پرش به محتوا

تا به آخر

تا به آخر

گلوله باران نیروگاه هسته‌ای توسط اوکراین ادامه دارد.

نوشته آرنولد شولتسل
یونگه ولت
ترجمه میرفخرایی
مجله هفته


امانوئل مکرون جمعه گذشته با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه درباره وضعیت نیروگاه اتمی زاپروژیا تماس گرفت. هر دو سیاستمدار توافق خود را برای بازرسی هرچه سریعتر توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کردند و هر دو توافق دارند که ورود بازرسان باید از طریق قلمرو تحت کنترل اوکراین باشد.
پوتین در این گفتگو با مکرون از «بمباران سیستماتیک» سایت نیروگاه توسط توپخانه اوکراینی صحبت کرد.
گزارش و اطلاع رسانی در رسانه های آلمانی: تقریباً صفر.
ماکرون، اولاف شولز، جوزف بایدن و بوریس جانسون روز یکشنبه خواستار «خویشتن داری نظامی» در مجاورت نیروگاه هسته ای شدند.
پیام اما در مطبوعات و رسانه ها ناپدید شد.
شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه شنبه به درخواست روسیه در نیویورک جلسه ای تشکیل داد و همچنین در ۱۱ اوت جلسه ای ویژه تشکیل داد تا در مورد گلوله باران نیروگاه هسته ای به گفتگو بپردازند. در هر دو جلسه، نمایندگان کشورهای غربی روسیه را به طور کلی به جنگ متهم کردند، اما در مورد حمله به نیروگاه اتمی و عاملان آن چیزی نگفتند.
رسانه‌های آلمانی حملات را اینگونه تصویر می کنند که گویا نیروهای روسی در آنجا به خودشان شلیک می‌کنند، یا به طور کلی همه را تکذیب می کنند، همانطور کاری که زودویچه سایتونگ در روز پنجشنبه انجام داد:
« «نمایش عجیب و غریب». سفیر روسیه در سازمان ملل، واسیلی نبنسیا، که یک «تحریف کننده بزرگ کلمات و حقایق» است، شش ماه است که این تئاتر را اجرا کرده است. »

ظاهراً این روزنامه اظهارات سفیر روسیه را نیز درج می کند که اوکراین اکنون با سلاح های آمریکایی به نیروگاه هسته ای شلیک می کند تا روسیه را مقصر حادثه معرفی کند.
از این گذشته، خود کیف در ۲۲ ژوئیه به چنین حملاتی مباهات کرد و ویدیویی را در توییتر منتشر کرد که تا امروز در دسترس است.
زودویچه سایتونگ آنچه را که واسیلی نبنسیا باید تحریف کرده و بپیچانده، باشد را منتشر نمی کند، دیگر رسانه های آلمانی اصلاً به این موضوع علاقه ای نشان نمیدهند.
اطلاعات نبنسیا هم مبنی بر اینکه روسیه سلاح های سنگین مستقر در نیروگاه هسته ای ندارد در هیچ کجای پهنه رسانه ای آلمان ظاهر نمی شود.

پاپ فرانسیس در مورد وضعیت روز چهارشنبه اظهار داشت: او امیدوار است گام های ملموسی برای جلوگیری از فاجعه در نیروگاه هسته ای برداشته شود.
در همان روز، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: «دبیرخانه سازمان ملل آماده حمایت از هر گونه ماموریت آژانس بین المللی انرژی اتمی از کیف به نیروگاه است.»
اطمینان داشتن لازمه کار است. این دفتر او بود که به بهانه های سست در ۳ ژوئن، بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی را که قبلاً با مسکو و کیف توافق شده بود، را لغو کرد.
گوترش اکنون مجدداً درباره «خود تخریبی» از طریق تشدید تنش ها هشدار می دهد. روز پنجشنبه، نیروگاه هسته ای پس از گلوله باران مجدد تعطیل خواهد شد.
آنچه واضح است این است که کیف به طور مرتب مردم خود را به عنوان گروگان نیروهای خود بکار میگیرد. اکنون در حال باج خواهی هسته ای از اروپا و جهان است.
ناتو، اتحادیه اروپا، سازمان ملل و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، همانند رسانه‌های آلمانی یا سکوت می‌کنند، یا مانند صدراعظم آلمان، سلام فاشیستی اوکراین «اسلاوا اوکراینی» سر میدهند.
روز چهارشنبه ولودیمیر زلنسکی اعلام کرد که اوکراین «تا به آخر» مبارزه خواهد کرد.
این با ایدئولوژی او مطابقت دارد، بنابراین آنرا جدی گرفت.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: