پرش به محتوا

زاپوروژیه: سقف انبار سوخت آسیب دیده استگفته می شود نیروهای اوکراینی به نیروگاه اتمی زاپوروژیه حمله کرده اند که گویا سقف ساختمان ویژه شماره ۱ آسیب دیده است.
این را ولادیمیر روگوف، یکی از اعضای شورای اصلی اداره نظامی و مدنی منطقه زاپوروژیه در تلگرامی گزارش کرده است. در ادامه گفته شد:
سوخت تازه برای راکتورهای نیروگاه زاپوروژیه در این ساختمان ذخیره می شود.
روگو اطلاعاتش را با یک تصویر مرتبط با این حمله اثبات کرد.
به گزارش خبرگزاری روسی تاس به نقل از اداره نظامی و غیرنظامی محلی، پس‌زمینه تشعشعات در منطقه زاپوروژیه پس از گلوله باران نیروگاه هسته‌ای توسط ارتش اوکراین در محدوده طبیعی باقی مانده است.
پس زمینه تشعشع طبیعی است.
روز قبل، ۲۸ اوت، رئیس اداره نظامی و مدنی منطقه، یوگنی بالیتسکی، گفت که مقامات طرح تخلیه در صورت وقوع حادثه در نیروگاه هسته ای زاپوروژیه را آماده کرده اند. به گفته بالیزکی، این کارخانه به طور عادی کار می کند.

مجدداً وزارت دفاع روسیه در ۲۸ اوت اعلام کرد که نیروهای اوکراینی در ۲۴ ساعت گذشته دو بار نیروگاه اتمی زاپوروژیه را گلوله باران کرده اند. به گفته این اداره، سه طبقه نزدیک ساختمان ویژه شماره. ۲ جایی که سوخت هسته ای جدید و زباله های رادیواکتیو جامد ذخیره می شود.

روسیه و اوکراین از ماه جولای یکدیگر را به گلوله باران نیروگاه اتمی زاپروژیه متهم می کنند. بازدید هیئتی از آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) از نیروگاه اتمی زاپروژیه به دلیل افزایش گلوله باران این نیروگاه در اواسط ماه اوت مورد بحث قرار گرفت. 

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آن زمان گفت که هیچ تهدیدی فوری برای ایمنی هسته‌ای ناشی از خصومت‌ها وجود ندارد، اما وضعیت ممکن است تغییر کند. 

در ۲۹ اوت، گروسی اعلام کرد که بازرسان این سازمان به  نیروگاه هسته ای زاپروژیه خواهند رفت و ظرف یک هفته دیگر به سایت خواهد رسید. 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: