پرش به محتوا

همچنان در زندان


لهستان: بازداشت موقت پابلو گونزالس، روزنامه نگار باسکی تمدید شد
نوشته کارملا نگرته
یونگه ولت
ترجمه حمید علوی

روز سه‌شنبه، دادگاه منطقه‌ای پرزمیسل در لهستان با تمدید سه ماهه بازداشت موقت پابلو گونزالس، روزنامه‌نگار اسپانیایی موافقت کرد.
بنا به درخواست دادستان عمومی، گزارشگر باسکی که قبلاً به طور منظم از دونباس گزارش می داد، قرار است در سلول انفرادی بماند.
این را وکیل مدافع لهستانی، بارتوش روگالا، به خبرگزاری افه اعلام کرد.
او به پورتال آنلاین پوبلیکو گفت که روگالا می خواهد نسبت به این تصمیم اعتراض کند. گونزالس از زمانی که در ۲۸ فوریه در مرز اوکراین دستگیر شد در زندانی در رززوو در جنوب شرقی لهستان به سر می برد.
گفته می شود این روزنامه نگار که پس از کودتای میدان در سال ۲۰۱۴ که از جبهه دونباس گزارش داده بود، به دلیل احتمال وجود «خطر فرار» از لهستان در زندان باقی می ماند. گونزالو بویه، وکیل اسپانیایی او، که تاکنون از دفاع از گونزالس محروم شده، روز سه شنبه در توییتر گفت که موکلش هنوز «بدون اینکه شواهد ادعایی علنی درباره اش منتشر شده باشد» با دنیای خارج تماسی نداشته است. مذاکرات پشت درهای بسته در پرزمیسل انجام میشود. ؟
این روزنامه نگار که برای فرستنده هایی مانند La Sexta و پوبلیکو کار می کرد، متهم به جاسوسی برای روسیه است.
گفته می شود که او «منافع ملی» لهستان را نقض کرده است و با این اتهام او با مجازاتی تا ده سال زندان مواجه است. مقامات لهستانی هنوز هیچ مدرکی ارائه نکرده اند.
ادعاهای آنها اساساً بر این واقعیت استوار است که گونزالس در روسیه به دنیا آمده و دارای پاسپورت اسپانیایی و روسی است.
پس از جدایی والدینش، او در سن ۹ سالگی به همراه مادرش که خود فرزند پناهندگان در اسپانیا بود به اسپانیا نقل مکان کرد.
طوماری که خواستار رعایت حقوق او شده بود تاکنون بیش از ۴۱۰۰۰ آنرا امضا و از آزادی او حمایت کردند.
گونزالس تمام اتهامات علیه خود را رد می کند.
شریک زندگی او اویهانا گویرینا در رادیو اسپانیایی RNE توضیح داد که هیچ تماسی با او نداشته است. در ۶ ژوئن، او تقاضای تماس تلفنی و ملاقات با گونزالس کرد. آنها از من از خواستند که بگویم به چه دلیل خواستار تماس با او هستم. من همچنان منتظر پاسخ آنها هستم.
گویرینا دولت اسپانیا را به انفعال در این پرونده متهم می کند.
سازمان حقوق بشر اسپانیا APDHE همچنین از مادرید و بروکسل می‌خواهد تا اطمینان حاصل کنند که حقوق گونزالس رعایت می‌شود.
انجمن های روزنامه نگاران اسپانیایی و بین المللی قبلاً این بازداشت را به عنوان حمله به آزادی مطبوعات در ماه مارس محکوم کرده بودند.
در عین حال گویرینا شکایتی را به کارگروه آژانس ناپدید شدگان از روی اجبار سازمان ملل متحد تسلیم کرد.

به گفته پوبلیکو هدف این است که اطمینان حاصل شود که «دستگیری خودسرانه» گونزالس مورد بررسی قرار می گیرد. بویه که این شکایت را نوشت، ابراز امیدواری کرد که این امر دولت لهستان را مجبور به مذاکره با آژانس کند.

بویه گفت که دستگیری گونزالس «ظاهرا بر اساس ناروشنی ادعایی در مورد «هویت دوگانه» موکل ما به دلیل داشتن تابعیت دوگانه وی صورت گرفته است. »این نامه ادامه می‌دهد که ادعای فعالیت‌های جاسوسی که گونزالس را با آن مرتبط کرده اند، کاملا «بی اساس است».
بویه روز سه‌شنبه در توییتر گفت که تمام تلاش مقامات لهستانی فقط صرف «شکستن اراده او و تسلیم کردنش» میشود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: