پرش به محتوا

روسیه: فعالیت نورد استریم ۱ بستگی به رفتار غرب دارد!روسیه عملیات آینده نورد استریم ۱ را به تقاضا برای خرید گاز و تحریم ها مربوط دانست.

به گزارش رسانه های روسی، هفته هاست که تنها یک پنجم حجم گاز احتمالی از طریق نورد استریم ۱ عبور می‌کند. در پایان ماه اوت، خط لوله دریای بالتیک به مدت سه روز برای کارهای تعمیر و نگهداری غیرفعال خواهد شد.
روسیه از غرب می خواهد تا مشکلاتی را که برای خود ایجاد کرده است، هر چه سریعتر حل کند.
الکساندر پانکین معاون وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری تاس در مورد چشم انداز عرضه گاز روسیه به اروپا از طریق خط لوله نورد استریم ۱ دریای بالتیک صحبت کرد.
او عملیات آینده خط لوله گاز را به عوامل مختلفی مربوط کرد.
این دیپلمات تاکید کرد که روسیه در حال حاضر تنها میتواند آن مقدار گازی را که از نظر فنی امکان‌پذیر است را به اروپا عرضه کند.

همانطور که طرف روسی بارها اعلام کرده است، محدودیت‌های جاری در عرضه از طریق خط لوله گاز صرفاً مشروط به تحریم‌های ضد روسی است که توسط کانادا، اتحادیه اروپا و انگلیس اعمال می‌شود.
پانکین غرب را متهم کرد که در تحریم هایی که خود علیه روسیه اعمال کرده، گرفتار شده است.
این امر مانع از یک راه حل موفقیت آمیز برای وضعیت حمل و نقل و تعمیر توربین هایی می شود که گاز را از طریق نورد استریم ۱ به اروپا می رساند.
تا آنجا که به عملیات آینده نورد استریم ۱ مربوط می شود، خیلی چیزها به مشتریان ما بستگی دارد.
این دیپلمات از جمله عوامل تعیین کننده در صدور گاز، را به تقاضای برای خرید گاز و تأثیرات اقدامات تنبیهی علیه روسیه بر شمرد.
کاهش فعلی در حجم تحویل از طرف روسیه آغاز نشد، بلکه این اتحادیه اروپا بود که با تحریم ها آغاز کننده آن بود.
پانکین به طرح اتحادیه اروپا برای حذف تدریجی منابع انرژی روسیه تا سال ۲۰۳۰ اشاره کرد.
معاون وزیر امور خارجه روسیه به این نکته اشاره کرد که مسکو در سال ۲۰۲۱ به تمام تعهدات خود تحت قراردادهای منعقد شده برای تامین گاز عمل کرده است. روسیه حتی در این دوران هم سخت تلاش می کند به تعهدات خود عمل کند.
پانکین در این زمینه از کشورهای غربی خواست تا مشکلات ایجاد شده توسط خود دولت های غربی (تحریم ها و محرومیت هایی که منجر به ایجاد مشکلات در تعمیر توربین ها و دیگر عوامل مانع صدور گاز شده است) را هر چه سریعتر حل کنند.
اگر این مشکلات حل شوند در این صورت وضعیت بازار گاز به سرعت عادی خواهد شد.

واردات زغال سنگ چین از روسیه رکورد ۵ ساله را شکست

واردات زغال سنگ چین از روسیه در ماه ژوئیه(تیر/مرداد) با جهشی ۱۴ درصدی نسبت به سال گذشته به بالاترین رقم خود طی ۵ سال گذشته رسید.

به گزارش خبرگزاری رویترز، درحالی که کشورهای غربی به دلیل حمله نظامی روسیه به اوکراین از کالاهای روسی در راستای تحریم‌های اعمال شده اجتناب می‌کنند، چین با واردات ارزانتر زغال سنگ از روسیه در ماه ژوئیه با جهشی ۱۴ درصدی نسبت به سال گذشته به بالاترین میزان واردات زغال سنگ از روسیه طی ۵ سال گذشته رسید.

اداره کل گمرک چین امروز (شنبه) اعلام کرد ماه گذشته چین ۷.۴۲ میلیون تُن زغال سنگ از روسیه وارد کرده است. این بالاترین رقم ماهانه در مقایسه با آمار در سال ۲۰۱۷میلادی است.

کشورهای غربی در راستای ممنوعیت اتحادیه اروپا درباره واردات زغال سنگ که از ۱۱ اوت(مرداد) اجباری شده که با هدف کاهش درآمد انرژی کرملین از ماه فوریه اعمال شده است، از کالاهای روسی اجتناب می‌کنند. این ممنوعیت روسیه را مجبور کرده است تا خریدارانی از جمله چین و هند را هدف قرار دهد و با قیمتی ارزانتر محصولش را به فروش برساند.

زغال سنگ روس با ارزش ۵ هزار و ۵۰۰ کیلوکالری گرمازایی حدود ۱۵۰ دلار در تُن در اواخر ژوئیه فروخته شده است که در مقایسه با زغالسنگ استرالیا که بیش از ۲۱۰ دلار در تُن فروخته شده است بسیار ارزان‌تر است.

برخی تاجران چینی انتظار دارند زغالسنگ بیشتری از روسیه در سه ماهه آخر سال جاری میلادی خریداری کنند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: