واتسلاو کلاوس: غرب مسئول تورم در اروپا است نه روسیه

.

واتسلاو کلاوس، رئیس جمهور سابق چک که خود از راستگرایان است اعلام کرد که غرب مقصر افزایش تورم و قیمت بالای انرژی در کشورهای اروپایی است. درگیری اوکراین دلیل اصلی این بحران نیست.

ترجمه مجله هفته

به کزلرش رسانه های چک، رئیس جمهور سابق چک واتسلاو کلاوس در مصاحبه ای با خبرگزاری چک Seznam Zprávy گفت که قیمت جهانی انرژی به دلیل حمله مسکو افزایش نیافته است.:
«مشکلاتی که باعث افزایش سرسام‌آور تورم و افزایش قیمت‌های انرژی می‌شود که اکنون شاهد آن هستیم، خیلی قبل از ۲۴ فوریه شروع شد. تهاجم روسیه فقط آن را تشدید کرده است.»
این اقتصاددان ۸۱ ساله که بین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۳ به عنوان رئیس جمهور جمهوری چک فعالیت می کرد، تاکید کرد: روسیه تامین کننده اصلی گاز، نفت و زغال سنگ است، اما “فقط یکی از بازیگران” در بازار بین المللی است. کلاوس گفت که کاهش عرضه هیدروکربن روسیه به اتحادیه اروپا و افزایش قیمت انرژی – که ناشی از تحریم های گسترده اتحادیه اروپا علیه مسکو است – نمی تواند دلیل اصلی نرخ تورم بالا و افزایش قیمت انرژی باشد. به علاوه:
“من نمی فهمم چرا علت اصلی ذکر نمی شود. «دیوانگی سبز»، مبارزه ادعایی علیه تغییرات آب و هوایی و قرارداد سبز اتحادیه اروپا – این دلیل اصلی افزایش قیمت است.
کلاوس از طرف های درگیر خواست راه حلی برای درگیری در اوکراین که شش ماه است ادامه دارد بیابند و هشدار داد که اگر راه حلی پیدا نشود، وضعیت فقط “بدتر و بدتر” خواهد شد.
لازم است غرب به ویژه آمریکا با روسیه مذاکره کند. به گفته رئیس جمهور سابق، هر کسی که “حداقل کمی عقل دارد” این را می فهمد.