پرش به محتوا

هدف چین است


مانورهای نظامی در استرالیا با وجود ادعاهای ریاکارانه، پکن را هدف گرفته است
نوشته یورگ کروناور
یونگه ولت
ترجمه از مجله هفته.

مانورهایی که در آن قدرت های پیشرو ناتو به همراه متحدان رسمی خود در منطقه آسیا-اقیانوسیه مانند ژاپن، کره جنوبی، استرالیا، نیوزلند انجام میدهند و خود را درگیر نفوذ به حریم هوایی و جنگ دریایی در مناطق تحت کنترل دشمن میکنند آنهم در بالاترین درجه تشدید تنش، علیه چه کسانی است؟

طرح این سوال ساده لوحانه است: البته این رزمایش ها نه برای مقابله با دزدان دریایی در تنگه مالاکا یا علیه شورشیان در استان پاپوآ اندونزی چرا که نه آنها حریم هوایی جایی را کنترل می کنند و نه می توانند جنگ های دریایی تمام عیاری علیه غربی ها انجام دهند، بلکه این عملیات علیه کشوری انجام میگیرد که در کنار آن انواع تهمت ها و ادعاهای ریاکارانه علیه میزنند، یعنی جمهوری خلق چین، و ارتش آلمان بدون شک نباید به مصاف چین برود.

مانورهای پیچ بلک و کاکادوو که توسط استرالیا سازماندهی شده است، حضور نظامی غرب در منطقه آسیا و اقیانوسیه را تقویت می کند.

آنها همچنین توانایی ناتو و متحدان منطقه ای به اصطلاح قابلیت همکاری آنها را برای جنگ با دیگران را بهبود می بخشند .
در مورد آن کشورهایی که در یک یا هر دو مانور شرکت می کنند اما به سیستم اتحاد رسمی ناتو تعلق ندارند چطور؟
نیت قدرت های غربی روشن است: نکته این است که آنها را تا حد امکان در یک جبهه مشترک علیه چین مشارکت کنند. از ۲۴ فوریه، غرب شرایط متفاوتی را تجربه کرده است که این شرایط جدید به هیچ وجه یک موفقیت قطعی برای آنها نیست: با وجود سخت‌ترین فشارها از سوی غربی ها، خارج از سیستم اتحاد مستقیم غربی، تنها یک کشور آنهم سنگاپور در جنگ تحریم‌ها علیه روسیه شرکت می‌کند.
توانایی و منافع «دولت شهر» سنگاپور برای مقابله با جمهوری خلق چین – قدرت مسلط در منطقه – اکر نخواهیم اغراق کنیم هیچ است.

بنابراین تصادفی نیست که نیروی هوایی آلمان در راه استرالیا در سنگاپور توقف کرد، که سه «یوروفایتر» می خواهند پس از اتمام مانورهای خود در استرالیا با نیروی هوایی سنگاپور تمرین کنند، که یکی از «یوروفایتر» آلمان، با علامت «پیشتاز هوایی»،تزئین شده آنهم با پرچم استرالیا، ژاپن، کره جنوبی و سنگاپور: این تلاشی است برای ادغام قاطعانه کلان شهر مهم استراتژیک در این اتحاد.
و سایر شرکت کنندگان در مانور؟ هند در رزمایش استرالیا شرکت میکند.
هند در حال حاضر از نزدیک با ایالات متحده آمریکا، ژاپن و استرالیا در پیمان «چهارگانه» همکاری می کند.
با این حال، در درگیری بر سر تایوان، دهلی نو تاکنون از همراهی با غرب با انتقاد یک طرفه از چین خودداری کرده است. بر اساس گزارش‌ها از پکن، سربازان هندی به همراه نیروهای نظامی بلاروس، مغولستان، تاجیکستان و چین در مانورهای «وستوک» روسیه از ۳۰ اوت تا ۵ سپتامبر – به موازات «پیچ بلک» – شرکت خواهند کرد.
از سوی دیگر، اندونزی در نیمه اول ماه اوت مانور سالانه «سپر گارودا» را به همراه نیروهای مسلح آمریکا و سربازان یازده کشور دیگر برگزار کرد.
با این حال، قبل از جنگ اوکراین، اخیراً تمرینات جنگی مشترکی را با روسیه انجام داده است و تایلند که در «پیچ بلک» نیز شرکت دارد، در حال حاضر یک مانور دوازده روزه نیروی هوایی با چین («فالکون استرایک ۲۰۲۲») برگزار می کند.
حتی سنگاپور در ژوئن اعلام کرد که قصد دارد مانورهای مشترک با جمهوری خلق چین را از سر بگیرد.
با این تفاصیل نبرد برای تشکیل یک اتحاد در منطقه هنوز به پایان نرسیده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: