پرش به محتوا

مقابله مالی با استعمارگران


نگرانی دولت باماکو از کودتا: اتهامات جاسوسی علیه نیروهای مسلح فرانسه. حمل و نقل نیروهای نظامی خارجی محدود شد.

نوشته یورگ کروناور
یونگه ولت
ترجمه مینا صابری
مجله هفته

دولت مالی، نیروهای مسلح فرانسه را به نقض جدی حاکمیت کشورشان متهم کرده و خواستار تشکیل جلسه ویژه شورای امنیت سازمان ملل شده است.
بر اساس نامه‌ای از سوی وزارت خارجه مالی در روز دوشنبه هفته جاری که اکنون می‌توان آن را به صورت آنلاین مشاهده کرد، «هواپیمای خارجی به‌ویژه هواپیماهای فرانسوی» از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۵۰ مورد حریم هوایی مالی را نقض کرده‌اند. با هدف جاسوسی و براندازی.
باماکو صراحتاً این اعمال را به عنوان «تجاوز» طبقه بندی می کند و از پاریس می خواهد که فوراً چنین فعالیت هایی را متوقف کند.
بر اساس این نامه، حملات ادعایی فرانسه، حداقل تا حدی، برای تضعیف همکاری نظامی مالی با روسیه است.
یکی از این موارد مربوط به پایگاه نظامی در گوسی است، در ۱۵۰ کیلومتری گائو، که سربازان فرانسوی در ۱۹ آوریل به عنوان بخشی از عقب نشینی خود از مالی، آن را به نیروهای مسلح مالی تحویل دادند.
به گفته وزارت خارجه مالی، در ۲۰ آوریل، یک هواپیمای بدون سرنشین فرانسوی از منطقه جاسوسی کرد و عکس هایی گرفت که مدعی بود غیرنظامیان کشته شده را نشان می داد.
این عکس‌ها بلافاصله در فضای مجازی منتشر شد و گزارش‌ها به گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر حضور مزدوران روسی در گوسی و مسئولیت آنها در این قتل‌ها اشاره داشت.
با این حال، طبق تحقیقات قوه قضاییه مالی، قربانیان گوسی مدت ها قبل از خروج نیروهای فرانسوی کشته شده بودند.
باماکو همچنین پاریس را به جاسوسی متهم می کند که به نفع تروریست ها نیز به کار گرفته شده است. اما تاکنون هیچ مدرکی برای این موضوع ارائه نکرده است.
اتهامات مالی علیه فرانسه همچنین اختلافات بین باماکو و برلین بر سر ورود و خروج سربازان آلمانی را که از اواسط ژوئیه مسدود شده بود، روشن کرد.
اعمال خودسرانه در مالی ممکن است تنها از طرف فرانسه نباشد.
تا به امروز، مشخص نشده است که ۴۹ سربازی که از ساحل عاج که در ۱۰ ژوئیه به باماکو پرواز کردند تا حفاظت از اردوگاه مورد استفاده ارتش آلمان یا بوندسوهر را به عهده بگیرند، با چه دستوری و یا مجوزی به مالی رفته بودند.
نظامیان ساحل عاج دستگیر شدند و اکنون در حال محاکمه آنها در مالی هستند. عقبه این ماجرا نگرانی در باماکو است، مبنی بر اینکه مخالفان دولت مالی ممکن است برای کودتا برنامه ریزی کنند و توسط دولت ساحل عاج حمایت شوند.
آلسان اوتارا، رئیس جمهور عاج در سال ۲۰۱۱ با مداخله نظامی فرانسه به قدرت رسید و تا به حال خود را به عنوان یکی از سرسخت ترین مخالفان حکومت نظامی در باماکو نشان داده است.
دولت باماکو در حال حاضر فقط به حمل و نقل نیروهای خارجی با هواپیماهای غیرنظامی موافقت میکند علت آن نگرانی از توطئه براندازی است – حمل سلاح در هواپیماهای مسافربری ممنوع است – و باماکو مقررات حمل و نقل نیرو را به ماموریت سازمان ملل متحد مینوسما منتقل کرده است.
در این چارچوب، ارتش آلمان توانست تغییرات احتمالی را که از هفته‌ها پیش در روز پنجشنبه منتظر مانده بود، به سرانجام برساند.

تلاش برلین برای دور زدن روش‌های جدید و دریافت مجوز ویژه برای حمل و نقل سربازان آلمانی در باماکو رد شد، که رسانه‌های برجسته آلمانی با این اتهام که مالی سربازان آلمانی را به عنوان «گروگان» می‌گیرد، به آن اشاره کردند.

در مینوسما در این رابطه گفته شد که تقاضای آلمان برای یک امتیاز ویژه کاملاً نامناسب است. واحدهایی از کشورهای آفریقایی وجود دارند که ۲۰ ماه است در آنجا مستقر شده اند و باید هنگام انتقال نیرو در اولویت قرار گیرند یعنی آسیاب به نونب نه آنکه چون آلمانی هستید اولویت دارید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: