آیا قطع صدور گاز به اروپا اقتصاد روسیه را نابود میکند.بلومبرگ: توقف کامل صدور گاز به اتحادیه اروپا برای روسیه یک مشکل اقتصادی نیست.
ترجمه مجله هفته
منبع رسانه های روسی و بلومبرگ


به گفته نشریه تجاری بلومبرگ، روسیه به راحتی می تواند به طور کامل عرضه گاز خود به اتحادیه اروپا را متوقف کند.
به گفته تحلیلگران، افزایش قیمت جهانی انرژی کاملاً به نفع مسکو است.
بلومبرگ به نقل از تحلیلگران کپیتال اکونومیکس گزارش داد، روسیه می تواند به طور کامل صادرات گاز طبیعی به اتحادیه اروپا را برای بیش از یک سال بدون آسیب رساندن به اقتصاد خود متوقف کند.
در این گزارش که توسط این شرکت در اختیار بلومبرگ قرار گرفته آمده است که تراز پرداخت‌های روسیه با توجه به وضعیت فعلی قیمت‌ها در موقعیتی قوی قرار دارد که اگر قیمت نفت و صادرات نفت ثابت بماند، روسیه می‌تواند صادرات گاز به اروپا را حداقل برای سه سال به ۲۰ درصد سطح عادی کاهش دهد.
لیام پیچ، اقتصاددان و یکی از نویسندگان این گزارش در کپیتال اکونومیکس، گفت: «یک اختلال یک ساله در صادرات روسیه ممکن است بدون عواقب نامطلوب برای اقتصاد روسیه سپری شود.»
به گفته وی، درآمد سه ماهه روسیه از صادرات گاز علیرغم کاهش حجم، بالغ بر ۲۰ میلیارد دلار خواهد بود.
اینکه روسیه به طور کامل لوله های گاز را ببندد یا نه، یک تصمیم سیاسی خواهد بود و مدت زمان تعطیلی به میزان جبران درآمد نفتی بستگی دارد.
پیچ به بلومبرگ گفت. بخشی از روسای دولت های غربی و بویژه دولت های اروپایی بارها مسکو را به استفاده از گاز به عنوان “سلاح فشار سیاسی” متهم کرده اند، اگرچه کرملین همیشه این اتهامات را رد کرده است.

مشکلات فنی اخیر در خط لوله نورد استریم ۱ که کلیدی ترین مسیر گاز از روسیه به اروپا است، گازپروم را بر آن داشت تا صدور گاز خود را کاهش دهد و قیمت ها را افزایش پیدا کرد.
انتظار می‌رود بازار گاز و انرژی در این هفته متحمل آزمایش بزرگ دیگری شود، زمانی که غول انرژی جریان گاز از طریق نورد استریم ۱ را به طور کلی به مدت سه روز برای تعمیر و نگهداری در ۳۱ آگوست متوقف خواهد کرد.
به گفته گازپروم، سرویس و نگهداری مجدد به دلیل تعمیرات ناکافی و معیوب توربین های گازی توسط کانادا و آلمان این تصمیم را ضروری کرده است.

همانند تعمیرات قبلی در اواسط تیرماه، بازار گاز به این اطلاعیه واکنش بسیار عصبی نشان داد و نگرانی ها مبنی بر عدم جاری شدن گاز پس از اتمام کار تعمیر و نگهداری دوباره افزایش یافته است.
از اواسط ژوئن، گازپروم به طور فزاینده ای عرضه گاز به آلمان را کاهش داده است.
ابتدا حجم گاز صادراتی به ۴۰ درصد از مقدار اولیه و در نهایت پس از دو هفته تعمیر و نگهداری در اواسط ژوئیه به ۲۰ درصد کاهش یافت.

از آن زمان تاکنون روزانه تنها ۳۳ میلیون متر مکعب گاز طبیعی از این خط لوله عبور کرده است. در همین حال، به گفته روزنامه اقتصادی هندلزبلات آلمان، قیمت گاز در جمعه گذشته رکورد جدیدی زد.