پرش به محتوا

الکساندر دوگین کیست؟فیلسوف مورد علاقه رسانه های غربی: الکساندر دوگین کیست؟
ترجمه حمید علوی
مجله هفته

به گزارش روسیه امروز، رسانه های غربی الکساندر دوگین را به عنوان «مغز پوتین» یا حتی «راسپوتین پوتین» معرفی کرده اند. در واقع، متفکر محافظه کار با دیدگاه های ضدغربی خود در مورد اوکراین، تاکنون تنها یک شخصیت حاشیه ای در خود روسیه بوده است.
الکساندر دوگین در موقعیت عجیبی قرار دارد زیرا در خارج از کشور بیشتر از روسیه شناخته شده است. و نه به این دلیل که او پیامبری است که در کشور خودش هیچ کس روی او حساب نمی کند، بلکه به این دلیل که رسانه های غربی از او برای تبلیغات خود برای ایجاد روایت خود استفاده می کنند.
دوگین در مطبوعات آلمانی و انگلیسی زبان «مغز پوتین» و حتی «راسپوتین پوتین» لقب گرفته است، زیرا گفته می شود او تأثیر زیادی بر جهان بینی رئیس جمهور روسیه و نخبگان حاکم داشته است.
مجله آمریکایی فارین پالیسی او را در فهرست «متفکران جهانی» در سال ۲۰۱۴ – به عنوان «پیشگام ایدئولوژی توسعه طلبانه روسیه» قرار داد.
اما در واقعیت، دوگین هیچ نفوذی در کرملین ندارد. او حتی یک چهره در جریان غالب در مسکو نیست.
او تنها توسط فعالان ملی‌گرای افراطی پرستش می‌شود، که اکثر آنها سیاست خارجی رئیس‌جمهور را بیش از حد معتدل می‌دانند.
چیزی که دوگین را فردی عجیب و غریب نشان میدهد: در غرب شناخته شده است، یک چهره حاشیه ای در خانه.
پس از ترور دخترش دریا دوگینا، نظراتی مطرح شد که گویا مشهور بودن او در غرب، او را هدف ماموران اوکراینی قرار داده است.
گفته می شود خود این نویسنده و فیلسوف غرب ستیز روز شنبه پس از بازدید از صحنه سوء قصد به دخترش در بیمارستان بستری شده است. این را سرگئی مارکوف، کارشناس علوم سیاسی روسی از طریق تلگرام گزارش داد.

دریا دوگینا ۲۹ ساله که خود روزنامه نگار و ستون نویس رسانه ای بود، در راه بازگشت از یک جشنواره خانوادگی محافظه کارانه در نزدیکی مسکو به قتل رسید.
او قبلاً با پدرش در این مراسم شرکت کرده بوده است. همانطور که آندری کراسنوف، یکی از آشنایان متوفی، به خبرگزاری تاس گفت، خودروی شاسی بلندی که دوگینا در زمان انفجار رانندگی می کرد، در واقع متعلق به پدرش بود. بر اساس گزارش های تایید نشده، دوگین قصد داشت با دخترش این مراسم را با همان ماشین ترک کند، اما در آخرین لحظه تصمیم گرفت سوار ماشین دیگری شود.
از دردسرساز محافظه کار تا «مغز پوتین»

دوگین در دهه ۱۹۹۰ زمانی که فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی باعث شد روسیه با خلاء ایدئولوژیک و بحران اقتصادی ویرانگر مواجه شود، به عنوان یک نویسنده محافظه کار به شهرت رسیده بود.

دوگین با لفاظی های تند خود و موضع شدید ضدغربی خود، روسیه را به عنوان یک امپراتوری قاره ای قدرتمند و در حال گسترش تصور می کرد که وظیفه خدمت برای «دفاع از گسترش فراگیر مدل لیبرال غربی در کره زمین» است.

شاهین مسکویی اوکراین

در اثر اصلی خود «مبانی ژئوپلیتیک» منتشر شده در سال ۱۹۹۷:
«حاکمیت اوکراین یک عامل منفی در ژئوپلیتیک روسیه است که، که اصولاً می تواند به راحتی باعث درگیری مسلحانه شود».
دوگین از ادغام اوکراین در دولت روسیه و در عین حال حفظ درجه ای از خودمختاری، مشابه آنچه در زمان شوروی وجود داشت، حمایت می کرد.
او با شور و اشتیاق از تصمیم مسکو برای ادغام کریمه به فدراسیون پس از تلاش شبه جزیره برای جدایی از اوکراین بر اساس همه پرسی پس از کودتای ۲۰۱۴ کیف حمایت کرد.
در همان سال، دوگین دانشگاه دولتی مسکو (MGU) را ترک کرد، جایی که از سال ۲۰۱۰ کرسی جامعه شناسی روابط بین الملل را بر عهده داشت.

مبارزه علیه غرب

به همین ترتیب، دوگین اکنون از عملیات نظامی که روسیه علیه همسایه خود در فوریه سال جاری آغاز کرد، حمایت کرد. وی مدعی شد که غرب به رهبری ایالات متحده با حمایت از ملی گرایان و سایر نیروهای ضد روسیه در کیف، از زمان استقلال اوکراین در سال ۱۹۹۱ به درگیری دامن زده است و با ارسال تسلیحات به اوکراین ادامه می دهد.

«از ابتدا، پروژه اوکراین مستقل تحت نظارت آنگلوساکسون ها ضد روسی بود».

دوگین در ستونی برای پورتال خبری محافظه کار زارگراد تی وی در ماه مارس نوشت که مبارزه برای اوکراین در برابر روسیه یک «داده ثابت تاریخی» در استراتژی ژئوپلیتیک غرب است. مرزهای فعلی اوکراین در زمان شوروی به طور مصنوعی ترسیم شده است:

«اوکراین به هیچ وجه تاریخی به مثابه کشور ندارد. سرزمین های کنونی آن از نظر تاریخی تصادفی و نتیجه ساختمان اداری بلشویک ها هستند. وقتی پوتین ضمن توجیه عملیات نظامی در اوکراین، گفت که این عملیات توسط لنین ایجاد شده است، کاملاً درست می‌گفت. »

در ماه آوریل، دوگین به روزنامه ترکیه ای تورکیه گازاتسی گفت: «ارتش روسیه اکنون در حال مبارزه با کشورهایی است که جهان تک قطبی را به ما تحمیل می کنند. ما نمی توانیم در این جنگ شکست بخوریم وگرنه جهان در آتش خواهد سوخت.»

در رکاب پدر

دریا دوگینا مانند پدرش از عملیات نظامی روسیه در اوکراین حمایت کرد که او آن را «دولت شکست خورده» توصیف می‌کرد.
چند ساعت قبل از مرگش، او غرب را به تحمیل اراده خود بر دیگران در پادکست Solovyov Live متهم کرد.
او در این پادکست گفت: «عملیات نظامی ویژه آخرین میخ بر گور هژمون جهانی خواهد بود. »
بریتانیا در اوایل این ماه دوگینا را به دلیل «انتشار پی گیر و علنی اطلاعات نادرست در مورد اوکراین» تحریم کرد.
در همین حال، میخائیل پودولژاک، مشاور رئیس جمهور اوکراین، دست داشتن کی یف در این حمله را رد کرد.
او روز یکشنبه گفت: «من می خواهم تأکید کنم که اوکراین به وضوح هیچ ارتباطی با این موضوع ندارد. »
همزمان، در یک بیانیه مطبوعاتی، سرویس مخفی روسیه FSB، سرویس های مخفی اوکراین را مسئول سوءقصد به دوگینا اعلام کردند.
نگاه کنید به:
روسیه قاتل و آمران قتل دختر دوگین را شناسایی و معرفی کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: