پرش به محتوا

ونزوئلا: خیابان در تسخیر کارگران.

ونزوئلا: کارگران در خیابان
ونزوئلا: اتحادیه ها برای دستمزد منصفانه، حقوق بازنشستگی و مزایا بسیج می شوند. انتقاد کمونیست ها از دولت مادورو
اثر فولکر هرمزدورف
یونگه ولت
ترجمه مجله هفتهاخبار هفته گذشته از کاراکاس متناقض به نظر می رسد. در حالی که رئیس بانک مرکزی ونزوئلا (BCV) روز سه شنبه اعلام کرد که کشورش با رشد دو رقمی، سریع ترین رشد اقتصادی را در ۱۸ ماه گذشته در آمریکای لاتین به ثبت رسانده است، آژانس اسپانیایی افه یک روز بعد گزارش داد که کارکنان بخش دولتی خدمات می خواهند به اعتراضات خود علیه کاهش درآمد ادامه دهند.
و در حالی که وزیر امور خارجه کارلوس فاریا روز شنبه با افتخار اعلام کرد که بیش از ۲۹۰۰۰ نفر از هموطنان مهاجر به عنوان بخشی از طرح «Vuelta a la Patria» به کشور بازگشته اند، چندین اتحادیه کارگری و کارکنان خواستار «مبارزه مشترک برای دفاع از دستمزدها، حقوق بازنشستگی و مزایا» در آخر هفته شدند.
حزب کمونیست ونزوئلا همچنین از اعتراضات جاری علیه دستورالعملی از سوی دفتر بودجه ملی (اوناپره) که تعدادی از توافقات حقوقی عمومی برای معلمان، کارکنان بهداشت و کارکنان بخش دولتی را به حالت تعلیق در می آورد، حمایت می کند. از جمله، قرار است بر اساس این دستورالعمل، مزایا و هزینه های اضافی کاهش یابند، بخشی از حقوق مانند حق مرخصی لغو شود و در نتیجه درآمد مزدبگیران کاهش یابد.
دفتر بودجه ملی اوناپره تابع وزارت دارایی است و بودجه موسسات دولتی را تعیین می کند.
پدرو اوسه، که همچنین دبیرکل «یونیتاریای مرکزی د تراباجادورس ونزوئلا» (CUTV) است، در یک کنفرانس مطبوعاتی که حزبش در اوایل ماه اوت برگزار کرد، اعلام کرد که دولت «تعدیل نئولیبرالی انتخاب کرده است».
روزنامه Tribuna Popular که توسط کمیته مرکزی حزب کمونیست ونزوئلا منتشر می‌شود، روز پنج‌شنبه خواستار «یک اقدام گسترده برای دفاع از حقوق کارگران» شد.
این روزنامه به نقل از دبیر کل سندیکای کارگران دانشگاه مرکزی ونزوئلا دیانیرا رومرو گفت: برنامه های اوناپره شامل مقررات زدایی از کار است که منجر به افزایش فقر، بی عدالتی و استثمار نیروی کار ما توسط سرمایه های خارجی و داخلی خواهد شد.
روز چهارشنبه دادگاه عالی دادخواستی را که توسط کارمندان دولت و بازنشستگان ارائه شده بود و آنها در این شکایت خواستار لغو دستورات اوناپره شده بودند را رد کرد.
اسکار فیگوئرا، دبیر کل حزب کمونیست ونزوئلا از این تصمیم دادگاه عالی انتقاد کرد، آن را یک «رسوایی و توهین به طبقه کارگر» خواند.

او گفت: «حکم دادگاه عالی این واقعیت را نادیده می گیرد که این دستورالعمل هزاران کارگر را قربانی سیاست های سرکوبگرانه دستمزد می کند.»
با این حال، اندکی قبل از تصمیم منفی دیوان عالی، اعتراضات به اولین موفقیت نسبی منجر شد.
همانطور که در پورتال آنلاین Venezuelanalysis.org گزارش شده است، در ۱۲ اوت دولت اعلام کرد که حق مرخصی را به طور کامل پرداخت خواهد کرد و با گفت و گو با اتحادیه های بخش دولتی موافقت کرد. این اولین برد است.
خط مقدم جبهه ملی طبقه کارگر (FNLCT) در توییتر اعلام کرد، اکنون باید مبارزه برای دستمزدها و حقوق بازنشستگی مناسب را تشدید کنیم تا با عزت زندگی کنیم.
رئیس حزب کمونیست فیگورا از کارگران خواست تا کیفیت اتحادیه خود را افزایش دهند تا بتوانند «به دفاع از حقوق اساسی، سیاسی و صنفی که نقض شده است» ادامه دهند.
Venezuelanalysis.org اشاره کرد که دولت نیکلاس مادورو برای تقویت اقتصاد «در مواجهه با بحران شدید اقتصادی و تحریم های فلج کننده ایالات متحده» به اقدامات نئولیبرالی متوسل شده است.
این استراتژی شامل «لغو کنترل قیمت و مبادله، معافیت‌های مالیاتی و افزایش مشارکت سرمایه خصوصی در دارایی‌های دولتی» می‌شود.
در حالی که در همان زمان دستمزدها به شدت کاهش یافت، هزینه های عمومی تشدید شد و دلار عملا به عنوان یک واحد پول واقعی داخلی مطرح شد. حزب کمونیست ونزوئلا و اتحادیه‌های کارگری جناح چپ، که اقداماتی مانند سیاست‌های «ضد طبقه کارگر و ضد مردمی» را محکوم کردند، با توجه به افزایش هزینه‌های زندگی مردم، خواستار اعتراضات بیشتر علیه این سیاست شدند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: