پرش به محتوا

بازهم یک هیئت آمریکایی در تایوان

هیئت بعدی ایالات متحده در تایوان
فرماندار جمهوری خواه در تایپه. انتقاد چین از اظهارات سفیر آمریکا

نوشته اینا سمبدنر
ترجمه از مینا صابری
مجله هفتهیک هیئت آمریکایی بار دیگر به تایپه سفر کرده است. تنها چند هفته پس از سفر نانسی پلوسی، سیاستمدار ارشد آمریکایی، ایالات متحده بار دیگر مشغول تشدید تنش ها با چین است.
اریک هولکامب، فرماندار جمهوریخواه ایالت ایندیانا آمریکا، روز دوشنبه پس از دیدار با تسای اینگ ون، «رئیس جمهور» تایوان، گفت که هدف از «سفر توسعه اقتصادی» او ایجاد یک «مشارکت استراتژیک» با تایوان است.
واشنگتن هفته گذشته اعلام کرد که مذاکرات تجاری با تایپه را در پاییز آغاز خواهد کرد.
در این نشست، تسای مدعی شد که تایوان از سوی چین مورد تهدید نظامی قرار گرفته است.
تسایی گفت: «در این لحظه، متحدان دموکراتیک باید در کنار هم بایستند و همکاری را در همه جبهه ها ارتقا دهند. »
هولکامب روز یکشنبه برای بازدید از پیش اعلام نشده وارد تایپه شد.
او توضیح داد که ایالات متحده و تایوان «ارزش ها، منافع و اهداف مشترک زیادی» دارند. هولکامب همچنین قصد دارد پیش از سفر به کره جنوبی در روز چهارشنبه با نمایندگان صنعت نیمه هادی پیشرو در جهان تایوان دیدار کند.
در کنار کره جنوبی، تایوان مهمترین تولیدکننده ریزتراشه ها است که در حال حاضر در سراسر جهان کمبود آن محسوس است. پکن طرح های تایپه برای مذاکرات تجاری با واشنگتن را رد می‌کند.
همچنین روز دوشنبه، وزارت خارجه چین اظهارات نیکلاس برنز سفیر آمریکا در چین درباره منطقه تایوان را رد کرد.
سخنگوی پکن گفت: اظهارات او جای درست و نادرست را تعویض کرده و یک بار دیگر منطق تحریف شده و هژمونیک واشنگتن را نشان می دهد.
برنز هفته گذشته در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی سی ان ان آمریکا گفت که چین نسبت به سفر پلوسی به تایوان بیش از حد واکنش نشان داد و اکنون عامل بی ثباتی در تنگه تایوان شده است.
به گزارش شینهوا برنز، پکن باعث ایجاد بحران در روابط آمریکا و چین شد.
با این حال، سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد که این واشنگتن است که با استفاده از تاکتیک های گام به کام، مکررا از خط قرمزها عبور کرده و اصل چین واحد و وضعیت موجود در تنگه تایوان را تضعیف می کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: