعات تایید شده، افراد دیگری که از این موضوع مطلع هستند، تأیید کردند که هم دعوت‌ و هم دعوت‌نامه از واگنکشت وجود داشته است.

بر اساس اطلاعات موجود در آنجا، بخش‌هایی از حزب در لایپزیگ به دلیل دعوت واگنکنشت «از کوره در رفتند». با این حال، عامل تعیین کننده برای لغو دعوت، مداخله مرکز کارل لیبکنشت حزب چپ بوده است .

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: