پرش به محتوا

برجام و سیاست ورزی با موشک پراکنیبایدن «گروه های مورد حمایت ایران» را در سوریه مورد حمله قرار داده است. شایعات سوال‌برانگیز درباره توافق قریب‌الوقوع با تهران.
نوشته کنوت ملنتین
منتشر شده در یونگه ولت
مترجم حمی علوی
مجله هفته

همزمان با بالا گرفتن شایعات درباره توافق ایران و آمریکا، جوزف بایدن، رئیس جمهور آمریکا، همه چیز را با یک اقدام تحریک آمیز پیشبرد.
روز سه‌شنبه، نیروهای آمریکایی اعلام کردند به «تاسیسات زیرساختی» در استان دیرالزور سوریه، که هم مرز با عراق است بوسیله «هدفگیری دقیقی» حمله کرده اند.
بر اساس بیانیه مطبوعاتی فرماندهی مرکزی منطقه، این اهداف «توسط گروه‌های مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران مورد استفاده قرار میگیرند».
هدف از این اقدام «محافظت از پرسنل نظامی آمریکا در برابر حملات گروه های مورد حمایت ایران» بود.
در طول این «حملات دقیق» آمریکا مراقب بود تا «خطر تشدید درگیری را محدود کند» و احتمال تلفات را تا حد امکان پایین نگه دارد.
بیانیه مطبوعاتی با این جمله آغاز می شود: «به دستور رئیس جمهور بایدن…»، این اقدام بدیهی است که در درجه اول یک سیگنال سیاسی است.

باید دید این تحریک به کدام سمت و سو خواهد رفت.

روز چهارشنبه، خبرگزاری آسوشیتدپرس ادعایی را قبلا هم بطور غیر رسمی تایید شده بود منتشر کرد، مبنی بر اینکه دولت آمریکا ممکن است اواخر همان روز به پیشنهادهای مصالحه‌ای که طرف ایرانی روز دوشنبه هفته گذشته به اتحادیه اروپا تحویل داد، پاسخ دهد.

گفته می‌شود تهران آماده است تا درخواست حذف سپاه پاسداران از فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» را کنار بگذارد.
دولت ایران در مقابل این ادعای آمریکا دست به یک ضد حمله زد و مدعی شد که این موضوع هرگز شرط توافق با آمریکا نبوده است.
به هر حال، به نظر می رسد هر دو طرف توافق دارند که این خواسته دیگر روی میز نیست.
اما حمله غیرمستقیم نظامی آمریکا به سپاه پاسداران می‌تواند موضع دولت ایران را دشوارتر کند.
دولت آمریکا علناً اعلام کرده است که تحت هر شرایطی به تحریم سپاه پاسداران ادامه خواهد داد. این یک خسارت بزرگ برای ایران است زیرا حداقل به تعبیر واشنگتن، سپاه قدرت اصلی اقتصادی کشور است. یکی از دلایل مهم تبدیل شدن سپاه به قدرت اصلی اقتصادی در ایران تحریم های آمریکا و نیاز به سازماندهی حرفه ای مقابله و دور زدن آنها میباشد.
یکی از نکاتی که میتواند منطقاً مانع توافق بین واشنگتن و تهران شود و آن را به شکست بکشاند، درخواست تهران برای تضمین از دولت آمریکا است که جانشین بایدن نتواند دوباره هیچ توافقی را به‌طور یک‌جانبه نقض کند، همان کاری که دونالد ترامپ در ماه می ۲۰۱۸ با توافق وین که تقریباً سه سال قبل منعقد شده بود انجام داد.
از سوی دیگر، بایدن مدعی است که دادن چنین تضمینی به دلیل نقض قانون اساسی اصولا غیرممکن است.
تاکنون هیچ سیاستمدار یا وکیل معروفی در آمریکا با او مخالفت نکرده است.

در هر صورت، هیچ تضمینی در مقابل این خطر وجود ندارد که در صورت حصول توافق، بار دیگر ایران از امتیازات و حقوق خود محروم نشود و سرش مانند دور اول توافق بی کلاه بماند.
با توجه به شکست اولین توافقنامه وین، مشتریان عمده بالقوه، شرکای تجاری و سرمایه گذاران بسیار محتاطانه عمل خواهند کرد.
در آن زمان هم، بین جولای ۲۰۱۵ و می ۲۰۱۸ زمانی که ترامپ از اعمال مجدد همه تحریم ها خبر داد، حتی یک توافق مهم هم حاصل نشد.

و حتی قبل از اینکه ترامپ تهدیدهای خود را جدی کند، مهمترین شرکت های غربی از ایران فرار کرده بودند.
حتی اگر این روزها بازار شایعات بین المللی در مورد برجام داغ است، و این واقعیت که توافق بین ایالات متحده و ایران مطلقاً غیرممکن هم نیست، اما در عین حال بسیار هم بعید بنظر میرسد.

با این وجود، سیاستمداران اسرائیل جانب احتیاط را اتخاذ کرده اند و خاطرنشان می کنند که آنها به هیچ معاهداتی پایبند نیستند.

بنجامین گانتز، وزیر دفاع، که قرار است پنجشنبه در مقر فرماندهی مرکزی باشد و روز جمعه با جاکوب سالیوان مشاور امنیت ملی دیدار کند نیز بر این موضوع در این دیدار تاکید خواهد کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: