پرش به محتوا

آیا فاشیستی بودن دولت اوکراین یک دروغ ساخت پوتین است؟

اینها جوانانی در اوکراین هستند که صورت خود را با رنگ های سرخ و سیاه که رنگ فاشیستها در اوکراین است رنگ‌آمیزی می‌کنند و تصویر اسپان باندرا فاشیست اوکراینی و همدست نازی ها در کشتار یهودیان را با خود حمل میکنند.

بجای کارل مارکس، انگلس و باکونین نام های فاشیست ها زینت بخش خیابان های کیف می‌شود.
« فاشیست ها» به جای متفکران
۹۵ خیابان در کیف تغییر نام داده شد. نام مارکس، انگلس و باکونین پاک شد – به جای آن هنگ نئونازی جایگزین شد.
نوشته راینهارد لاوترباخ
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

در کیف، شورای شهر تصمیم گرفته است ۹۵ خیابان و میدانی را که نام آنها یادآور روسیه یا اتحاد جماهیر شوروی است، تغییر نام دهد.
نه تنها ژنرال های ارتش شوروی تحت تأثیر این تغییر نام قرار می گیرند، بلکه نام های جغرافیایی مانند آستاراخان، بریانسک یا دریاچه بایکال و همچنین آثار کلاسیک ادبیات روسی نیز تحت تأثیر این تغییر نام ها قرار می گیرند.
کلاسیک‌های روسی مانند ایوان کریلوف نویسنده داستان‌نویس، الکساندر پوشکین شاعر و لو تولستوی رمان‌نویس مجبور شده‌اند خیابان های کیف را ترک کنند.
این واقعیت که مخالفان جنگ روسیه در حال حاضر با خوشحالی متنی از تولستوی را نقل می کنند که در آن او میهن پرستی – هر نوع میهن پستی، اما تاکیدش بر میهن پرستی روسی است – را به عنوان حماقتی که فقط به نفع حاکمان است، مورد انتقاد قرار می دهد، ظاهرا به گوش تغییر نام دهندگان نخورده است وگرنه شاید در مورد تولستوی یک استثنا قائل میشدند.

میخائیل لرمانتوف شاعر رمانتیک، که به دلیل انتقاد از وضعیت روسیه به قفقاز تبعید شد، باید از خیابان های کیف ناپدید شود، همانطور که آنتون چخوف نمایشنامه نویس و نثرنویس غیرسیاسی و عمیقاً انسان گرا هم نامش از کیف حذف می شود.
به همین مناسبت، تنها شخصیت مشهور ادبی که شخصاً با کیف ارتباط دارد نیز «پاکسازی» شد:
میخائیل بولگاکف. ناسیونالیست‌هایی که در اوکراین به قدرت رسیده‌اند، مدت‌هاست که او را بر ضد خود می‌دانند که در رمان جنگ داخلی‌اش «گارد سفید» تصویری نامطلوب از «جنگجویان آزادی‌بخش» اوکراینی ۱۹۱۸/۱۹۱۹ ترسیم می‌کند و ناسیونالیسم در اوکراین را به عنوان یک پدیده اقتصادی ارزان تحقیر میکند.
ویتالی کلیچکو، شهردار این کشور، کمپین تغییر نام را عصر پنجشنبه در حساب تلگرامی خود با بیان این که این اقدامی مهم «برای کاهش دستکاری و نفوذ متجاوزان روس بر تفسیر تاریخ ما» است، توجیه کرد.
«فرآیند روسیه زدایی» هنوز کامل نشده است. در این مناسبت، کارل مارکس، فردریش انگلس و آنارشیست، میخائیل باکونین نیز زیر چرخ های تغییر نام قرار گرفتند. وارثان جدید نام ها اغلب از شاهزادگان قرون وسطایی هستند – افرادی که برای هیچ کس خارج از دایره و محیط ملی گرایان اوکراینی شناخته شده نیستند.
یا نام های تحریک و تهیج کننده پروپاگاندیستی مانند «خیابان قهرمانان ماریوپل»، «بلوار پارتیزان ملیتوپل» و مواردی از این دست به جای آنها انتخاب شده‌اند.

اما به جای خیابان مارشال مالینوفسکی که به نام وزیر دفاع سابق شوروی نامگذاری شده است، اکنون «خیابان قهرمانان هنگ آزوف» نصب شده است که به منظور تجلیل از یک واحد نئونازی ارتش اوکراین است.

میدان تولا اکنون به نام شاخه نظامی سازمان فاشیست ملی گرایان اوکراین «میدان قهرمانان UPA» نامیده می شود.

حتی رئیس جمهور ولودیمیر زلنسکی نیز با نمادگرایی آشکارا فاشیستی مشکلی ندارد.

در رسانه اجتماعی توییتر این هفته تصویری منتشر شد که چگونه رئیس دولت اوکراین پیام روز استقلال خود را در روز چهارشنبه با یک سرباز اوکراینی که نشان لشکر SS Galicia را بر روی آستین لباس خود حمل میکرد، به تصویر کشیده بود.
با این حال، این گونه تظاهرات فاشیستی در اوکراین امروزی چیز غیرمعمولی نیست، و در لویو در غرب اوکراین اشاره به این سنت نوعی فولکلور مثبت ارزیابی می‌شود:
هواداران باشگاه لیگ محلی Karpaty Lviv مرتباً بنرهایی را با نشان این گردان های متحد نازی را در ورزشگاه به نمایش میگذارند این گردان توسط نازی های آلمانی در سال ۱۹۴۳ با همکاری همدستان اوکراینی آنها پایه گذاری شد و سرانجام این گردان ها توسط ارتش سرخ اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی در تابستان ۱۹۴۴ در نبرد برودی در شرق Lviv از بین رفتند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: