پرش به محتوا

از مالی برو بیرون!


ارتش آلمان در «عملیات ضد تروریستی».
نوشته سویم داغدلن
منتشر شده در یونگه ولت
ترجمه حمید علوی
مجله هفته

ارتش آلمان تقریباً ده سال است که در مالی حضور نظامی دارد. وضعیت امنیتی در این کشور غرب آفریقا از آن زمان حضور ارتش آلمان نه تنها بهبود نیافته است، بلکه به طور پیوسته بدتر هم شده است.

ماموریت قدرت استعماری سابق فرانسه از ابتدا در مالی اشتباه بود و قابل پیش بینی بود که محکوم به شکست خواهد است.
مداخله نظامی در ژانویه ۲۰۱۳ که تحت عنوان یک «عملیات ضد تروریستی» علیه شبه نظامیان اسلام گرا صورت گرفت، برای سال ها در هرج و مرج کامل کامل فرو برده است. اسلام گرایان قوی تر و مسلح تر از همیشه شدند.

مردم مالی سربازان آلمانی به عنوان اشغالگر تلقی می کنند و حضور دوباره نظامی غرب به عنوان نسخه جدیدی از استعمار برای تضمین نفوذ در منطقه تلقی می شود.

به دستور دولت در باماکو، فرانسه آخرین واحدهای خود را از عملیات «برخانه» خارج کرد و مجبور شد اردوگاه گائو را رها کند – که به این معنی است که وضعیت امنیتی سربازان آلمانی در آنجا بیشتر به خطر می افتد، که دولت آلمان فقط به دلایل ایدئولوژیک سعی داشت آنها را به هر قیمتی در آنجا نگهداری کند.
اکنون در برلین این بحث در جریان است که نباید مالی را به روس ها واگذار کرد.
آگنیشکا بروگر از سبزها معتقد است که مسکو نگران آینده مردم مالی نیست، بلکه نگران مبارزه آنهم از نوع بسیار بی رحمانه با تروریسم است.
قتل‌عام‌های متحدان فرانسوی که توسط سازمان ملل هم رسما ثبت شده است – مانند بمباران یک مراسم عروسی با حدود ۱۰۰ مهمان در روستای بونته در ژانویه ۲۰۲۱ – در برلین بکلی نادیده گرفته شده و هیچ عواقبی برای فرانسه نداشته است.
تا به امروز، دولت آلمان از این جنایات انتقادی منتشر نکرده و جنایات جنگی انجام شده توسط فرانسوی ها را نیز محکوم نکرده است.
چنگال جنگجو را می شناسید:

جنایات جنگی توسط سربازان ناتو – اگر علنی شود – در بهترین حالت در چارچوپ و پوشش یک مأموریت نجیبانه نادیده گرفته می شود، اما روس ها قطعا و عمدا دست به کشتار می زنند، چه در خاک حاصلخیز اوکراین و چه در صحرای خشک مالی.
استانداردهای دوگانه سبزهای پژمرده همچنان ادامه دارد: رهبری در باماکو تنها زمانی به یک «خونتای نظامی» مشکل ساز تبدیل شد که سیستم آقابالاسر نواستعماری را ممنوع کرد، حاکمیت کشور را تأیید کرد و به دنبال همکاری با روسیه بود.

دولت های قبلی که از کودتاهای مسلحانه نیز برخاسته بودند و فاقد مشروعیت دموکراتیک بودند، همچنان شرکای خوشایند غرب بودند.

آنها فقط مایل بودند. سربازان آلمانی در مالی مورد استقبال قرار نگرفته اند و آنها در مدت اقامتشان در مالی هیچ کمک معقل و منطقی در آنجا ارائه نکردند.
باماکو حقوق پرواز بر فراز هواپیماهای نظامی حمل و نقل ارتش آلمان در این کشور را پس گرفته و ممنوع کرده است. این نیروها باید با هواپیماهای خصوصی اجاره شده بر فراز حریم هوایی صحرای غربی که به طور غیرقانونی توسط مراکش متحد غرب اشغال شده است به پرواز درآیند.
اکنون زمان خروج ارتش آلمان از مالی فرا رسیده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: