پرش به محتوا

گوشت دم توپ تازه: افغانها در اوکراین!

ادامه جنگ به هر قیمتی: آمریکا افغانها را به اوکراین می فرستد.
گوشت دم توپ تازه
ترجمه مجله هفته
نیروی هوایی کی یف بدون خلبان و جنگنده – ایالات متحده می خواهد به خلبانان افغان را به جنگ بفرستاد.به کزارش خبرگزاری تاس، نیروی هوایی کیف نه هواپیما دارد و نه خلبان به اندازه کافی دارد. منابع خبرگزاری تاس گزارش می دهند که ایالات متحده اکنون می خواهد خلبانان افغان را برای جنگ اوکراین استخدام کند. استفاده از هواپیماها و هلیکوپترهای ساخت روسیه که توسط مزدوران افغان امریکا از افغانستان ربوده شده اند و به کشورهای همسایه منتقل شده اند نیز مورد بحث است.
نیروی هوایی و خدمه پرواز اوکراین عملا توسط نیروی هوایی روسیه و پدافند هوایی – همراه با اکثر ماشین آلات آنها – نابود شدند.
یک منبع نظامی- دیپلماتیک روز دوشنبه به خبرگزاری تاس روسیه گفت:
تمام خدمه پرواز واجد شرایط نیروی هوایی سابق اوکراین برای انواع هواپیماهای Mig-29، Su-27 و Su-25 عملاً با حملات مؤثر نیروی هوایی روسیه و پدافند ضد هوایی از صحنه نبرد هوایی حذف شدند.
به گفته منبع، تلاش های قبلی کی یف برای پر کردن این حفره تیمی ناموفق بوده است:
«استفاده از کارآموزان و کادت‌های سابق مؤسسه نظامی خارکف نیروی هوایی اوکراین در مأموریت‌های جنگی منجر به تلفات فاجعه‌باری در میان بقایای نیروی هوایی اوکراین شده است.»
این خلبانان، اگر نه در اولین ماموریت، حداقل در دومین ماموریت جنگی خود، سرنگون می شوند.
به گفته این منبع، تلاش های کی یف برای جذب خلبان برای هواپیماهای ساخت اتحاد شوروی به عنوان مزدور در لهستان و سایر کشورهای اروپای شرقی نیز شکست خورد.
«تعداد معدودی که موافقت کردند در حال حاضر در قبر یا در بیمارستان هستند. هیچ داوطلب جدیدی وجود ندارد که خواهان بیمه پس از مرگ و غرامت برای خدمات تشریفاتی باشد.»

به گفته این منبع، وعده‌های غرب برای تامین جت‌های جنگنده ساخت شوروی برای استفاده در اوکراین از ذخایر کشورهای عضو سابق پیمان ورشو احتمالاً در حد حرف باقی ,ماند. »
از سوی دیگر، به نظر می رسد دیدگاه های دیگری در رابطه با ماشین ها و خلبان ها در حال طرح شدن است:
«یک منبع نظامی-دیپلوماتیک، احتمالاً همان چیزی است که در بالا ذکر شد، می گوید که پنتاگون اکنون در حال استخدام خلبانان جنگنده سابق افغان است که پس از قدرت گرفتن طالبان در کابل به ایالات متحده فرار کردند. »
پس از آموزش آنها در کالیفرنیا، این افراد باید از طریق لهستان به اوکراین منتقل شوند:
«همانطور که می دانیم پنتاگون شروع به جذب خلبانان سابق جنگنده و مربی افغان برای اوکراین کرده است که یک سال پیش با آمریکایی ها به ایالات متحده فرار کردند. آماده سازی آنها اکنون در کالیفرنیا آغاز می شود و پس از آن از طریق لهستان به اوکراین منتقل می شوند. »
این نه تنها در مورد خلبانان سابق، بلکه در مورد سایر افغان هایی که در نیروهای ویژه مزدوری کرده اند نیز صدق می کند، به عنوان مثال:

«همچنین به آنها آموزش داده و قراردادی کاری برای استقرار در منطقه جنگی در اوکراین با آنها منعقد خواهد شد.»
اگرچه ایالات متحده دارای موجودی و ظرفیت تولید کافی برای جت های جنگنده F-16 و F-15 است که می تواند همراه با خلبانان ذکر شده به اوکراین منتقل شود. این جنگنده ها دارای الزاماتی برای کیفیت فرودگاه‌ها و تعمیر و نگهداری هستند که اوکراین دیگر نمی‌تواند آنها را برآورده کند.

احتمال ارسال هلیکوپترهای Mil Mi-17 که ایالات متحده آمریکا از روسیه برای دولت کابل در آن زمان خریداری کرد، و همچنین جنگنده های EMB 314 سوپر توکانو (A-29 مطابق با نامگذاری ارتش ایالات متحده) از امبرائر در برزیل، کاراوان و AT-6E ولویره از سازنده آمریکایی بچکرافت وجود دارد .
سه مورد اخیر هواپیماهای تهاجمی زمینی با توربوپراپ سبک هستند، هر چهار مورد نیاز به فرودگاه خاصی ندارند و تعمیر و نگهداری آنها به طور قابل توجهی ارزان تر و قیمت خودشان نیز پایین تر از F-16 و F-15 است.
اما برخلاف آنچه برای مدت طولانی برنامه ریزی شده بود، امبرائر دیگر به احتمال زیاد توکانو را به اوکراین تحویل نمی دهد، زیرا برزیل نسبت به روسیه رفتاری دوستانه تر برگزیده است و نمی خواهد تسلیحاتی از خاک خود به مناطق بحران زده فروخته شود.
حداقل ۲۲ هواپیمای کوچکتر، از جمله توکانوس و کاروان های رزمی که در بالا ذکر شد، تنها در فرودگاه ترمس ازبکستان توسط ماهواره مورد شناسایی قرار گرفتند.
بسیاری از این هواپیماها و هلیکوپترها اندکی قبل از قدرت گرفتن طالبان توسط خلبانان افغان به آنجا و به فرودگاه های دیگر در ازبکستان و تاجیکستان منتقل شدند و از آن زمان تاکنون در آنجا باقی مانده اند.
خلبانان افغان فقط برای جنگنده های زمینی توربوپراپ برزیلی و ایتالیایی و هلیکوپترهای روسی به آموزش کوتاه مدت نیاز دارند.
اگر تاشکند و دوشنبه از تحویل این ماشین‌ها به ایالات متحده امتناع کنند، پنتاگون همچنان این گزینه را خواهد داشت که آنها را با ولورین‌های ساخت آمریکا آموزش دهد و آنها را به نبرد در اوکراین بفرستد.

۱ دیدگاه »

  1. اگر از آن پیلوتان افغان کاری ساخته می‌بود چند تا طالب شپشی و جاهل و بیگانه با انسانیت قادر نمی‌شدند که اردوی ساخت امریکا را شکست داده به آسانی وارد قصر ریاست جمهوری شده کشور را در چنگال شان بگیرند.

    لایک

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: