پرش به محتوا

عمران خان تحت فشار.نخست وزیر برکنار شده پاکستان در مظان اتهام. حزب عمران‌خان اتهامات را سیاسی می داند.
نوشته توماس برگر – یونگه ولت

ترجمه مینا صابری

پاکستان در چهار ماه اخیر آرام نبوده است: در ماه آوریل، عمران خان، نخست وزیر وقت، با رای عدم اعتماد در پارلمان – برای اولین بار در تاریخ ۷۵ ساله این کشور – برکنار شد.
اکنون به نظر می رسد دور جدیدی از جنگ قدرت با ائتلافی که از آن زمان در قدرت بوده است، قریب الوقوع است. آنها روز یکشنبه بر اساس «قانون ضد تروریسم» علیه رئیس دولت سابق شکایت کرد.
علت آن اظهارات عمران خان در یک راهپیمایی توسط طرفداران حزب تحریک انصاف پاکستان (PTI) در ۲۰ اوت آغاز شد. عمران خان تهدید کرد بود که علیه روسای کمیسیون ملی انتخابات، یک قاضی و افسران عالی رتبه پلیس شکایت خواهد کرد.
پس زمینه این اظهارات دستگیری مشاور نزدیک خان بود. شایعاتی وجود دارد که او در بازداشتگاه پلیس شکنجه شده است.
یک روزنامه‌نگار و فعال رسانه ای در یوتیوب‌ که این ادعای بدون ارائه اسناد و مدارکی را نیز منتشر کرده بود، در ابتدای هفته دستگیر شد. یک دادگاه محلی در کلانشهر کراچی، جمیل فاروقی، کارمند شبکه تلویزیونی بول تی وی را به مدت سه روز بازداشت موقت کرد تا وی در این مدت برای بازجویی بیشتر به اسلام آباد پایتخت منتقل شود.
شایعاتی مبنی بر بدرفتاری پلیس با او نیز مطرح شده است. به ویژه در محافل تحریک انصاف، دستگیری وی به عنوان نمونه ای از تلاش مقامات دولتی برای خاموش کردن صداهای انتقادی بخش رسانه ها به دستور مافوق، به ویژه در وزارت کشور ذکر شده است.
حداقل تا روز پنجشنبه، به عمران خان سه روز فرجه از سوی دادگاه تا بازداشت زودهنگام اعطا شد.
با این وجود، اظهارات او در آخر هفته می تواند عواقب جدی برای او داشته باشد. اگر اظهارات وی در مورد قاضی زبا چودری که دستور بازداشت رئیس دفترش، شهباز گیل را صادر کرده بود، به عنوان اهانت به دادگاه تلقی شود، ممکن است به شش ماه زندان محکوم شود.
شیق عثمانی، رئیس سابق دادگاه عالی سند در تلویزیون گئو گفت.

علاوه بر این، خان نباید در انتخابات بعدی اجازه شرکت داشته باشد.
این کار او را کاملاً کند می‌کند – انتخابات زودهنگام، که در آن خان امیدوار است مانند سال ۲۰۱۸ یک مأموریت روشن داشته باشد، هدف اصلی که او از زمان برکناری‌اش برای رسیدن به آن تلاش کرده است.

دستگاه قضایی پاکستان اما بیکار ننشسته است: روز سه‌شنبه، دادگاه عالی اسلام‌آباد، دادگاه منطقه مستقر در پایتخت، بررسی این پرونده را آغاز کرد.

پس از آنکه نهاد تنظیم کننده رسانه ها پخش زنده تلویزیونی سخنرانی های عمران خان را در آخر هفته ممنوع کرد، حزب تحریک انصاف محدود کردن آزادی مطبوعات را طرح و محکوم کرد.

نمایندگان برجسته حزب مسلم لیگ نواز پاکستان (PML-N) و حزب مردم پاکستان (PPP) که رهبری ائتلاف فعلی حکومتی تحت نخست وزیری شهباز شریف را بر عهده دارند، از سوی دیگر از این اتفاقات خوشحال هستند. عمران خان خود را بدست خود در این مضیقه قانونی قرار داده است.

در همین حال، هواداران حزب او از پیش در اعتراض به اتهامات به خان در کلانشهرهای کراچی و لاهور و همچنین در شهرهای متوسط مانند گوجرانوالا و سیالکوت تجمع کردند.

اگر نخست وزیر سابق دستگیر شود، ممکن است تظاهرات گسترده ای از نوع که از آوریل چندین بار در حمایت از خان برگزار شده است، برگزار شود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: