پرش به محتوا

بریدن از دکترین جنگی

نویسنده: فردریک اشناترر
منتشرشده در یونگه ولت
ترجمه حمید علوی
مجله هفتهتمرکز بر «آرامش» بجای کشتار
شاید این حرکت باعث خوشحالی همه نشده باشد. روز جمعه، گوستاوو پترو، رئیس جمهور جدید کلمبیا، سطوح رهبری پلیس و ارتش را تعویض کرد.
فقط در پلیس ملی ۲۰ ژنرال برکنار شدند و در ارتش در مجموع ده نفر باید بروند. هر دو تابع وزارت دفاع هستند و به وزارتخانه در کلمبیا گزارش می دهند و هر دو مرتباً با اتهامات جدی مبنی بر همدستی این نهادها در نقض حقوق بشر مواجه می شوند.

در یک کنفرانس مطبوعاتی در بوگوتا، پترو توضیح داد که این راهکار «بر اساس اعتقادات سیاسی انجام نمیگیرد». بلکه فرماندهان جدید نیروهای مسلح و پلیس بر اساس اصل «فساد صفر، صفر نقض حقوق اساسی» انتخاب میشوند.
این شاخص ها باید در آینده بسیار عمده‌تر شوند. بنابراین، رئیس دولت اظهار داشت که رویه دریافت ترفیعات در نیروهای مسلح باید به طور اساسی تغییر کند:
«به جای تعداد افراد کشته شده برای گرفتن ترفیع، موفقیت باید با ایجاد «آرامش» در مناطق سنجیده شود – ما باید « مرگ را کنار بگذاریم و بسوی زندگی گام برداریم ».
به نظر می رسد رئیس جمهور جدید که تنها یک هفته است بر سر کار آمده است، در مورد تنظیم مجدد نیروهای نظامی و پلیس جدی است.
این فرمان ها تنها یک روز پس از جایگزینی رهبری پترو روز شنبه (به وقت محلی) اعلام شد.
او از طریق سرویس پیام کوتاه توییتر اعلام کرد که در آینده باید اعضای خدمات انتظامی پاسخگو قتل عام یا قتل با انگیزه سیاسی که در منطقه آنها رخ دهد و/یا بدون مجازات بماند، باشند.
«کلیه فرماندهان نظامی و پلیس» باید اطمینان حاصل کنند که ارتکاب چنین جنایاتی به شکل «حداکثری» در حوزه مسئولیت آنها محدود شده است.
نیروهای مسلح در کلمبیا بسیار قدرتمند هستند. از زمان پایان دیکتاتوری نظامی در سال ۱۹۵۷، ارتش زندگی نسبتاً مستقلی را در داخل دولت داشته است. – بدون کنترل توسط ساختارهای مدنی دولتی.
این «قاعده» که فرض می‌کند ارتش نباید در سیاست غیرنظامی دخالت کند، تا امروز هم وجود دارد. – با استثنائات جزئی، مانند رویه ای که در ۳۰ سال گذشته وجود داشته است، وزرای دفاع دیگر مجبور به عضویت در ارتش نیستند.
علاوه بر این بیا: «دستگاه امنیتی» کلمبیا بیش از شش دهه است که در وضعیت جنگی به سر می برد.
دکترین نظامی کلمبیا آشکارا ضد کمونیستی است که به ویژه در پراکسیس «فالسوس پوزیتیووس» بیان وحشیانه ای یافت.
تخمین زده می شود که بیش از ۶۴۰۰ غیرنظامی قربانی این سیاست نظامی شده‌اند که زیر عنوان تلفات مبارزان چریکی رده بندی شده‌اند .

نیروهای مسلح کلمبیا با کمک های نظامی عظیم واشنگتن به نزدیک‌ترین متحد امپریالیسم آمریکا در آمریکای جنوبی تبدیل شده اند – امروز آنها پس از برزیل دومین قدرت نظامی منطقه محسوب میشوند می شوند.

بخش بزرگی از بودجه دولتی توسط بوگوتا صرف ارتش و پلیس می شود، طبق گزارش رویترز دوازده درصد از بودجه برای سال ۲۰۲۲ برای مصارف نظامی در نظر گرفته شده است که معادل یازده میلیارد دلار آمریکا است.
به هیچ وجه ضمانتی در کار نیست که اقدامات و گام هایی که اکنون توسط پترو برداشته می شود، تأثیر مستقیمی بر مناطقی از کشور که ده ها سال زیر فشار درگیری های مسلحانه بوده اند، داشته باشد.
همین روز شنبه، سازمان غیردولتی ایندپاز شصت و دومین قتل عام را تنها در سال جاری اعلام کرد. بر این اساس، سه مرد در مایکائو در بخش شمال شرقی گواجیرا توسط مردان مسلح به قتل رسیدند.

به گزارش کانال خبری تله‌سور، گروه شبه نظامی Autodefensas Gaitanistas de Colombia به ویژه در این منطقه فعال است.

روز یکشنبه، شش مقام بومی پر نفوذ از بخش جنوب غربی کائوکا اعلام کردند که تهدید به مرگ شده‌اند.
بر اساس بیانیه ای که ایندپاز در توییتر به اشتراک گذاشته است،گروه هایی را که از چریک های سابق فارک بیرون آمده بودند، و همچنین جنگجویان ELN
از هفته گذشته چندین رهبر بومی در شهرداری کالدونورا تهدید کرده‌اند. امضاکنندگان از مقامات ملی می خواهند که امنیت منطقه را تضمین کنند.

امضاکنندگان از مقامات ملی می خواهند که امنیت منطقه را تضمین کنند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: