پرش به محتوا

پاکستان در مسیر ورشکستگی

برای قسط بعدی
قیمت سوخت در پاکستان اخیرا دو برابر شده است. دولت می خواهد با تدابیری سختگیرانه به الزامات صندوق بین المللی پول پاسخ دهد
نوشته توماس برگر
یونگه وات
ترجمه از مینا صابری

دولت پاکستان هر کاری که از دستش بر‌میآید را انجام می دهد تا به سرعت بدهی ۱.۱۷۷ میلیارد دلاری خود به صندوق بین المللی پول را پرداخت کند.
به همین منظور این روزها چندین با «تعدیل» قیمت سوخت انجام شده است.

در حالی که قیمت گازوئیل و نفت سفید، که اغلب برای پخت و پز در آسیای جنوبی استفاده می شود، تقریبا ثابت است، قیمت بنزین در حال حاضر حدود سه درصد از ۲۲۷.۱۹ به ۲۳۳.۹۱ روپیه در هر لیتر افزایش یافته است.
با توجه به کاهش ۹ روپیه ای در اوایل ماه، این افزایش ممکن است جزئی به نظر برسد.
با این حال، قیمت بنزین در سه ماهه قبل به شدت افزایش یافته بود:
بین ۲۶ می و ۲ ژوئیه، آنها در مجموع ۹۹ روپیه یا ۶۶ درصد افزایش یافتند.
برای گازوئیل و نفت سفید افزایش به ترتیب ۱۰۰ و ۹۵ درصد بود – انفجار قیمتی که اکثریت مردم این کشور جنوب آسیا را به شدت تحت تاثیر قرار داد.
به خصوص که نه تنها سوخت، بلکه سایر کالاهای روزمره نیز گران شده اند.

پس از انتقال قدرت در اسلام آباد در ماه آوریل و پس از رای عدم اعتماد موفق به عمران خان، نخست وزیر سابق، دولت ائتلافی جدید با یکی از بزرگترین بحران های اقتصادی در تاریخ کشور مواجه است.

وام های صندوق بین المللی قرار است کمک کن اما این وام ها با سرایط خاصی پرداخت میشوند.
بر اساس توافق با صندوق بین‌المللی پول، مالیات بر بنزین و گازوئیل به ترتیب تا ژانویه و آوریل آینده به ۵۰ روپیه در هر لیتر افزایش می‌یابد.
تنها در سال مالی جاری، ۸۵۵ میلیارد روپیه از این منبع درآمد به بودجه ملی کشور سرازیر خواهد شد.
پاکستان همچنین متعهد شده است که نقدینگی خود را افزایش دهد تا ذخایر مالی فعلی به جای پنج هفته، برای ده هفته واردات ضروری کافی باشد.

بر اساس بیانیه روز چهارشنبه استر پرز روئیز، مدیر صندوق بین المللی پول، هیئت تصمیم گیرنده صندوق بین المللی پول در ۲۹ اوت تشکیل جلسه خواهد داد.
در سطح کاری گفته می شود که همه چیز برای دستورالعمل قسط بعدی از برنامه وام اضطراری EFF روشن شده است.
پاکستان تاکنون ۴.۲ میلیارد دلار دریافت کرده است که این در چارچوب توافق تا ژوئن ۲۰۲۳ ادامه دارد.
همانطور که اخیرا گزارش شده است، صندوق بین المللی پول نیز در اصل آمادگی دارد تا مبلغ وام را از شش میلیارد به هفت میلیارد افزایش دهد.

اگرچه پاکستان هنوز مانند سریلانکا در آستانه فروپاشی مالی قرار نگرفته است، اما سال هاست که برای حفظ نقدینگی خود به وام های جدید وابسته است – چه از طرف صندوق بین المللی پول، چه چین یا کشورهای حاشیه خلیج فارس.

دولت قبلی در زمان عمران خان قول داده بود که وزارت دارایی و اخذ مالیات را تقویت کند و در نهایت از ثروتمندان بخواهد که طبق قوانین مالیاتی فعلی بیش از گذشته پرداخت کنند.

با این حال، هنوز هیچ موفقیت بزرگی حاصل نشده بود. افزایش قیمت بسیاری از کالاها و به‌ویژه قیمت انرژی در بازار جهانی از آغاز جنگ اوکراین به‌ویژه به پاکستان ضربه وارد کرده است، چرا که بسیاری از کشورهای دیگر جهان هم وابسته به کمک‌کنندگان بین‌المللی هستند، و ذخایر موجود هم مصرف شده است.
به منظور دستیابی به مازاد بودجه توافق شده با صندوق بین المللی پول تا پایان سال مالی، دولت اخیراً یک » سوپر مالیات» موقت ۱۰ درصدی را بر ۱۳ بخش از اقتصاد و درآمدهای بالا اعمال کرد.
مواضع در داخل ائتلاف دولتی متفاوت است. حتی در مسلم لیگ از نخست وزیر شهباز شریف هم در ائتلاف اختلافاتی وجود دارد.

در حالی که مفتاح اسماعیل وزیر دارایی مسئول این اقدامات بود، انتقادها به ویژه از سوی مریم نواز، دختر نواز شریف، رهبر حزب، برادر بزرگتر نخست وزیر وارد شد.
گفته می شود که دومی در تبعید در لندن اخیراً با عصبانیت از مشاوره با مقامات دولتی در مورد مسائل مالی خارج شده است.
به نوشته یک روزنامه پاکستانی، عمران خان و حزبش به عنوان اپوزیسیون میتوانند اکنون در آرامش لم بدهند و شاهد دعواهای اردوگاه های مختلف حزب حاکم باشند که به بهترین دشمنان خود برای اجرای دستورالعمل های صندوق بین المللی پول تبدیل شده اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: