پرش به محتوا

توافق یا درگیری؟ارتش اسرائیل در آماده باش: اسرائیل و لبنان به توافقات دریایی نزدیک شده اند

پس از تهدید حزب الله تل آویو به تشدید تنش در مرز با اسرائیل، اسرائیل نیروهای امنیتی خود را در مرز با لبنان در حالت آماده باش قرار داده است.
اسرائیل نیروهای امنیتی خود را در مرز با لبنان به دلیل ترس از اینکه حزب الله ممکن است اقدام به تحریک عملیات نظامی در تل آویو برای خرابکاری در مذاکرات مرز دریایی اسرائیل و لبنان کند، در حالت آماده باش قرار داده است.
روزنامه تایمز اسرائیل روز دوشنبه گزارش داد. گفته می شود که هر دو طرف به توافق نزدیک هستند.
اسرائیل و لبنان بیش از یک سال است که با میانجیگری ایالات متحده با هدف حل و فصل مناقشه بر سر حق حاکمیت در شرق مدیترانه که گمان می رود سرشار از گاز طبیعی هستند، گفتگو کرده اند.
این میادین گازی کاریش و قانا هستند.
هر دو کشور مدعی وسعتی حدود ۸۶۰ کیلومتر مربع از دریای مدیترانه هستند.
لبنان همچنین اعلام کرده است که میدان گازی کاریش به عنوان بخشی از مذاکرات جاری مرزهای دریایی در منطقه مورد مناقشه قرار دارد.
از دیدگاه اسرائیل، میدان گازی در داخل آب های سرزمینی آن قرار دارد و نه در منطقه مورد مناقشه ای که در مذاکرات با لبنان بر سر مرز دریایی بین دو کشور در خطر است.
حزب الله لبنان اخیرا بار دیگر اسرائیل را تهدید کرد که اگر مذاکرات مرز دریایی بین اسرائیل و لبنان خواسته های لبنان را برآورده نکند، تشدید خواهد شد.
حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله در یک سخنرانی تلویزیونی روز جمعه هرگونه ارتباط بین اقدامات گروه مقاومت مورد حمایت ایران در مناقشه دریایی و مذاکرات جاری برای بازگرداندن توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با ایران را رد کرد. به نظر می رسد در آستانه یک پیشرفت است.
رهبر حزب الله گفت: اگر دولت لبنان به آنچه می خواهد نرسد، حتی در صورت امضای توافق هسته ای (با ایران) به سمت تشدید تنش پیش می رویم.
نصرالله تاکید کرد که این گروه با استقلال رای عمل خواهد کرد – «صرف نظر از اینکه توافق هسته ای وجود داشته باشد یا خیر».
نصرالله تهدید کرد: «چشم لبنانی ها نباید به وین باشد… چشم ها باید به کاریش، مرز دریایی و شمال اسرائیل باشد».
شبکه خبری روسی اسپوتنیک روز یکشنبه به نقل از یک مقام لبنانی که نامش فاش نشده است، گفت: بیروت همچنان در انتظار پاسخ اسرائیل به آخرین پیشنهاد خود است، اما خوشبین است که توافق در یک ماه آینده حاصل شود.
در اوایل ماه ژوئن یک کشتی حفاری متعلق به شرکت انگلیسی Energean به میدان کاریش در دریای مدیترانه رسید. این کشتی اکتشاف گاز را از طرف اسرائیل در ماه سپتامبر آغاز خواهد کرد. در مقابل این رفتار، حزب الله لبنان اسرائیل را به حمله تهدید کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: