پرش به محتوا

درگیری شدید در پایتخت لیبی.

ترجمه مجله هفته

به گزارش الجزیره و رسانه های روسی، جنگ قدرت در لیبی دوباره تشدید می شود. گروه‌های مسلح در طرابلس پایتخت لیبی درگیری‌های شدیدی را آغاز کرده‌اند. شبه‌نظامیان که تابع دولت‌های رقیب در لیبی هستند، در درگیری‌های شدید شرکت داشتند. گفته می شود حداقل ۲۳ نفر در این درگیری ها کشته شده اند.

به گفته وزارت بهداشت لیبی، در درگیری‌های بین دو شبه‌نظامی که هر کدام از آنها توسط دو نخست‌وزیر رقیب در لیبی حمایت می‌شوند، دست‌کم ۲۳ نفر کشته و ده‌ها نفر دیگر زخمی شده‌اند. با این درگیری های اخیر در طرابلس پایتخت لیبی، درگیری بین دو دولت موازی به شدیدترین درگیری در دو سال اخیر تبدیل شده است.
دو نخست‌وزیر رقیب در لیبی ماه‌ها است که بر سر قدرت می‌جنگند. فتحی بشاغا، وزیر کشور سابق، در ماه فوریه از سوی پارلمان در طبرق در شرق کشور به عنوان نخست وزیر منصوب شد. اما رقیب او عبدالحمید دبیبه، نخست وزیر دولت موقت مستقر در غرب طرابلس، از آن زمان از کناره گیری خودداری کرده است.
و دبیبه نیز تاکید کرده است که قدرت را تنها به یک دولت منتخب واگذار خواهد کرد.
وزارت بهداشت روز شنبه اعلام کرد که ۱۴۰ نفر مجروح شده اند و ۶۴ خانواده باید از مناطق مورد مناقشه خارج شوند.
شبکه خبری الجزیره گزارش داد، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در پایتخت زیر آتش قرار گرفتند و درگیری‌ها تا حدی مانع از تخلیه غیرنظامیان توسط تیم‌های آمبولانس شد.
کاروان نظامی با حامیان بشغا مستقر در شرق کشور روز شنبه راهی طرابلس شد. رویترز به نقل از شاهدان عینی گزارش داد که نیروهای متحد بشاغا در تلاش برای پیشروی به سمت پایتخت از جهات مختلف هستند.
با این حال، قبل از رسیدن به پایتخت، کاروان اصلی نظامی به سمت شهر ساحلی مصراتا تغییر مسیر داد.
پس از فروکش کردن درگیری‌های خشونت‌آمیز، نخست‌وزیر دبیبا در ویدئویی که به صورت آنلاین در توییتر منتشر شد، در حالی که جنگجویان از پایتخت بازدید کردند، ظاهر شد.
هواداران بشاغا در ماه می اعلام کردند که می خواهند در شهر بندری سرت دولت تشکیل دهند.
پیش از آن، فتحی بشاغا توسط شبه نظامیان از اردوگاه رقیب در اطراف دبیبه از طرابلس عقب رانده شده بود، بنابراین ورود او به پایتخت ناموفق بود.
او هفته گذشته از «مردان شرف لیبی» خواست تا از حمایت از دولت «غیرقانونی» دبیبه دست بردارند.
وقوع خشونت های اخیر این نگرانی را ایجاد کرده است که لیبی نفت خیز ممکن است پس از یک دوره آرامش نسبی به جنگ داخلی بازگردد.
ریچارد نورلند سفیر ایالات متحده در لیبی در بیانیه‌ای گفت که واشنگتن تشدید تنش‌های جدید را محکوم می‌کند و خواستار «آتش‌بس فوری و مذاکرات با میانجیگری سازمان ملل بین طرف‌های درگیر» شده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: