پرش به محتوا

حملات آمریکا در سوریه

واشنگتن از تبادل ضربات نظامی با گروه های مرتبط با ایران خبر می دهد. همزمان وزیر دفاع اسرائیل از مرکز فرماندهی این عملیات بازدید کرد
نوشته کنوت ملنتین
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

در حالی که گمانه زنی ها مبنی بر پایان مذاکرات وین درباره برنامه هسته ای ایران وجود دارد، تبادل ضربات نظامی بین آمریکا و متحدان تهران در منطقه مرزی شرق سوریه با عراق همچنان ادامه دارد.

پس از آنکه واشنگتن برای اولین بار در روز سه شنبه گزارش «حملات دقیق» علیه نیروهایی را که ادعا می شود با سپاه پاسداران ایران مرتبط هستند، گزارش کرد، به گفته «فرماندهی مرکزی» نیروهای مسلح آمریکا (سنتکام) که مسئولیت منطقه را بر عهده دارد، متعاقب آن «نیروهای تحت حمایت ایران» به تلافی این حملات دست به حملات نظامی علیه نیروهای آمریکایی زدند.
بر اساس بیانیه مطبوعاتی سنتکام، نیروی هوایی آمریکا روز چهارشنبه سه خودرو و تجهیزات دشمن را که برای پرتاب موشک در حملات به دو هدف در سوریه استفاده می شد، منهدم کرد. ارزیابی های اولیه حاکی از کشته شدن دو یا سه رزمنده بود.
یک سرباز آمریکایی در حملات موشکی قبلی طرف مقابل به طور جزئی مجروح شد. وضعیت دو سرباز دیگر که آنها نیز زخمی شده اند، ناروشن و همچنان در دست بررسی است.
نیروهای نظامی آمریکا در این عملیات از هلیکوپتر ها استفاده کردند.
در بیانیه مطبوعاتی سنتکام در روز پنجشنبه، علاوه بر هلیکوپترهای تهاجمی از نوع AH-64 آپاچی، از استفاده از هواپیماهای جنگی به شدت مسلح («AC-130») و توپخانه «M777» نیز صحبت به میان آمده است.

این هویتزرهای کالیبر ۱۵.۵ سانتیمتری ساخت انگلیس هستند و هنوز در حال توسعه و تکمیل سازی آنها هستند، اما در حال حاضر به طور گسترده توسط ایالات متحده استفاده می شوند.
تعداد کشته شدگان از نیروهای هوادار ایران از زمان شروع تبادل ضربات در بیانیه مطبوعاتی به چهار نفر افزایش یافته است.
علاوه بر این، هفت موشک انداز نیروهای «هوادار ایران» نیز منهدم شدند.
طرف ایرانی مبادله ضرباتی را رد کرده و اعلام نمود: «اهداف و نیروهای مورد حمله آمریکا هیچ ارتباطی با ایران ندارند. »
این منحصراً نقض حاکمیت سوریه است.
با این حال، بسیار بعید است که نیروهای مسلح سوریه به نیروهای آمریکایی مستقر و فعال در بخش‌هایی از این کشور حمله کنند.
حملات سایر نیروهای غیرقابل شناسایی به نیروهای آمریکایی در این کشور به طور منظم و با علاقه و از سر «خیرخواهی» توسط رسانه های ایرانی مورد توجه قرار می گیرد.
با این حال، ژست ایران مبنی بر اینکه هیچ ارتباطی با عملیات نظامی کنونی در سوریه ندارد، به تهران این امکان را می دهد که به مذاکره با آمریکا در مورد تمدید توافقنامه وین ژوئیه ۲۰۱۵ که توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا در می ۲۰۱۸ زیرپا نهاده و فسخ شد، ادامه دهد.
سنتکام از پاییز سال گذشته تنها مسئولیت اسرائیل را بر عهده داشت، پیش از آن این کشور در منطقه مرکز فرماندهی اروپایی نیروهای مسلح آمریکا قرار داشت.
از زمان این تغییر اداری، تبادل بسیار فشرده ای بین اسرائیل و مقر ایالات متحده، که در تامپا مستقر است، وجود داشته است.
در صورت وجود هرگونه «حمله پیشگیرانه» بزرگ علیه ایران و خصومت های جدی، سنتکام نقش مهمی ایفا خواهد کرد.
در این زمینه، جالب است که بازی جنگی وقیحانه پنتاگون در سوریه با دیدار بنیامین گانتز وزیر دفاع اسرائیل از سوی ایالات متحده همزمان شد.
اولین ایستگاه آن در روز پنجشنبه، مقر سنتکام بود، به طوری که رویدادهای بی انگیزه در سوریه تقریباً به عنوان هدیه میزبان تعبیر می شود.

بر اساس اظهارات رسمی، فرماندهی کوماندویی سنتکام که از ماه آوریل در این سمت قرار گرفته است، ژنرال مایکل کوریلا به همراه گانتز که او نیز از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ رئیس ستاد نیروهای دفاعی اسرائیل بود. در مورد افزایش «تمرینات مشترک و همکاری در زمین، آب و هوا» به گفتگو میپردازند.
گانتز گفت که همکاری اسرائیل با سنتکام یک «تغییر بازی» است. این دقیقاً همان چیزی است که باید از آن ترسید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: